Ryszard Bartosik o bezpieczeństwie żywnościowym. Żyjemy w czasach, kiedy żywność staje się bronią [wideo]

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
od 16 lat
- Jeśli chodzi o polskich konsumentów, nie ma żadnych obaw, że żywności zabraknie, inna kwestia, jeśli chodzi o ceny, niestety z powodu inflacji rosną - przyznaje Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Pytamy go o to, jak bezpieczeństwo żywnościowe ma się do rosnących kosztów, z którymi zmagają się rolnicy?

- Wojna na Ukrainie, a wcześniej szantaż gazowy i paliwowy doprowadził do tego, że rolnikom jest trudniej, dlatego że wszystkie koszty produkcji wzrosły - mówi Ryszard Bartosik i jednocześnie zapewnia, że ministerstwo stara się reagować na sytuację spowodowaną najpierw covidem, a teraz agresywną polityką Rosji.

To kolejny z uczestników Forum Rolniczego Gazety Pomorskiej, który podkreśla, że żyjemy w czasach, kiedy żywność staje się bronią.

- Wiadomo, że Ukraina jest ważnym producentem zbóż, żywności. Eksport został bardzo zachwiany, ma to ogromny wpływ na sytuację żywnościową na całym świecie.

- My dbamy o dochodowość rolników, co powinno przełożyć się na akceptowalne, umiarkowane ceny. Nie mówię, że takie jak sprzed wojny, bo to jest niemożliwe, ale żeby w miarę wyhamowywać wzrost cen.

Polska stara się pomagać Ukrainie, stanowiąc tranzyt dla jej zbóż. Rolnicy jednak głośno mówią o tym, że wiele z tych transportów zostaje w kraju i wpływa na ceny. Wiceminister przyznaje, że część ukraińskich zbóż trafia na rynek polski. - Obserwujemy to bardzo bacznie i nie ma to znaczącego wpływu, choć pewien ma, na ceny zbóż w Polsce.

Stwierdza, że cena pszenicy jest pod koniec listopada na poziomie stabilnym, a zboża mają iść przez Polskę do portów.

- Z danych, jakie ministerstwo posiada, więcej jest sprzedanych za granicę, aniżeli importowanych, to są znaczne różnice - zaznacza Bartosik i podkreśla, że sytuacja jest trudna, wyjątkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera