Rząd nie pozwoli na likwidację KRUS. Trwa realizacja programu wsparcia dla rolników. W planach tzw. ustawa hiszpańska

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Na konwencji programowej PiS zaprezentowano program wsparcia polskiej wsi.
Na konwencji programowej PiS zaprezentowano program wsparcia polskiej wsi. Adam Jankowski/Polska Press
Na konferencji programowej Prawa i Sprawiedliwości padło wiele deklaracji, których realizacja ma polepszyć życie Polaków. 500 plus będzie zwaloryzowane do 800 plus, mają pojawić się darmowe leki dla seniorów i dzieci oraz bezpłatne przejazdy autostradami. Nie zabrakło też podsumowania tego, co dzieje się w branży rolniczej. – Wiemy, że musimy dalej rozwijać polskie rolnictwo, że musimy przygotowywać programy, które to umożliwią – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Spis treści

Opanowanie chaosu zbożowego

Szef resortu zaznaczył, że priorytetową sprawą jest ustabilizowanie polskiego rynku po wybuchu wojny w Ukrainie. Od tygodni mówi się o kryzysie zbożowym, rząd robi wszystko, aby do żniw opróżnić magazyny, w planach są także dopłaty dla poszkodowanych producentów.

– Musimy przygotować programy na różne kryzysy, musimy wprowadzić mechanizmy, które pozwolą nam radzić sobie z sytuacją, jaka wyniknęła z wojny w Ukrainie i z napływu jej towarów, ale pamiętać też, że z Ukrainą i jej towarami będziemy dalej żyć – przekazał Telus.

Działania Polski są zauważane na szczeblu europejskim. Mechanizmy, które są przygotowywane, mają zapewnić krajowe bezpieczeństwo żywnościowe, a także sprawić, że polski rolnik nie straci na transporcie żywności przez kraj, lecz będzie na tym zarabiał.

Nie będzie skupu produktów poniżej kosztów rolnika. Z ratunkiem przyjdzie tzw. ustawa hiszpańska

Jak zapowiedział minister rolnictwa podczas weekendowej konwencji, trwają prace nad tzw. ustawą hiszpańską, która zagwarantuje producentom rolnym, że ich płody rolne nie zostaną kupione poniżej kosztów produkcji.

To jest jedyny kraj, który ma ustawę, która gwarantuje, że kupujący nie może kupić od rolnika poniżej kosztów wytworzenia. Byłem w Hiszpanii, rozmawiałem z ministrem rolnictwa (Hiszpanii – przyp. red.) i będziemy próbowali zrobić taką ustawę i wprowadzić w życie, żeby zabezpieczyć opłacalność, zapewnił Telus.

Hodowcy świń nie zostaną sami

Epidemia ASF znacznie wpłynęła na sytuację trzody chlewnej na polskim rynku. Odbudowa tej sfery, a co za tym idzie, gałęzi przetwórstwa, jest konieczna. Program dobrostanu zwierząt oraz wprowadzenie chowu 10 tuczników na własny użytek mają pomóc producentom, którzy mierzą się z kryzysem.

– Musimy wspólnie wypracować i realizować konkretne cele. Mamy kryzys spowodowany ASF, ale mamy i wdrażamy program odbudowy hodowli. Gdybyśmy mieli ją na wysokim poziomie, nie mielibyśmy problemu ze zbożem. Potrzebujemy hodowli tak rozwiniętej, żeby nam zrównoważyła produkcję zboża. Kładziemy na to mocny nacisk i już to robimy. Ekoschemat dobrostan zwierząt to kontynuacja tej odbudowy – mówił minister.

Dodał, że „bardzo ważne są programy hodowlane. Mamy w Polsce bardzo dobrze działający program hodowli bydła, dobrze rozwinięta jest hodowla drobiu. Program hodowli tuczników musimy wypracować, musimy go zmodernizować z uwzględnieniem ASF”.

KRUS na celowniku? Telus: Nie pozwolimy na likwidację

W trakcie „Programowego Ula Prawa i Sprawiedliwości” padła kwestia ubezpieczenia społecznego rolników. Pojawiły się pogłoski, że niektórzy chcieliby likwidacji instytucji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

- Chcę powiedzieć, że dopóki będziemy rządzić, na to nie pozwolimy. Pan premier niejednokrotnie mówił, że dokąd będziemy sprawować władze, to KRUS będzie istniał i będziemy w tym systemie funkcjonować - podkreślił szef resortu.

Telus wspomniał również, że w rozwoju branży niezwykle istotna jest rola ośrodków doradztwa rolniczego. Chciałbym, żeby wiedza, którą doradcy zdobywają na uczelniach rolniczych, czy współpracując z instytutami naukowymi, była przekazywana „do rąk” rolnika, powiedział minister.

Przypomniał także, że nowelizacja przepisów sprawiła, że rolnicy przechodzący na emeryturę nie muszą już rezygnować z posiadania swojego gospodarstwa. Podwyższone zostały emerytury dla rolników, a kwota wzrosła prawie dwukrotnie.

– Polskie rolnictwo to są wartości, to fundament gospodarki. Nasz eksport produktów rolnych jest gigantycznie duży, to prawie 48 mld euro. Na tę liczbę składa się żywność najlepszej jakości, żywność, która ma swoją wysoką markę w Europie – podsumował.

Źródło: MRiRW

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera