Zamrożenie cen energii. Dla kogo?
Zaproponowana Tarcza Solidarnościowa zakłada m.in. zamrożenie cen prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych, rolników lub dużych rodzin. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:
- do 2000 kilowatogodzin rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
- do 2600 kilowatogodzin rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus – czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
– W ten sposób jednocześnie zachęcamy do oszczędzania energii. Podkreślam, każde gospodarstwo domowe również to, które zużywa 2500 albo 3000 kilowatogodzin rocznie – też będzie miało ogromną korzyść do 2000 kilowatogodzin rocznie. Tylko nadwyżka będzie obciążona wyższymi kosztami na przyszły rok – przedstawił premier Mateusz Morawiecki.
Gwarantowana cena energii dla rolników. Takie są warunki
W przypadku rolników limit jest wyższy niż u gospodarstw domowych, wynosi 2600 kWh. Do tej kwoty nie będzie żadnej podwyżki, wyższą cenę zapłacą oni jedynie za nadwyżkę użycia. Warunkiem skorzystania z gwarantowanej ceny energii przez producentów rolnych jest posiadanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o opłaconym podatku rolnym.
Podobny limit obejmuje także wielodzietne rodziny i domostwa z osobami niepełnosprawnymi. Tu warunkiem jest przedstawienie Karty Dużej Rodziny lub zaświadczenia o niepełnosprawności.
Z zapewnień minister klimatu i środowiska Anny Moskwy wynika, że dopiero po przekroczeniu stawki (2600 kWh – przyp. red.) będzie obowiązywała druga podwyższona taryfa, która ma być zatwierdzona pod koniec tego roku. Nad regulacją opłat będzie czuwał dany dostawca energii.
10 proc. zniżki za obniżenie zużycia energii, dopłaty do pomp ciepła
- Polskie rodziny będą mogły skorzystać z obniżki rachunków za prąd w przyszłym roku. Warunkiem będzie obniżenie zużycia energii elektrycznej w 2023 r., o co najmniej 10 proc. w stosunku do 2022 r. Energooszczędność będzie skutkowała 10 proc. obniżką kosztów za energię – czytamy na stronie KPRM.
Dodatkowym rozwiązaniem będzie dopłata w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła.
Pomoc dla przedsiębiorców. Co zakłada?
Tarcza Solidarnościowa wiąże się też z pomocą dla firm. Rząd przeznaczy do 5 mld złotych na wsparcie kilkuset przedsiębiorstw, będzie ono przyznawane pod warunkiem min. 100 proc. wzrostu cen energii. Wypłata środków planowana jest jeszcze na 2022 rok.
– Pomogliśmy przetrwać ten wielki, poprzedni kryzys – ochroniliśmy kilka milionów miejsc pracy, tak też działamy teraz. Bezpieczeństwo polskich rodzin, bezpieczeństwo miejsc pracy, Polaków jest przecież bezpośrednio związane z bezpieczeństwem przedsiębiorców, z ich konkurencyjnością, zdolnością do przetrwania, a zwłaszcza tych, którzy zużywają najwięcej energii – powiedział szef rządu.
Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość bezpośredniego podłączenia do odnawialnych źródeł energii (OZE).
Źródło: KPRM
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót