Spis treści
Nowe przepisy to mniej plastiku
Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi o zmniejszenie ilości odpadów, które powstają z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, obecnych w środowisku naturalnym, w szczególności w środowisku morskim – podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Według KPRM, zgodnie z nowymi przepisami zakazane będzie wprowadzanie do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak:
- patyczki higieniczne,
- sztućce (widelce, noże, łyżki, patyczki),
- talerze,
- słomki,
- czy styropianowe pojemniki na posiłki i napoje.
Ponadto wprowadzony zostanie obowiązek umieszczania na produktach informacji dotyczących m.in. obecności tworzyw sztucznych w wyżej wymienionych produktach, a także o wynikającym z tego negatywnym wpływie na środowisko, tj. zaśmiecania lub innych nieodpowiednich sposobach unieszkodliwiania odpadów w przypadku niniejszych artykułów. Dotyczy m.in. chusteczek nawilżanych, podpasek higienicznych, wyrobów tytoniowych z filtrami oraz kubków na napoje.
Polska zaczyna wprowadzanie zmian z opóźnieniem. Wszystkie kraje Unii Europejskiej otrzymały zakaz wprowadzania na rynek produktów jednorazowych, miały to zrobić do 3 lipca 2021 roku.
Plastik zaśmieca środowisko
Ilość odpadów w ocenach i morzach stale rośnie. Pod względem ilościowym, produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych stanowią 50 proc. wszystkich odpadów, które występują w środowisku morskim.
Odpady z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na wiele gatunków, które występują w środowisku morskim, takich jak: żółwie, wieloryby, ptaki oraz niektóre gatunki ryb bądź skorupiaków. Zwierzęta giną zaplątane w odpady albo mylą je z pożywieniem, przez co finalnie tworzywa sztuczne mogą trafić do łańcucha pokarmowego człowieka.
Poza szkodliwym oddziaływaniem na środowisko naturalne, a także potencjalnym oddziaływaniem na zdrowie ludzi, odpady morskie z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na takie rodzaje działalności jak turystyka, rybołówstwo czy żegluga. Dochodzi również do utraty wartościowego materiału, który staje się odpadem, mimo że mógłby zostać ponownie wprowadzony do gospodarki.
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, PAP
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?