Sama woda może nie wystarczyć. Oto proste i tanie sposoby, żeby dokładnie umyć owoce i warzywa ze sklepu. Pamiętaj też o ziołach i sałacie

Justyna Madan
Justyna Madan
Sama woda nie wystarczy aby nasze owoce i warzyw były czyste i wolne od bakterii czy pestycydów. Są na to proste i tanie sposoby, które nie zajmą dużo więcej czasu, a dadzą nam pewność, że to co jemy jest faktycznie zdrowe.
Sama woda nie wystarczy aby nasze owoce i warzyw były czyste i wolne od bakterii czy pestycydów. Są na to proste i tanie sposoby, które nie zajmą dużo więcej czasu, a dadzą nam pewność, że to co jemy jest faktycznie zdrowe. Getty Images
Myjesz owoce i warzywa pod bieżącą wodą? Świetnie! To może jednak nie wystarczyć, ponieważ często są one opryskiwane substancjami chemicznymi, których celem jest odstraszanie szkodników czy zachowanie ładnego wyglądu. Piękne owoce i warzywa trafiają na nasz stół, co cieszy, ale wraz z całym szeregiem witamin w naszym organizmie lądują również chemikalia. Jak się ich pozbyć domowym sposobem? Podpowiadamy.

Jeśli mamy ogród i hodujemy w nim rośliny, wiemy dokładnie, co zjadamy. Choć i tu zdarza się pominięcie okresu karencji zastosowanych środków ochrony roślin. Dość pewnie czujemy się, kiedy kupujemy produkty od znajomego rolnika czy sadownika. Co w przypadku, kiedy kupujemy żywność w dyskontach czy supermarketach? Nie mamy pewności, czy nie zawierają substancji chemicznych, dlatego zakupione owoce i warzywa należy przed spożyciem bardzo dokładnie umyć. Jak to zrobić?

Jak myć owoce i warzywa, żeby pozbyć się pestycydów i bakterii?

Surowe owoce i warzywa są stałym elementem naszej diety. To dobrze, bo pełne są witamin i mikroelementów, błonnika, antyoksydantów i innych korzystnych dla zdrowia składników. Jednak zanim trafią na nasz talerz, warto je dokładnie umyć i mieć pewność, że na skórce nie znajdują się żadne pestycydy ani bakterie. Pamiętajmy, i jest to bardzo ważne, że trzeba je myć bez względu na to, czy nasze świeże produkty będziemy później obierać, czy nie.

Chyba każdy z nas ma w domu ocet i sodę oczyszczoną, a jeśli nie, to warto się w te produkty zaopatrzyć, ponieważ mają one wiele zastosowań nie tylko w kuchni. Oto trzy proste kroki, które pomogą nam dokładnie wyczyścić produkty z warzywniaka:

  1. Aby pozbyć się bakterii ze skórki owoców i warzyw, potrzebne jest kwaśne środowisko, wówczas bakterie zostaną usunięte. Do tego wystarczy roztwór octu z wodą – 150 ml octu na każdy litr wody i umyć w nim produkty (zamiast używać jedynie wody). Taka mieszanka ma właściwości dezynfekujące, a nawet inaktywuje jaja pasożytów.
  2. Aby pozbyć się pestycydów, potrzebne jest natomiast środowisko zasadowe. W tym przypadku również wystarczą domowe sposoby: do wody dodajemy sodę oczyszczoną – 1 łyżkę na każdy litr wody. Myjemy owoce i warzywa w tej mieszance, aby pozbyć się pestycydów.
  3. To jednak nie wszystko! Teraz jest czas na zwykłą wodę. Bakterie i pestycydy zostały usunięte, teraz powinniśmy opłukać nasze produkty dokładnie w wodzie. Gotowe! Możemy cieszyć się pysznymi, zdrowymi i dokładnie umytymi owocami i warzywami.

Umyte sałaty i kiełki są gotowe do spożycia? Czasem dla wygody kupujemy gotowe mieszanki, które mają na opakowaniu informację, że są już umyte i można je jeść. Badania wykazują jednak, że wcale nie mają one mniej bakterii, niż pozostałe sałaty w sklepie. Te „myte” są wręcz częściej źródłem zatruć i zakażeń pokarmowych, dlatego te produkty również należy umyć przed spożyciem.

Dlaczego dokładne mycie owoców i warzyw jest takie ważne?

Przede wszystkim nie jest tajemnicą, że owoce i warzywa mogą zawierać różne drobnoustroje, zarówno na skórce jak i w swoim wnętrzu. Dostają się tam podczas wzrostu, zbioru, a nawet przechowywania i sprzedaży. Wszystko dlatego, że całe nasze otoczenie pełne jest takich drobnoustrojów, niektóre są pożyteczne, a inne chorobotwórcze.

Nawet ekologiczne produkty mogą być nośnikami bakterii czy pasożytów groźnych dla naszego zdrowia, dlatego ich mycie jest tak ważne.

Pestycydy to nie tylko syntetyczne, ale również naturalne substancje owadobójcze i chwastobójcze używane do ochrony roślinnych upraw. Dzięki nim mamy więcej warzyw i owoców, ale stosowanie pestycydów ma też negatywne konsekwencje. Są groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Mogą uszkodzić układ nerwowy lub układ oddechowy.

Aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji, istnieje karencja na spożycie owoców i warzyw. Jest to okres od zastosowania chemicznego środka ochrony roślin do czasu zbiorów lub przydatności do spożycia przez ludzi. Oczywiście nie oznacza to, że na naszych świeżych produktach nic nie zostanie, dlatego mycie owoców i warzyw przed spożyciem to podstawa!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera