Samotnie prowadzisz gospodarstwo? Możesz być wykluczony z dopłat. Interweniuje RPO

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
Niektórzy dostaną wsparcie w zakresie zjawisk pogodowych, niektórzy nie? RPO interweniuje u ministra rolnictwa
Niektórzy dostaną wsparcie w zakresie zjawisk pogodowych, niektórzy nie? RPO interweniuje u ministra rolnictwa pixabay.com/GrassNguyen
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi ws. realizacji dopłat przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wynika z nich, że pomoc przyznawana jest rodzinom, którym zagraża utrata płynności finansowej. W efekcie osoby samotnie prowadzące gospodarstwo nie mogą liczyć na dopłatę w związku ze szkodami rolnymi spowodowanymi zjawiskami pogodowymi.

Spis treści

Rodzina dostanie dopłatę, a samotny już nie?

Każdy nabór prowadzony jest na określonych warunkach. Beneficjent musi złożyć wniosek, spełniać wymogi i często dołączyć załączniki. RPO Marcin Wiącek zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o podjęcie inicjatyw wprowadzających równość w zakresie dostępu do pomocy.

Na podstawie skarg wskazano, że rolników różnicuje się ze względu na stan cywilny. W efekcie samotni gospodarze nie mogą liczyć na pomoc finansową, przykład – brak wsparcia w związku ze szkodami spowodowanymi zjawiskami pogodowymi.

Wykluczenie z pomocy niezgodne z konstytucją

W przekonaniu rzecznika odmowa pomocy osobom samotnym nie jest zgodna z Konstytucją RP, Europejską Konwencją Praw Człowieka i Kartą Praw Podstawowych UE. Już wcześniej, w 2022 r. i 2023 r. wskazywano na wykluczenie takich beneficjentów z dopłat suszowych.

W odpowiedzi z 3 lutego 2023 r. resort nie odniósł się do celowości rozróżnienia sytuacji rolników samotnych i żyjących w rodzinach w odniesieniu do publicznej pomocy finansowej, widnieje w komunikacie RPO.

Podmioty znajdujące się w podobnej sytuacji, niezależnej od siebie, a od czynników zewnętrznych, powinny być równo traktowane w dostępie do zasobów finansowych, bez rozróżnienia, czy żyją w rodzinach, czy samotnie.

A wszyscy rolnicy poszkodowani negatywnymi zjawiskami atmosferycznymi i znajdujący się w obliczu zagrożenia utraty płynności finansowej należą do tej samej grupy i są w podobnej sytuacji. Dlatego podział na osoby samotne i żyjące w rodzinach, i przyznanie publicznej pomocy finansowej tylko drugiej grupie, jest odstępstwem od zasady równości, które nie może być uznane za dopuszczalne, dodano.

Posługiwanie się kryterium stanu cywilnego nie jest wykluczone, ale musi mieć też racjonalne uzasadnienie w kontekście sprawy. Realizacja ustawowych zadań ARiMR nie ogranicza się do wspierania rodzin, zatem nie można zawężać zakresu wsparcia tylko dla tej grupy. Źródłem nieporozumienia są więc wyłącznie przepisy rozporządzenia o ARiMR. O zmianę w zakresie tego dokumentu rzecznik poprosił więc szefa resortu.

Źródło: BRPO

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro