Satelitarne monitorowanie upraw rolnych. Na czym polega projekt i jakie ułatwienia przyniesie rolnikom?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Obecnie dwa etapy są już przeprowadzone, a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotowuje postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w ramach III etapu.
Obecnie dwa etapy są już przeprowadzone, a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotowuje postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w ramach III etapu. pixabay.com/Pexels/zdjęcie ilustracyjne
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podjął temat monitorowania upraw rolnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Satelity i rolnictwo? To może być wyzwanie dla polskiego rolnictwa! Jak zmiany wpłyną na życie polskiej wsi? Na jakie ułatwienia mogą liczyć rolnicy? Dwa etapy zostały zrealizowane, teraz trwają przygotowania do ogłoszenia zamówienia publicznego. Do 18 marca 2022 roku można wziąć udział w konsultacjach rynkowych odnośnie zakupu wysokorozdzielczych scen satelitarnych dla projektu.

Podmioty zainteresowane udziałem w przyszłym postępowaniu na zakup wysokorozdzielczych scen satelitarnych dla projektu „System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych” mogą kierować wnioski i uwagi w ramach konsultacji rynkowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 marca 2022 roku do godz. 15.

Wyzwania, jakie stawia satelitarne monitorowanie upraw rolnych

Jak informuje KOWR, projekt „System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych” odpowiada na wyzwania powodowane przez zmiany klimatu dotykające obszar Polski oraz wykorzystuje możliwości tworzone przez dynamicznie rozwijający się sektor kosmiczny na świecie.

- Metody zdalnego monitorowania oraz analizy danych przestrzennych umożliwiają śledzenie przebiegu procesu wzrostu roślin i prognozowanie plonów najważniejszych roślin uprawnych – czytamy w informacjach o projekcie.

Satelitarne monitorowanie ma znaczenie strategiczne – pozwala utrzymać bezpieczeństwo żywnościowe, ale także rozwija proces pod względem cyfryzacyjnym, np. pod kątem ubiegania się o odszkodowania za szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

Satelity w rolnictwie to wyzwanie przyszłości

Program kierowany jest do producentów rolnych, rolników indywidualnych i administracji publicznej.

- Nadrzędnym celem projektu jest wspomaganie decyzji użytkowników zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego oraz w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski naturalne powstałe na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – informuje KOWR.

W projekcie uwzględniono zaprojektowanie, budowę i rozwój systemu informatycznego wykorzystującego synergię danych satelitarnych, meteorologicznych, glebowych i statystycznych w celu monitorowania upraw rolnych.

Monitorowanie upraw z wykorzystaniem satelitarnych sposobów jest potrzebne ze względu na m.in.:

  • postępujące zmiany klimatu,
  • rozwijający się sektor kosmiczny,
  • chęć rozwiązywania spraw i problemów w formie online
  • oraz wysokie koszty obecnego systemu szacowania strat obszarowych na bazie fizycznych badań terenowych.

Korzyści płynące z satelitarnego monitorowania upraw

Dzięki wprowadzeniu projektu w życie będzie możliwe wspomaganie decyzji rolników w oparciu o sprawdzone informacje. System będzie też dostarczał informacji o przewidywanych plonach, produkcji, a także wpłynie na prace komisji do spraw szacowania szkód w rolnictwie, m.in. suszy.

Jak podaje KOWR, realizacja projektu ma objąć cztery etapy. Pierwszy z nich obejmie stronę formalną, drugi nadzór techniczny, trzeci zakup danych satelitarnych a ostatni wybór wykonawcy systemu S2MUR w trybie partnerstwa innowacyjnego. Obecnie dwa etapy są już przeprowadzone, a Ośrodek przygotowuje postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w ramach III etapu.

Źródło: KOWR

Niezawodny telefon do pracy i rozrywki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!