Schabowy, ziemniaki, mizeria i książki - taki prezent dla ministra Grzegorza Pudy

Strefa AGRO
Aktywiści z Compassion Polska, wybrali się do ministerstwa rolnictwa
Aktywiści z Compassion Polska, wybrali się do ministerstwa rolnictwa Maciej Łuczniewski
Kolejne echa po słowach europosłanki Sylwii Spurek, które dotyczyły m.in. zakazu reklam mięsa. Po tym, jak skomentował je szef resortu rolnictwa, aktywiści przygotowali dla Grzegorza Pudy... zestaw książek. Pojawiło się też zaproszenie na roślinnego schabowego.

Przypomnijmy, Sylwia Spurek stwierdziła na Twitterze, że nadszedł czas na zakazanie promowania mięsa, mleka i nabiału. To wywołało lawinę kontrowersji.

Minister rolnictwa skwitował wpis europosłanki słowami: - "Wiem, że ciężko w to uwierzyć, ale nadal na świecie i także w Polsce żyją ludzie, którzy twierdzą i uważają, że Ziemia jest płaska. Nie oznacza to jednak że cały dorobek naukowy możemy wywrócić do góry nogami". Grzegorz Puda stwierdził też, że eliminowanie produktów zwierzęcych z diety człowieka, to element ideologii, która na Zachodzie staję się coraz bardziej modna. "Trzeba się zastanowić, kto za tym stoi", wskazał.

Szczegóły: Sylwia Spurek - "Czas na zakaz promowania mięsa, mleka, nabiału". Wpis wzbudza sporo kontrowersji

Przedstawiciele Fundacji Compassion in World Farming Polska przynieśli do ministerstwa raporty i książki (m.in. o fermach przemysłowych i "czystym mięsie"). Dodajmy, że Puda dostał również zaproszenie na wege-obiad (kolejne - po zaproszeniu od Sylwii Spure).

- Dlaczego wybraliśmy się do ministerstwa? Nie możemy pozostać bezczynni wobec wypowiedzi ministra rolnictwa. Jest mnóstwo dowodów naukowych, które przemawiają za tym, że powinniśmy odejść od diet wysokomięsnych - opisuje prezeska fundacji w Polsce, Małgorzata Szadkowska. - Światowe instytucje jak ONZ, ale też polskie państwowe instytucje przedstawiły dane, które pokazują, jaka powinna być przyszłość rolnictwa. Obecna kultura jedzenia opiera się na niskiej cenie i wygodzie konsumenta z jednej stronie, z drugiej na efektywności produkcji żywności, co odbywa się kosztem dobrostanu zwierząt i negatywnie wpływa na środowisko. Brakuje bodźców, które zachęciłyby konsumenta do myślenia o tym, jak "produkuje się" tanie mięso, jajka i mleko. Trendy żywieniowe w Polsce bardzo się zmieniły, a rynek produktów roślinnych i zamienników białka zwierzęcego – mięsa i mleka - dynamicznie rozwija. Szacuje się, że 90% nabywców takich roślinnych produktów to osoby, która nie definiują się jako wegetarianie lub weganie, ale chcą jeść lepiej, zdrowiej i zadbać o środowisko. I to jest kierunek, który powinien być wspierany przez ministerstwo.

Wśród postulatów Compassion Polska są:

  • odejście od przemysłowego chowu zwierząt do zrównoważonych form chowu oraz wspieranie drobnych gospodarstw rolnych
  • zachęcanie do przejścia na zrównoważoną dietę o zdecydowanie mniejszym spożyciu mięsa
  • wprowadzenie wysokich standardów w zakresie dobrostanu zwierząt

Na podstawie informacji prasowej Compassion Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Schabowy, ziemniaki, mizeria i książki - taki prezent dla ministra Grzegorza Pudy - Gazeta Pomorska