Sezon na truskawki rozpoczęty. Czy ich spożycie jest bezpieczne? Trwa nadzór, w ubiegłym roku badania próbek napawały optymizmem

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W bieżącym roku PIORiN kontynuuje prowadzenie nadzoru nad prawidłowością stosowania środków ochrony roślin w truskawkach.
W bieżącym roku PIORiN kontynuuje prowadzenie nadzoru nad prawidłowością stosowania środków ochrony roślin w truskawkach. Urszula Łobaczewska/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Na czerwiec czekali zwłaszcza smakosze truskawek. Rozpoczął się sezon na krajowe owoce, na każdym rynku można kupić czerwone, pełne witamin smakołyki. Każdy z nas chciałby dostać produkt naturalny, najlepiej prosto z krzaczka. Czy jest to możliwe? Coraz więcej producentów stosuje środki ochrony roślin, a te niestety pozostawiają resztki pestycydów na owocach. Ubiegłoroczne badania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa napawały optymizmem, chemii było mniej. Jak będzie w tym roku?

Sezon na truskawki 2022. Skąd wzięły się te owoce?

Historia truskawek sięga XVIII wieku, gdy w Ameryce Północnej skrzyżowano poziomkę wirginijską z chilijską. Obecnie stanowią jedne z popularniejszych owoców sezonowych. Ich spożywanie dostarcza wielu witamin i składników mineralnych, a wyciągi truskawkowe sprawdzają się również w kosmetologii.

Kiedy jest pora na truskawki krajowe?

Truskawki dostępne są w sklepach przez cały rok, ale warto pamiętać, że są one importowane. Smakowo i jakościowo często odbiegają od tych krajowych. Wysyp polskich gruntowych truskawek rozpoczyna się w czerwcu.

Uwielbiamy truskawki za smak, soczystość i powiew lata. Warto wiedzieć, czy ich spożycie jest bezpieczne i zdrowe. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, sprawując nadzór nad prawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin, corocznie prowadzi badania pozostałości środków ochrony roślin.

Truskawki pełne chemii? Plantatorzy idą ku naturalności

Pestycydy w owocach to problem, z którym walczą nie tylko ekolodzy. Klienci mają coraz większą świadomość używania chemii w przemyśle spożywczym. Chcemy jeść zdrowo i naturalnie. Na bazarach i rynkach wśród mnogości sprzedawców nie zawsze można rozróżnić, czy truskawka była pryskana, czy nie. Kupujemy, opierając się na zaufaniu. Ci, którzy chcą mieć gwarancję smaku prosto z natury, sami biorą się za uprawę.

Ubiegłoroczne wyniki badań pozostałości środków ochrony roślin w truskawkach napawają optymizmem. Żadna z przebadanych 59 próbek truskawek pobranych przez PIORiN na terenie całego kraju nie zawierała przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości substancji czynnych.

Kontrole i nadzór nad prawidłowością stosowania środków ochrony roślin mają być krokiem ku utrzymaniu wysokiej pozycji polskiej żywności na rynku Unii Europejskiej. Dodatkowo wygranym ma być klient.

- Troska o zdrowie konsumentów wymaga, by płody rolne były bezwzględnie wolne od przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, a stosowane środki ochrony roślin były dedykowane do upraw wymienionych w etykiecie środka – tłumaczy PIORiN.

Źródło: piorin.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera