Składka za pomocnika rolnika albo domownika w dziale specjalnym będzie wyższa od kwietnia

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Za pomocnika rolnika składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% od kwoty podstawy wymiaru stanowiącej 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w VI kwartale roku poprzedniego. Składka od nowej podstawy wymiaru obowiązuje od dnia 1 kwietnia danego roku.
Za pomocnika rolnika składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% od kwoty podstawy wymiaru stanowiącej 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w VI kwartale roku poprzedniego. Składka od nowej podstawy wymiaru obowiązuje od dnia 1 kwietnia danego roku. 123rf
Udostępnij:
Przez ostatni rok - od kwietnia 2020 do marca 2022 składka na ubezpieczenie zdrowotne za domowników z działów specjalnych produkcji rolnej i pomocników rolnika wynosiła w KRUS 170 zł. Od kwietnia 2022 będzie o kilkanaście złotych wyższa. Przypominamy, do jakich prac można zatrudnić pomocnika na umowę o pomocy przy zbiorach.

Nowy wymiar składki będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2022 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r. wynosiło 6 221,04 zł (M.P z 2022 r. poz. 82). Wysokość składki zdrowotnej jest powiązana z wynagrodzeniem, dlatego kwota wzrośnie.

Wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne w KRUS za:

  • domowników w gospodarstwach rolnych stanowiących samoistne działy specjalne produkcji rolnej,
  • pomocników rolnika,

stanowić będzie 187 zł miesięcznie (tj. 9% od kwoty podstawy wymiaru stanowiącej 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku).

Zgłoszenie przez rolnika pomocnika do ubezpieczeń w KRUS jest obowiązkowe

Od maja 2018 roku rolnik ma obowiązek zgłoszenia pomocników, z którymi zawarł umowę o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy przy zbiorach, lecz nie później niż przed upływem okresu, na który zawarta została ta umowa, wyjaśnia KRUS.

Jeśli rolnik nie zgłosi pomocnika do ubezpieczeń w KRUS, pozbawi go prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnika, a także prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego w okresie wykonywania pomocy przy zbiorach.

Pomocnikiem rolnika jest pełnoletnia osoba świadcząca odpłatnie pomoc rolnikowi przy zbiorach na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach:

  • chmielu,
  • owoców,
  • warzyw,
  • tytoniu,
  • ziół i roślin zielarskich.

Pomoc przy zbiorach obejmuje:

  • zbieranie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich,
  • usuwanie zbędnych części roślin,
  • klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich, lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie wymienionych zbiorów do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie