Sklepy zapłacą więcej za marnowanie żywności. MRiRW przygotowano nowelizację ustawy

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Sklepy mają skuteczniej zapobiegać marnowaniu żywności
Sklepy mają skuteczniej zapobiegać marnowaniu żywności Wojciech Wojtkielewicz
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowano nowelizację ustawy w sprawie przeciwdziałania marnowaniu żywności. Projekt zakłada zwiększenie kar finansowych za marnowanie żywności przez sklepy pow. 250 m kw. oraz za brak prowadzenia kampanii informacyjnych. O noweli poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Spis treści

Ministerstwo rolnictwa zamierza walczyć z marnowaniem żywności

– To szybka nowelizacja ustawy, którą będziemy szeroko konsultować - zapowiedział 25 lipca wiceminister Michał Kołodziejczak. - Przygotowujemy też dalsze zmiany, ponieważ zależy nam, żeby na każdym etapie, również dystrybuowania żywności, maksymalnie ograniczać jej marnowanie. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim zaangażowanym w nowelizację tej ustawy – powiedział .

Wiceminister rolnictwa podał, że: – W każdej sekundzie w Polsce marnowana jest żywność, którą możemy przeliczyć na 184 bochenki chleba. A każdy Polak co roku wyrzuca średnio ok. 250 kg żywności o wartości ok. 3,5 tys. zł.

O planowanych zmianach w dotychczasowych przepisach mówili w czwartek na konferencji przedstawiciele resortu rolnictwa, sejmowej komisji rolnictwa oraz Federacji Polskich Banków Żywności.

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak przekazał, że projektowana nowela doprecyzowuje definicje marnowania żywności i sprzedawców żywności.

– Sprzedawca żywności to nie tylko sieć sklepów, ale każdy sklep o powierzchni powyżej 250 m kw. W myśl nowych przepisów podniesiona będzie opłata dla każdego sklepu tej wielkości za każdą tonę zmarnowanej żywności – poinformował Kołodziejczak.

Będą 5-krotnie wyższe kary za marnowanie żywności

Wiceminister zwrócił uwagę, że do tej pory żywność, której data ważności do spożycia została przekroczona, jest traktowana jako odpad, a opłata dla sklepu za wyrzucenie jej wynosiła 100 zł za tonę. Kołodziejczak poinformował, że projektowane przepisy zakładają podniesienie tej kwoty. Według wiceministra wysokość takiej opłaty w przypadku sklepów powyżej 250 m kw powinna „wynosić przynajmniej 500 zł”.

– Ja sam będę optował za tym, żeby ta kwota była jeszcze wyższa – podkreślił przedstawiciel MRiRW.

Przewidywane zmiany zakładają również doprecyzowanie przepisów ws. obowiązku podpisania umowy między sklepami powyżej 250 m kw. a organizacjami, które zajmują się przekazywaniem żywności potrzebującym.

– W znowelizowanej ustawie doprecyzujemy termin podpisania takiej umowy, ponieważ do tej pory to był termin do wyboru. Teraz mówimy jasno - taka umowa ma być podpisana do końca roku na kolejny rok – dodał Kołodziejczak.

Wiceminister poinformował również, że zmiana przepisów ma zobowiązywać sklepy do prowadzenia kampanii informacyjnej pod groźbą kary w wysokości „co najmniej 5 tys. zł”. Także w tym przypadku Kołodziejczak zapowiedział, że będzie optować za podniesieniem tych kar.

Obecny na konferencji poseł Piotr Głowski (KO) zauważył, że w Polsce rocznie marnuje się ok. 5 mln ton żywności.

Prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności Beata Ciepła oceniła, że projektowana nowela ograniczy zjawisko marnotrawstwa żywności, pozwoli ją lepiej zagospodarować i przekazać potrzebującym.

Przypomnijmy, że w 2019 roku uchwalone zostały przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Sklepy powyżej 250 m kw., których połowa przychodów pochodzi ze sprzedaży żywności, mają m.in. obowiązek zawierać z organizacjami pozarządowymi umowy na nieodpłatne przekazanie niesprzedanej żywności.

Chodzi przede wszystkim o produkty, które zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na wady ich wyglądu bądź opakowań. Mają one również obowiązek prowadzenia kampanii informacyjno–edukacyjnych wraz z organizacjami pozarządowymi, a także składanie sprawozdać o ilości marnowanej żywności.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro