Śluzowce, które przypominają… mózg. Te dziwne organizmy znajdziesz w polskich lasach. „Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory”

Katarzyna Zawada
To nie fragmenty ciała ani rekwizyt z planu filmowego! Tak wygląda smętosz czarny, zaliczany do śluzowców.
To nie fragmenty ciała ani rekwizyt z planu filmowego! Tak wygląda smętosz czarny, zaliczany do śluzowców. Marta Dudek-Dziedzic/Nadleśnictwo Brzeziny, Lasy Państwowe
Okazuje się, że matka natura może nas nieźle zaskoczyć. W polskich lasach trafiają się dziwne, niekiedy budzące grozę, okazy. Lasy Państwowe opublikowały zdjęcie śluzowców, organizmów, które łączą w sobie cechy kilku grup. - Już na sam widok ciarki przechodzą – komentują internauci. Zobacz, jakie niespodzianki kryje przyroda!

Przyroda pełna tajemnic. Niektóre gatunki budzą lęk lub konsternację

Dla leśników narośle na drzewach bądź niespotykane gatunki owadów nie stanowią nowości. Tajemnice lasu są im znane, ale ile z nich poznał statystyczny Kowalski? Okazuje się, że wiele wciąż może nas zaskoczyć!

- Śluzowce to tajemnicze twory łączące cechy kilku grup żywych organizmów. Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory. Smętosz czarny, znaleziony na pniu sosny, początkowo nie jest czarny, dopiero z czasem zmienia się w czarną narośl – przekazały na Twitterze Lasy Państwowe.

Śluzowce. Co to za organizmy?

Śluzowce zwane są czasem "niby grzybami". Mogą się poruszać, a ich niektóre cechy przypominają te roślinne, zwierzęce lub grzybowe. W większości żywią się bakteriami i pierwotniakami, a spotkamy je na butwiejącym drewnie, rozkładającej się materii organicznej lub w ściółce leśnej.

- Szansa na spotkanie śluzowców rośnie, gdy w lesie jest wilgotno. Sprzyja im tzw. martwe drewno – obumarłe drzewa, pniaki, gałęzie. W lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe, ilość martwego drewna, ważnego dla stabilności ekosystemów, wynosi dziś blisko 10 m3 na 1 hektar i rośnie. Śluzowce, podobnie jak grzyby czy organizmy, biorą udział w przemianach materii organicznej gleb. Ich obecność to świadectwo różnorodności biologicznej - mówi nam Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Smętosz czarny znaleziony w lesie. Wygląda jak mózg, z czasem czernieje

Smętosze czarne, uchwycone przez Nadleśnictwo Brzeziny, to organizmy z grupy śluzowców. Te niezwykłe twory przypominają mózg lub rekwizyt z planu filmowego o zombie. Co ciekawe, można je spotkać w polskich lasach. Młode okazy początkowo są barwy różowej, z czasem czernieją, stąd też ich nazwa.

Źródło: Nadleśnictwo Brzeziny, Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro