Przyroda pełna tajemnic. Niektóre gatunki budzą lęk lub konsternację
Dla leśników narośle na drzewach bądź niespotykane gatunki owadów nie stanowią nowości. Tajemnice lasu są im znane, ale ile z nich poznał statystyczny Kowalski? Okazuje się, że wiele wciąż może nas zaskoczyć!
- Śluzowce to tajemnicze twory łączące cechy kilku grup żywych organizmów. Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory. Smętosz czarny, znaleziony na pniu sosny, początkowo nie jest czarny, dopiero z czasem zmienia się w czarną narośl – przekazały na Twitterze Lasy Państwowe.
Śluzowce. Co to za organizmy?
Śluzowce zwane są czasem "niby grzybami". Mogą się poruszać, a ich niektóre cechy przypominają te roślinne, zwierzęce lub grzybowe. W większości żywią się bakteriami i pierwotniakami, a spotkamy je na butwiejącym drewnie, rozkładającej się materii organicznej lub w ściółce leśnej.
- Szansa na spotkanie śluzowców rośnie, gdy w lesie jest wilgotno. Sprzyja im tzw. martwe drewno – obumarłe drzewa, pniaki, gałęzie. W lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe, ilość martwego drewna, ważnego dla stabilności ekosystemów, wynosi dziś blisko 10 m3 na 1 hektar i rośnie. Śluzowce, podobnie jak grzyby czy organizmy, biorą udział w przemianach materii organicznej gleb. Ich obecność to świadectwo różnorodności biologicznej - mówi nam Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.
Smętosz czarny znaleziony w lesie. Wygląda jak mózg, z czasem czernieje
Smętosze czarne, uchwycone przez Nadleśnictwo Brzeziny, to organizmy z grupy śluzowców. Te niezwykłe twory przypominają mózg lub rekwizyt z planu filmowego o zombie. Co ciekawe, można je spotkać w polskich lasach. Młode okazy początkowo są barwy różowej, z czasem czernieją, stąd też ich nazwa.
Źródło: Nadleśnictwo Brzeziny, Lasy Państwowe
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?