O tym, jak bardzo młocarnia przyspieszyła prace, niech świadczy fakt, że młócenie ręcznie np. żyta za pomocą cepów trwało od żniw, aż do kolejnej wiosny.
Ile kosztuje młocarnia Warmianka do zboża?
Młocarnia składa się z 2 zasadniczych podzespołów: obracającego się bębna i nieruchomego klepiska.
W młocarniach stacyjnych, do 60.-70. XX wieku jeszcze powszechnie stosowanych, równocześnie z omłotem następowało czyszczenie nasion. Przyczyniał się do tego strumień powietrza z wentylatora i zestaw sit. Współcześnie żniw już żaden rolnik nie wyobraża sobie bez udziału kombajnu.
Niekiedy jednak miłośnicy starych sprzętów poszukują młocarni na sprzedaż. Oto przykłady ogłoszeń, które znaleźliśmy w połowie sierpnia 2022 r.:
- Podlaskie: Młocarnia MSC-7B Warmianka „w dobrym stanie, kompletna, działająca. Posiadam również na sprzedaż żniwiarkę oraz grabiarkę”, 2 tys. zł
- W tym samym regionie na sprzedaż jest Warmianka za 1,1 tys. zł „Używana, od zawsze przechowywana pod dachem, odbiór we własnym zakresie”
- Kujawsko-Pomorskie: Warmianka M 005/1 „w stanie idealnym, garażowana od nowości, posiadam do niej prasę ps 1a- tak zwaną kunę”, cena 2,7 tys. zł
Te maszyny rolnicze mogą Cię zainteresować
ZOBACZ KONIECZNIE
Historia młocarni, przodkini kombajnów
Internetowe źródła podają, że w 1835 zbudowano zespół młócący zębowy, a za wynalazcę maszyny do młócenia nasion uważa się szkockiego mechanika A. Meiklego.
Mechanizacja procesu zbioru zbóż poważnie zmniejszyła nakład ciężkiej pracy ponoszony w gospodarstwach, zauważa Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Nie od razu jednak wydajną młocarnię zbudowano. Te pierwsze były małe i proste, ich praca polegała na oddzielenia kłosów od słomy. Z czasem udoskonalano maszyny, były już większe i zintegrowane z wialnią, nawet segregowały ziarna.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wyjaśnia w jednym ze swoich wpisów, że młocarnie były wąskie, zboże do młócenia podawano ułożone wzdłuż maszyny kłosami do przodu.
Jedną z poważnych wad wówczas było to, że po wymłóceniu słoma była połamana i nie nadawała się do pokrywania dachów.
Na szczęście dla potrzeb mieszkańców wsi w XIX wieku i jeszcze na początku XX, duże młockarnie tzw. szerokomłotne, umożliwiały podawanie zboża do maszyny ułożonego w poprzek. Bębny młócące w maszynie tylko wybijały ziarno, a nie niszczyły słomy która pozostawała prosta.
Młocarnie udoskonalano, a z czasem stawały się wydajniejsze (w II połowie XIX wieku). „Były napędzane końmi poprzez kieraty, później używano ciągników i silników elektrycznych za pomocą koła pasowego i pasa transmisyjnego”, wyjaśnia muzeum.
ZOBACZ KONIECZNIE
Snopowiązałka Warta wciąż do kupienia
Snopowiązałka to kolejna maszyna rolnicza, która wyszła z powszechnego użytku, a służyła do koszenia i wiązania zboża czy traw.
Jej działanie polega na układaniu skoszonego zboża w snopy i wiązaniu ich sznurkiem. W XIX wieku i początkach XX maszyna była ciągnięta przez konie. Snopowiązałka została skonstruowana w 1876 r. w Stanach Zjednoczonych przez Cyrusa McCormicka. Ten sam człowiek skonstruował wcześniej (w 1831 roku) żniwiarkę, która kosiła i odkładała koszone rośliny w porcje gotowe do wiązania w snopy. Ją również ciągnęły konie.
Dziś maszyny tego typu są używane przede wszystkim w skansenach podczas inscenizacji. Pojedyncze sztuki znajdziemy do kupienia w Internecie. Ile kosztuje snopowiązałka Warta w ogłoszeniach?
- Podkarpackie: Snopowiązałka Warta 2, sprawna, nieużywana od paru lat, cena 2500 zł
- Mazowieckie: Snopowiązałka warta 2, Stan używany przez 3 sezony, garażowany, sprawny technicznie, cena 2,1 tys. zł
- Lubelskie: snopowiązałka 1,4 tys. zł, Posiadam również maszyny, które mogą służyć jako ozdoby do ogrodu grabiarka konna do siana, kierat, sieczkarnia, kopaczka konna do ziemniaków
- Opolskie: snopowiązałka 5 tys. zł
- Podlaskie: Snopowiązałka Warta 2, na sprzedaż snopowiązałkę Warta 2 razem z taśmami. Stan maszyny oceniam na bardzo dobry, gdyż od zawsze była garażowana. - 2,5 tys. zł
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!