Spadają ceny krajowych pomidorów i ogórków. Klienci: Nareszcie! Stawki za warzywa na początku maja i prognoza ekonomistów

Agata Wodzień-Nowak
Pomidory spod osłon w Broniszach kosztują 9,50-12 zł/kg (4.05.2023 r.)
Pomidory spod osłon w Broniszach kosztują 9,50-12 zł/kg (4.05.2023 r.) Oskar Nowak
Po majówce nareszcie przybyło w sprzedaży krajowych warzyw spod osłon. Wraz ze wzrostem dostępności, spadła cena, co z pewnością ucieszy klientów. Jak podaje Rynek Hurtowy Bronisze, pomidory malinowe po majówce kosztują o ponad 30 proc. mniej. Sprawdzamy ceny warzyw w hurcie i na lokalnych targowiskach. Ekonomiści przeanalizowali sytuację na europejskim rynku warzyw i stworzyli prognozę.

Spis treści

Pierwszy pomajówkowy poranek handlowy. Trochę spóźniony, ale wreszcie - skokowy wzrost podaży krajowych warzyw spod osłon. Pomidory malinowe krajowe - cena w dół o 32 proc., odnotował 4 maja Rynek Hurtowy Bronisze z województwa mazowieckiego.

Te warzywa tanieją teraz najbardziej. Ceny na RH Bronisze (4 maja 2023)

  • botwina: 3-4,5 zł/pęczek (-11,11 proc.)
  • ogórki gruntowe: 7-9 zł/kg (-27,27 proc.)
  • ogórki spod osłon krótkie: 4,50-5,50 zł/kg (-16,67 proc.)
  • pomidory malinowe: 10-12 zł/kg (-35,29 proc.)
  • pomidory spod osłon: 9,50-12 zł/kg (-29 proc.)
  • rzodkiewka: 1,80-2,50 zł/pęczek (-15,41 proc.)
  • szparagi: 18-28 zł/kg (-20 proc.)

Mało warzyw na europejskim rynku

Eksperci z Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego zwracają uwagę na niską podaż warzyw na unijnym rynku. W opublikowanej 4 maja b.r. analizie sytuacji w rolnictwie (Agro Nawigator 1/2023) wyjaśniają:

Zgodnie z AMI (za S&P Global) produkcja warzyw w UE w 2022 zmalała o 8%. Spadki odnotowano u wszystkich najważniejszych producentów, z czego największe w Hiszpanii (-15% r/r). Największy wpływ na spadki unijnej produkcji warzyw miały mniejsze zbiory cebuli i marchwi, co wynikało z suszy oraz zmniejszonej powierzchni upraw w minionym roku.

  • Najwięksi producenci marchwi, tj. Niemcy oraz Francja, zanotowali spadek zbiorów odpowiednio o 19 proc. rok do roku i 21 proc. r/r.
  • Produkcja we Włoszech zmalała o 30 proc. r/r.
  • Natomiast unijne zbiory cebuli w 2022, według S&P Global, mogły zmniejszyć się o 13 proc. r/r.
  • Zmalała także produkcja pomidorów – wg KE o 12 proc. r/r, głównie w wyniku spadków u dwóch największych producentów – Włoch i Hiszpanii odpowiednio o 14 proc. i 10 proc. r/r.

Dlaczego warzyw jest mniej?

Zgodnie z przewidywaniami czynnikiem ograniczającym były koszty energii, istotne w przypadku produkcji warzyw spod osłon.

Choć pierwsze miesiące 2023 przyniosły spadki notowań na rynku surowców energetycznych, to wysokie ceny i obawy o ich poziom jeszcze kilka miesięcy wcześniej miały prawdopodobnie wpływ na terminy oraz skalę nasadzeń w okresie zimowym. Dodatkowo fale chłodów m.in. w Hiszpanii oraz niekorzystne uwarunkowania pogodowe w Holandii odbiły się negatywnie na produkcji warzyw takich jak papryka, pomidory oraz ogórki. Koniec kwartału przyniósł jednak już większą stabilizację podaży.

Ekonomiści PKO odnotowują wzrost eksportu mrożonych warzyw mimo spadku produkcji. Od lipca 022 roku do lutego 2023 polski eksport mrożonych warzyw wzrósł o blisko 6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Jednocześnie nastąpił spadek produkcji o 11 proc. (przywołane dane: firmy zatrudniające 50 osób i więcej). Polska korzysta na luce w zbiorach w Hiszpanii, w mniejszym zakresie, ale również w Belgii.

Kiedy na rynku produktu jest mniej, cena rośnie. Tak działo się m.in. w przypadku cebuli, która była liderką wzrostów ostatnich miesięcy. Jak podają eksperci PKO, przeciętnie w marcu podrożała o 133 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Ceny marchwi wzrosły o 63 proc. rok do roku. Z danych KE wynika, że ceny pomidorów na rynku unijnym w lutym były wyższe aż o 27 proc. niż rok temu, choć już w marcu kształtowały się na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku wskutek normalizacji podaży.

Co dalej z cenami warzyw? Prognoza

Eksperci PKO Banku Polskiego przedstawili perspektywy. Ich zdaniem zmniejszające się zapasy warzyw (w tym przetworów) ze zbiorów ubiegłorocznych będą oddziaływać w kierunku wzrostów cen warzyw do połowy 2023.

Dynamika w 2023 zależeć będzie w dużej mierze od wysokości krajowej produkcji. Zakładając jednak wzrost w UE do poziomu średniej wieloletniej, po znaczących spadkach w 2022, oraz biorąc pod uwagę zmniejszenie presji kosztów energii oraz nawozów, można wstępnie oczekiwać spadku dynamiki cen poniżej 0.

Tempo podwyżek może zacząć wyhamowywać już w drugim kwartale 2023 – efekt przesuniętej produkcji warzyw spod osłon, choć dostawy warzyw gruntowych z uwagi na opóźnienia w siewach (GUS) mogą również się opóźnić. W kierunku spadków cen oddziaływać może mniejszy popyt w HoReCa (mrożone warzywa).

Ceny warzyw pod koniec kwietnia na lokalnym targowisku

Targowisko Skierniewice 27 kwietnia 2023, notowania Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego:

  • ziemniaki: 2 zł/kg,
  • marchew: 3,50 zł/kg,
  • pietruszka: 7 zł/kg,
  • burak ćwikłowy: 2,50 zł/kg,
  • seler: 6 zł/kg,
  • kapusta biała: 7 zł/sztuka,
  • ogórek szklarniowy: 13 zł/kg,
  • pomidory szklarniowe: 20 zł/kg,
  • papryka czerwona: 14 zł/kg,
  • cebula: 6 zł/kg.

Źródła: Agro Nawigator PKO Bank Polski, Rynek Hurtowy Bronisze, Łódzki ODR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mówię jak jest
Znowu "polski rolnik" zaprotestuje przeciwko obniżającym się cenom

i dostanie kolejne miliony zł z naszych podatków.

Czy my się kiedykolwiek uwolnimy od tych roszczeń i rolnictwo

zostanie normalną , konkurencyjną dziedziną ?!
o
olo
Bo nie idzie sprzedaż to muszą obniżyć.Proste.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro