Spis Rolny 2020 rozpoczęty! Wypełnij przez internet, zanim zadzwoni rachmistrz, bo wówczas nie możesz odmówić

Agata Wodzień-Nowak
1 września rozpoczął się Powszechny Spis Rolny 2020
1 września rozpoczął się Powszechny Spis Rolny 2020 pixabay.com/fietzfotos
Wraz z początkiem września w Polsce rozpoczyna się Powszechny Spis Rolny 2020. Rolnicy mają 2 tygodnie na samodzielne spisanie się przez internet, zanim telefonowanie rozpoczną rachmistrzowie spisowi. Kiedy do nas zadzwonią, nie można odmówić udzielenia informacji, grożą za to sankcje. Bo spis rolny jest obowiązkowy. Już można się logować na stronie spisrolny.gov.pl.

Od 1 września do końca listopada 2020 roku potrwa Powszechny Spis Rolny. Będzie inny od poprzednich, m.in. ze względu na sytuację epidemiczną. Rekomendowaną metodą jest samospis internetowy. Inną - spisanie się za pośrednictwem infolinii telefonicznej, kiedy rolnik sam dzwoni na wskazany numer lub w drugą stronę, gdy to rachmistrz dzwoni do rolnika. Wówczas jednak nie możemy wybrać dogodnego dla siebie momentu dnia czy tygodnia. Dlatego urząd zachęca, by spisać się jak najszybciej, samodzielnie.

Spis rolny 2020 przez internet. Nie zwlekaj i weź na stronę spisrolny.gov.pl

Ile czasu mają rolnicy na samodzielne wypełnienie obowiązku spisowego przez internet, zanim zadzwoni rachmistrz? - Rolnicy mogą wypełniać formularz przez cały czas, dedykowane temu są pierwsze 2 tygodnie, do połowy września - wyjaśnia dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Od połowy września działania podejmą rachmistrzowie. Jeśli zadzwoni rachmistrz spisowy, nie można odmówić. - Nieudzielenie odpowiedzi objęte jest sankcjami - uprzedza dyrektor.

  1. Po wejściu na stronę spisrolny.gov.pl na stronie głównej wyświetla się okienko "Weź udział w spisie rolnym".
  2. Po kliknięciu w nie do wyboru są 2 możliwości: "osoba fizyczna" oraz "Firma lub organizacja".
  3. Po wybraniu opcji możemy się zalogować. Osoba fizyczna, czyli rolnik indywidualny w górnym oknie wpisuje numer PESEL, w dolny podaje numer gospodarstwa lub producenta ARiMR. GUS podpowiada, że numer gospodarstwa został przekazany rolnikom w liście od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
  4. Dodatkowa podpowiedź: "Możesz się również zalogować z wykorzystaniem krajowego węzła identyfikacji elektronicznej (profil zaufany, bankowość elektroniczna)".
  5. Odpowiedź na wyświetlane pytania.

Ustawa o statystyce publicznej Art. 56. Odpowiedzialność karna za przekazywanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym

  1. Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  2. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie.

- Najlepszym rozwiązaniem jest wypełnienie formularza w internecie, najłatwiejsze, najszybsze - rekomenduje Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, jako wojewódzki komisarz spisowy. - Chcemy poznać potencjał naszych rolników, jak się żyje, w jakim kierunki w ostatnich latach wieś się rozwijała, jak podzielić środki nowej perspektywy finansowej.

Jak się spisać? Urząd statystyczny liczy na rolników i wyjaśnia, po co są dane

- Sytuacja epidemiczna spodowodowała, że inaczej musimy podchodzić do takich wyznań, jak badanie - mówi Wiesława Gierańczyk. Dyrektor tłumaczy, że to nie jest spis z danych aktualnych w chwili, kiedy rolnicy weszli do aplikacji, a na 1 czerwca, w połowie roku.

Aplikacja do samospisu internetowego będzie udostępniona rolnikom od 1 września do 30 listopada 2020 na stronie spisrolny.gov.pl. Do Zalogowania się będzie potrzebny numer gospodarstwa rolnego.

Spisem są objęte wszystkie gospodarstwa rolne. W województwie kujawsko-pomorskim jest ich 64 tys.

- Dane, które zbierzemy, są swoistą bazą informacyjną - mówi dyrektor bydoskiego oddziału GUS. - Pozwalają uchwycić to, co się zmieniło. Po uzyskaniu danych będziemy mieć podstawę do tego, by porównywać z tym, co było 10 lat temu czy wcześniej. Dane spisowe są ważne również dla organizacji międzynarodowych.

Wiesława Gierańczyk: Udzielane odpowiedzi objęte są tajemnicą, nikomu nie są udzielane.

Stawiamy dziś na samospis internetowy - mówi Gierańczyk. - Czas sytuacji epidemicznej skłania do rekomendowania samospisu internetowego, bez kontaktu. Rolnik może spisać się w dowolnym momencie. Jeśli któreś z pytań powoduje trudność, może zadzwonić na infolinię - nr tel. 22 279 99 99

Inne metody: telefoniczna, która działania w 2 kierunkach. jak wspominaliśmy, można zadzwonić na infolinię (wybrać "1" po połączeniu się infolinią) i spisać w rozmowie z rachmistrzem. Metoda telefonicznego spisu rolnego 2020 będzie działać również w drugą stronę, rachmistrzowie będą dzwonili do rolników. Rolnik wówczas nie może odmówić spisu. Spis bezpośredni z wizytą rachmistrza w obliczu epidemii jest ostatecznością.

Powszechny Spis Rolny 2020. "Nie będziemy pytać o zarobki"

- Będziemy pytać o to, co się dzieje w rolnictwie. Nie będzie pytań o dochody i zarobki - zapewnia Wiesława Gierańczyk. I wylicza: - Będą pytania o użytkowanie gruntów, jak są wykorzystywane, powierzchnia zasiewów, zwierzęta gospodarskie, skala nawożenia, kwestia nawadniania, będą pytania o ochronę roślin, zabiegi, budynki gospodarskie, maszyny, urządzenia wykorzystywane w pracy. Część pytań będzie dotyczyła działalności gospodarczej.

W sumie Powszechny Spis Rolny to 11 działów tematycznych. - Nie wszyscy będą o wszystko pytani, bo np. nie prowadzą hodowli ryb albo zwierząt.

W województwie kujawsko-pomorskim do dyspozycji rolników będzie ok. 300 rachmistrzów, zarówno tych przeszkolonych z rekrutacji, jak i pracowników urzędu urzędu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro