Spotkanie Grzegorz Puda - Agrounia. Kołodziejczak Nie potrafi pan dobrze zdefiniować problemów polskiego rolnictwa

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Michał Kołodziejczak, lider Agrounii
Michał Kołodziejczak, lider Agrounii Adam Janowski
W południe 4 października rozpoczęło się spotkanie ministra Grzegorza Pudy z przedstawicielami Agrounii oraz innych związków, organizacji rolniczych. Michał Kołodziejczak przed spotkaniem: - Ministerstwo musi zrobić wszystko, by uratować gospodarstwa, które produkują w Polsce żywność. To cel, który ministerstwo i rząd powinni sobie postawić.

Trwa spotkanie Grzegorza Pudy z Agrounią i innymi związkami

Michał Kołodziejczak: - My się nie obrażamy - mówi, tłumacząc, że nie tak wyglądają rozmowy dwustronne. Liczył na spotkanie Agrounii z ministrem, a nie szeregiem innych organizacji.

- Mamy 4 punkty do załatwienia bardzo szybko - wskazuje i wylicza:

  • Drożyzna - wskazanie, kto zarabia, ile dostaje rolnik
  • Emerytury rolnicze bez konieczności zbywania gospodarstwa
  • Szkody łowieckie - odszkodowania wypłacane przez państwo
  • ASF - zdjęcie stref

Michał Kołodziejczak: - Zróbcie 1 projekt - na półce sklepowej będą 2 ceny (ile zarabia rolnik, ile sklep).

- Pan mówił o emeryturach rolniczych. Rolnik jest upokarzany tym, że musi zbyć gospodarstwo, by przejść na emeryturę. Zmieńcie to.

Punkt trzeci - szkody łowieckie. Pracujecie nad nową ustawą. Dzisiaj jeden źle pracujący urzędnik to pan źle pracujący, pan dobiera zespół. Żądamy 1 zapisu - państwo wypłaca za szkody, ściągajcie pieniądze od tych, którzy dzierżawią obszary łowieckie. Wprowadzacie zamęt między rolnikami a myśliwymi.

Czwarty punkt - ASF. Sugeruje, że minister z Mirosławem Welcem powinni lecieć do Brukseli, by ściągnąć strefy z 60 gmin. - Miały być do końca września ściągnięte. Zróbcie, by ich jak najszybciej nie było.

Michał Kołodziejczak: - Nie potrafi pan dobrze zdefiniować problemów polskiego rolnictwa. To spotkanie zostało wyszarpane.

Grzegorz Puda: - Wy krzyczycie, krzyczycie i krzyczycie. Czy macie rozwiązania problemu? - pytał podczas słownej przepychanki minister rolnictwa. Odnosząc się do postulatów:

- Nowelizacja ustawo o emeryturach - prace trwają. Niedługo będą złożone do sejmu. Ten postulat trafił z Solidarności RI. Temat ciągnie się przez wiele lat. Słowa w tym zakresie dotrzymamy.

- Szkody łowieckie - powinien pan wiedzieć. Prawo łowieckie i wszystko, co dotyczy myślistwa, nie podlega pod ministra rolnictwa. Są sygnały o nowych propozycjach. Nie mam takiej władzy, by nad tym związkiem panować.

W czasie spotkania pojawiał się temat wysokich cen nawozów. - Zgadzam się, cena jest zbyt wysoka, rozpoczęliśmy rozmowy z premierem Sasinem. Ta cena wzięła się z cen gazu i energii elektrycznej - przypomina Puda i uświadamia, że spółki muszą generować zyski. - Rozmawiamy o tym, że trzeba pomóc rolnikom.

Grzegorz Puda: - Padło stwierdzenie, że walczycie o wszystkie gospodarstwa - jak my wszyscy.

- Do pozostałych postulatów się odniesiemy, przeanalizujemy. Jeżeli to będą dobre rozwiązania, to nie widze powodu, by się nimi nie zająć - zapewnia minister rolnictwa.

- Od kilku tygodni prace trwają, dopłata do prosiąt będzie - zapowiada Grzegorz Puda. - Nie jest to proste, ale takie prace trwają. Taka dopłata naszym zdaniem musi być odnośnie przywracania stad podstawowych trzody chlewnej.

Dodał: - Chcemy, by dopłata do prosiąt była udzielana hodującym polskie prosiaki.

Agrounia przed spotkaniem z ministrem Pudą: mamy sprawy do załatwienia

Termin spotkania został ustalony podczas wizyty ministra Grzegorza Pudy na targach Agro Show w Bednarach 26 września. Wówczas doszło do wymiany zdań szefa resortu i przedstawicieli Agrounii z Michałem Kołodziejczakiem na czele.

Rozmowę ustalono na 4 października o godzinie 12:00 w ministerstwie w Warszawie. Jak poinformowała Agrounia, miejsce spotkania zmieniono na Poznań. "Mamy sprawy do załatwienia. Skupimy się na tym, co można zrobić jak najszybciej, zapowiedzieli rolnicy".

- Miało być spotkanie tylko z nami. Nie mamy potwierdzenia, czy będą inne związki, organizacje, bo ministerstwo do dzisiaj nie potwierdziło żadnej listy osób, o co wnioskowaliśmy - mówi Michał Kołodziejczak. Dodaje, że Agrounia nie dostała dokumentów, o których minister chce rozmawiać.

- Będziemy chcieli sprawdzić, czy minister ma dobrą wolę, czy tej woli nie ma. Zweryfikujemy jego wiarygodność. Będziemy chcieli, by wprowadził te zmiany, o których sam mówił przez ostatnich kilka miesięcy.

W drodze do Poznania lider organizacji zapewnia, że będzie stawianie warunków, a nie uginanie się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera