Spotkanie z łosiem lub sarną. W lesie łatwo natknąć się na dziką zwierzynę. Czy wiesz, jak należy się zachować?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Większość z nas wie, co należy zrobić, gdy na drodze stanie nam wilk albo dzik. A jak zachować się w przypadku większych zwierząt? Zobacz, jak postępować na wypadek spotkania z łosiem lub sarną >>>
Większość z nas wie, co należy zrobić, gdy na drodze stanie nam wilk albo dzik. A jak zachować się w przypadku większych zwierząt? Zobacz, jak postępować na wypadek spotkania z łosiem lub sarną >>>pixabay.com/12019/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Wielu z nas kocha leśne wędrówki. Należy jednak pamiętać, że w lesie to my jesteśmy gośćmi. Gęstwiny krzewów i drzew są naturalnym środowiskiem życia dla wilków, dzików, łosi oraz saren. Większość z nas wie, co należy zrobić, gdy na drodze stanie nam wilk albo dzik. A jak zachować się w przypadku większych zwierząt? Zobacz kilka wskazówek, co zrobić, aby uniknąć stresu przy spotkaniu z łosiem lub sarną.

Łosie to jedne z większych europejskich ssaków. Sarny z kolei nie przepadają za spotkaniem z człowiekiem

Zwłaszcza łosie budzą nasz respekt ze względu na rozmiary. Warto jednak pamiętać, że zarówno one, jak i sarny, nie mają w zwyczaju atakować ludzi. Wręcz przeciwnie, ich ciekawska natura prowadzi je w miejsca, gdzie spokojnie żyje człowiek. Bywa to zgubne, bo na ulicach takie wycieczki kończą się wypadkami samochodowymi.

- Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne nocą i wczesnym rankiem, zwracajmy wówczas uwagę na pobocza. Jeśli zauważysz przebiegające zwierzę, zwolnij i uważnie obserwuj drogę oraz jej otoczenie. Dzika zwierzyna bardzo często porusza się całymi stadami, liczącymi nawet kilkanaście osobników – przestrzega kierowców Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

W lesie dzika zwierzyna także nie boi się obecności ludzi. To, jak zareaguje przy spotkaniu w dużej mierze zależy od nas. Najważniejsze są spokój i ograniczenie zbędnych ruchów. Leśnicy przestrzegają także, by nie zbliżać się do zwierząt i nie dotykać ich.

- Łoś z natury jest jednak wyjątkowo spokojny i ciekawski. Chętnie pozwala się obserwować. Mimo to warto zachować bezpieczną odległość i pozwolić mu spokojnie się oddalić lub samemu po cichu się wycofać – mówi nam Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

O ile łosie bywają ciekawskie, o tyle sarny są płochliwe i uciekają zanim zdążymy się im przyjrzeć.

Uwaga na młode zwierzęta, są pod opieką matki

To, o czym należy pamiętać to ostrożność przy spotkaniu z młodymi osobnikami. Wiosna i lato to czas, gdy w lesie jest ich mnóstwo. Spacerują samotnie po zaroślach, ale bywa to mylące, bo matki często są w pobliżu i czuwają.

- Jeśli zobaczymy samotną, małą sarnę nie oznacza to, że została porzucona. Matka najprawdopodobniej jest w pobliżu i dyskretnie obserwuje młode. Wraca tylko na czas karmienia. Nasza obecność sprawia że boi się podejść. W przypadku spotkania małej sarenki nie wolno jej dotykać ani zabierać do domu. W ten sposób zostawiamy na niej swój zapach i skazujemy na porzucenie – informuje Gzowski.

W przypadku łosi, spotkanie z młodym może nieść niebezpieczeństwo. Najlepiej wycofać się i nie narażać na atak ze strony klępy, która przebywa w pobliżu. Nasze gwałtowne ruchy mogą być odebrane jako zagrożenie dla małego łosia i sprowokują matkę do obrony.

Zobacz, jak należy zachować się, gdy spotkamy łosia lub sarnę:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie