Średnia powierzchnia polskich gospodarstw jest zróżnicowana. Najmniejsze są w Małopolsce [ranking]

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Udostępnij:
Średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w Polsce w 2021 roku wynosi 11,20 ha. Co roku rośnie, choć w wolnym tempie. Sama liczba gospodarstw rolnych spada, co pokazuje liczba składanych wniosków o płatności bezpośrednie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa średnią powierzchnię gruntów rolnych w gospodarstwie ogłasza co roku we wrześniu.

Wielkość w poszczególnych województwach została obliczona jako iloraz powierzchni użytków rolnych, zadeklarowanych jako działki rolne we wnioskach o przyznanie płatności obszarowych za rok 2021, położonych na działkach ewidencyjnych w poszczególnym województwie i liczby rolników deklarujących działki rolne w tym województwie.

Średnia powierzchnia polskich gospodarstw rolnych

Najnowsze dane o powierzchni podajemy w kolejności od najmniejszej:

Według najnowszych danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Polsce obszary wiejskie i tereny rolne zajmują odpowiednio 85% i 52% powierzchni kraju. Wieś zamieszkuje ok. 15 milionów osób, czyli 38% ogółu ludności Polski. W całym kraju jest ok. 1,4 mln gospodarstw rolnych. Od 2010 do 2020 roku przestało istnieć 190 tys. gospodarstw rolnych w Polsce, pokazują dane Powszechnego Spisu Rolnego 2020.

To też może Cię zainteresować

Rada Ministrów przyjęła 14 grudnia 2021 Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zakłada on między innymi, że kontynuowane będzie wsparcie na rzecz wymiany pokoleniowej, w szczególności poprzez wsparcie dla młodych rolników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie