Stało się! Ptasia grypa znów w Polsce i to na dużych fermach indyków. 140 tys. ptaków do wybicia

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ptasia grypa znów w polskich hodowlach
Ptasia grypa znów w polskich hodowlach pixabay.com
Ptasia grypa znów zaatakowała polskie hodowle. Zaledwie kilka tygodni temu Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza przypomina o przestrzeganiu zasad bioasekuracji. To kluczowe, by ochronić swoje ptactwo.

Na początku października Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 2 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 340 i 341 w 2021 r. podtypu H5N1. Wskazały na to wyniki badań laboratoryjnych uzyskane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Ptasia grypa w Polsce - listopad 2021

Wirus grypy ptaków dotarł do 2 hodowli komercyjnych w województwie mazowieckim, obie w powiecie siedleckim, gminie Strusy, miejscowości Paprotnia.

  • Ognisko HPAI nr 2021/340 zostało stwierdzone 2 listopada 2021 r. w godzinach popołudniowych w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 80 812 indyków rzeźnych.
  • Ognisko HPAI nr 2021/341 zostało stwierdzone 3 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 61 469 indyków rzeźnych.

To też może Cię zainteresować

W gospodarstwach, w którym stwierdzono ogniska, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

Grypa ptaków oznacza ogromne straty dla hodowców i gospodarki

- Ze względu na występowanie wirusa wśród dzikich ptaków, nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka pojawienia się ognisk grypy ptaków wśród nich. Hodowcy powinni jednak bardzo skrupulatnie stosować w gospodarstwach zasady bioasekuracji, pozwalające minimalizować ryzyko zakażenia stada - mówi Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej

- To trudna sytuacja dla branży, dlatego wszyscy hodowcy powinni wykazać się odpowiedzialnością w zabezpieczaniu swoich hodowli. Musimy radzić sobie z zagrożeniem skutecznie, a kluczem do tego jest bioasekuracja - dodaje Dariusz Goszczyński.

To też może Cię zainteresować

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza przypomina, że grypa ptaków HPAI jest od kilku lat jednym z głównych wyzwań dla hodowców drobiu w Polsce. Branża pomimo trudności musi radzić sobie, by utrzymać produkcję. Po odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków, kolejne rynki zagraniczne zaczęły wracać do importu polskich produktów drobiowych. Sytuację komplikuje wykrycie dwóch nowych ognisk HPAI, związanych z sezonowymi przelotami nad Polską ptaków migrujących.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera