Statuetki Lubuskiego Złotego Kłosa rozdane (zdjęcia, wideo)

Redakcja
Michał Korn
To było prawdziwe święto lubuskich rolników. W piątek 16 października przy dźwiękach fanfar i w blasku fleszy po raz trzeci rozdano statuetki Złotego Kłosa.

- Czuję się, jak na gali wręczenia Oskarów - mówił po odebraniu nagrody Czesław Karczmar z Zielonej Góry. - Brakuje tylko czerwonego dywanu. - Niewykluczone, że za rok dywan będzie - żartował Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej i gospodarz gali.

Izba zorganizowała konkurs już po raz trzeci. W tym roku po raz pierwszy we współpracy z ,,Gazetą Lubuską” i po raz pierwszy w nowej formule. Nowością było to, że do grona jurorów zostali zaproszeni Czytelnicy, którzy mogli głosować na swoich faworytów. Ich głosy kapituła wzięła pod uwagę przy ustalaniu ostatecznego werdyktu.

- Konkurs cieszył się dużą popularnością - mówiła podczas gali Agnieszka Stawiarska, dyrektor marketingu ,,GL”. - Uczestnicy dostali ponad 58 tys. głosów.

Do konkursu zgłoszono 30 nominacji, kapituła nagrodziła 10 uczestników.

- Złoty Kłos jest kierowany do ludzi, którzy na co dzień ciężko pracują, których nie widać, a którzy są w swoich społecznościach liderami, którzy kreują życie całej wsi. Wspaniałe gospodarstwo nie wystarczy do tego, aby dostać statuetkę - tłumaczył kryteria, jakimi kierowali się jurorzy, Władysław Piasecki, przewodniczący kapituły i były prezes LIR.

W. Piasecki gratulował wszystkim nominowanym odwagi. - To są ludzie, którzy mieli odwagę poddać się ocenie - mówił. Do gratulacji przyłączyła się m.in. wojewoda Katarzyna Osos.

Wśród nagrodzonych większość to rolnicy indywidualni, ale statuetkę odebrał też  Zygmunt Jodko, prezes znanej i odnoszącej sukcesy firmy Agro Biegów.

- Sam pomysł Złotego Kłosa jest wspaniały, dlatego, że pokazujemy rolnictwo nie tylko mniejsze, średnie, ale także i duże. Jestem przedstawicielem tego rolnictwa i nie raz o nas mówiono źle, a myślę, że na to nie zasłużyliśmy - podkreślał Z. Jodko. - To wyróżnienie jest nie tylko dla mnie, ale dla całej 90-osobowej załogi i dla tych wszystkich firm, które dobrze i dużo produkują.

Z nagrody mogą cieszyć się także członkowie Stowarzyszenia „Przyjazna Wieś” z gminy Przytoczna. Ich działalność została doceniona zarówno przez Czytelników, jak  i kapitułę.

Przytoczna może być także dumna z Bernadety i Stanisława Pietrzaków. To podwójni zwycięzcy, bo oprócz statuetki, mają też na swoim koncie zwycięstwo w głosowaniu Czytelników. - Chcemy za pośrednictwem ,,Gazety Lubuskiej” podziękować wszystkim, którzy na nas głosowali - mówili nam podczas gali.

Możemy się tylko domyślać, że większość głosów oddali mieszkańcy Przytocznej, którzy doceniają to, co państwo Pietrzakowie robią między innymi i dla nich. Przypomnijmy tylko, że są współorganizatorami głośnego w całym województwie Święta Pomidora, organizują zawody dla młodzieży, a pan Stanisław jest prezesem klubu sportowego Zjednoczeni Przytoczna.

A oto wszyscy laureaci Złotego Kłosa:

  • Jacek Cieśliński ze Słońska (pow. sulęciński)
    Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 391,4 ha. Na 50 ha uprawia zboża, pozostała część ziemi przeznaczona jest na produkcję pasz zielonych. Hoduje również bydło mięsne (220 szt.). Jest sołtysem wsi Słońsk, członkiem OPP „Dzik”, skarbnikiem KK, KŁ.
  • Paweł Egrowski z miejscowości Jeleniegłowy w pow. międzyrzeckim
    Na 453 ha dominuje uprawa zbóż, rzepaku, prowadzona jest także hodowla trzody chlewnej. Pan Paweł prowadzi działania na rzecz ochrony środowiska i ekologii. Jest organizatorem życia kulturalnego na wsi. Zawsze znajdzie czas na działalność społeczną. Trzecią kadencję jest członkiem Izby Rolniczej.
  • Joanna Horoszkiewicz-Janka i Mariusz Janka z Kamienia Wielkiego (pow. gorzowski)
    Gospodarują na 1100 ha. Postawili na produkcję roślinną, szczególnie na rzepak. Uczestniczą w wielu konkursach. współpracują z lokalnymi szkołami i przedszkolami oraz DPS, radą sołecką i OSP.
  • Zygmunt Jodko, prezes Agro Bieganów (pow. słubicki)
    Gospodarstwa obejmuje 1994 ha, w tym 485 ha użytków zielonych. Dominującym kierunkiem jest produkcji żywca wieprzowego oraz produkcja żywca wołowego i hodowla bydła mięsnego. Ponadto uprawiane są zboża, rzepak i kukurydza. Zygmunt Jodko to wieloletni prezes Lubuskiego Związku Rolników, wiceprezes Federacji Związku Pracodawców Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, przedstawiciel LZR w Lubuskim Forum Rolniczym, drugą kadencję jest członkiem Funduszu Promocji Mięsa Wołowego i prezesem „Fundacji Bieganów”. Uczestniczy w posiedzeniach Sejmowej Komisji Rolnictwa.
  • Czesław Karczmar z Zielonej Góry
    Gospodaruje na powierzchni ok. 430 ha oraz zarządza 23 gospodarstwami o łącznej powierzchni 3 tys. ha. Dominuje uprawa zbóż, kukurydzy, łubinu, wierzby energetycznej i żyta. Zajmuje się również doradztwem w zakresie zagospodarowania gruntów rolnych, ochrony gruntów zalewowych, prowadzenia gospodarstw ekologicznych oraz energii odnawialnej.
  • Zenon Małowski z Gębic (pow. zielonogórski)
    Od 1978 roku działa w kółkach rolniczych. Przewodniczył Gminnemu Związkowi Kółek Rolniczych, zasiadał w radzie nadzorczej gminnej spółdzielni. Jest wiceprzewodniczącym Zielonogórskiej Rady Powiatowej LIR. Wieloletni sołtys, delegat zielonogórskiej RP LIR, członek Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Nowej Soli. Zajmuje się hodowlą bydła opasowego oraz produkcja roślinną (kukurydza, zboża, rzepak).
  • Bernadeta i Stanisław Pietrzakowie z Przytocznej (pow. międzyrzecki)
    Na 116 ha uprawiają rzepak, żyto, pszenicę, truskawki, pomidory, wiśnie i śliwy. Są współorganizatorami gminnego święta pomidora. Pan Stanisław jest prezesem klubu sportowego Zjednoczeni Przytoczna, społecznikiem roku 2013, od 30 lat działa w radzie sołeckiej.
  • Agnieszka i Andrzej Sawiccy z Bukowicy w pow. żagańskim.
    Uprawiają kilkadziesiąt hektarów. Najwięcej żyta i pszenżyta. Pan Andrzej Sawicki zawsze służy radą i pomocą innym rolnikom. Interesuje się historią Bukowicy. Jest członkiem rady nadzorczej Żarskiej Grupy Producentów Mleka. Pani Agnieszka jest wiceprezesem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Bukowica.
  • Edward Sosulski z Glisna w pow. sulęcińskim
    Na 280 ha prowadzi produkcję roślinną. Jest czwartą kadencję członkiem Lubuskiej Izby Rolniczej, działa w Związku Kółek Rolniczych, w radzie sołeckiej,  radzie kościelnej oraz drugą kadencję w Powiatowej Radzie Rynku Pracy w Sulęcinie. Jest także wiceprezesem Stowarzyszenia na Rrzecz Rozwoju i Promocji wsi Glisno.
  • Stowarzyszenie „Przyjazna Wieś”, gmina Przytoczna
    Stowarzyszenie działa od czterech lat. Jego celem jest podniesienie poziomu jakości życia mieszkańców wsi. Pozyskuje środki unijne, realizuje zadania publiczne, pomaga potrzebującym pomocy. Jest organizatorem różnych imprez kulturalnych, biesiad i wyjazdów szkoleniowych.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Statuetki Lubuskiego Złotego Kłosa rozdane (zdjęcia, wideo) - Gazeta Lubuska