Stawka zwrotu ryczałtu podatku VAT dla rolników ryczałtowych nie ulegnie zmianie

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stawka 7 proc. zwrotu ryczałtu podatku dla rolników ryczałtowych nie ulegnie zmianie.
Jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stawka 7 proc. zwrotu ryczałtu podatku dla rolników ryczałtowych nie ulegnie zmianie. Maciej Jeziorek/Polska Press
Udostępnij:
Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług określa czasową obniżkę stawek podatku VAT dla m.in. żywności, nawozów i paliwa. Jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stawka 7 proc. zwrotu ryczałtu podatku nie ulegnie zmianie.

Co obejmą obniżki VAT?

13 stycznia 2022 roku Sejm uchwalił i skierował do Senatu ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku czasową obniżką podatku VAT zostaną objęte:

 • żywność – do stawki 0 proc.,
 • paliwo – do stawki 8 proc.,
 • nawozy – do 0 proc.,
 • gaz ziemny – do 0 proc.,
 • energia elektryczna i cieplna – do 5 procent.

Zerowa stawka VAT – mniejsze ceny dla konsumentów

Ustawa, a konkretnie załącznik nr 10, w pozycjach 1-18 określa żywność objętą 0 proc. stawką VAT, inną niż klasyfikowane w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem.

To też może Cię zainteresować

W praktyce oznacza to, że od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku dla producentów rolnych przy sprzedaży będzie obowiązywała 0 proc. stawka VAT na produkty takie, jak:

 • warzywa,
 • owoce i orzechy jadalne,
 • zboża,
 • nasiona i owoce oleiste, ziarna, nasiona i owoce różne, rośliny przemysłowe i lecznicze, słomy i pasze – przeznaczone tylko do spożycia przez ludzi,
 • produkty mleczarskie, ptasie jaja, miód naturalny, jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego (gdzie indziej niewymienione ani niewłączone)
 • oraz ryby, skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce (z wyłączeniem homarów i ośmiornic oraz innych towarów objętych CN 0306 – CN 0308).

Przy sprzedaży produktów niewymienionych w określonych pozycjach, będzie obowiązywała stawka 8 procent.

- Bezpośrednie zmniejszenie kosztów produkcji rolnej w okresie 1 luty – 31 lipiec br. zapewni obniżenie w tym okresie do 0% stawki podatku VAT na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, środki poprawiające właściwości gleb, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw (z wyłączeniem podłoży mineralnych), a pośrednio – obniżenie VAT na energię i niektóre surowce energetyczne – zapewnia resort rolnictwa.

Rolnicy ryczałtowi nie stracą

Tak, jak dotychczas dla rolników ryczałtowych stawka zwrotu ryczałtu podatku VAT wyniesie 7 procent.

- Rolnicy ryczałtowi sprzedający produkty rolne będą jak dotychczas otrzymywać należności za sprzedane produkty wraz ze zryczałtowanym zwrotem podatku wynoszącym 7 proc. – zapewnia MRiRW.

Źródło: MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie