Stawka zwrotu ryczałtu podatku VAT dla rolników ryczałtowych nie ulegnie zmianie

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stawka 7 proc. zwrotu ryczałtu podatku dla rolników ryczałtowych nie ulegnie zmianie.
Jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stawka 7 proc. zwrotu ryczałtu podatku dla rolników ryczałtowych nie ulegnie zmianie. Maciej Jeziorek/Polska Press
Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług określa czasową obniżkę stawek podatku VAT dla m.in. żywności, nawozów i paliwa. Jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stawka 7 proc. zwrotu ryczałtu podatku nie ulegnie zmianie.

Co obejmą obniżki VAT?

13 stycznia 2022 roku Sejm uchwalił i skierował do Senatu ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku czasową obniżką podatku VAT zostaną objęte:

 • żywność – do stawki 0 proc.,
 • paliwo – do stawki 8 proc.,
 • nawozy – do 0 proc.,
 • gaz ziemny – do 0 proc.,
 • energia elektryczna i cieplna – do 5 procent.

Zerowa stawka VAT – mniejsze ceny dla konsumentów

Ustawa, a konkretnie załącznik nr 10, w pozycjach 1-18 określa żywność objętą 0 proc. stawką VAT, inną niż klasyfikowane w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem.

To też może Cię zainteresować

W praktyce oznacza to, że od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku dla producentów rolnych przy sprzedaży będzie obowiązywała 0 proc. stawka VAT na produkty takie, jak:

 • warzywa,
 • owoce i orzechy jadalne,
 • zboża,
 • nasiona i owoce oleiste, ziarna, nasiona i owoce różne, rośliny przemysłowe i lecznicze, słomy i pasze – przeznaczone tylko do spożycia przez ludzi,
 • produkty mleczarskie, ptasie jaja, miód naturalny, jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego (gdzie indziej niewymienione ani niewłączone)
 • oraz ryby, skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce (z wyłączeniem homarów i ośmiornic oraz innych towarów objętych CN 0306 – CN 0308).

Przy sprzedaży produktów niewymienionych w określonych pozycjach, będzie obowiązywała stawka 8 procent.

- Bezpośrednie zmniejszenie kosztów produkcji rolnej w okresie 1 luty – 31 lipiec br. zapewni obniżenie w tym okresie do 0% stawki podatku VAT na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, środki poprawiające właściwości gleb, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw (z wyłączeniem podłoży mineralnych), a pośrednio – obniżenie VAT na energię i niektóre surowce energetyczne – zapewnia resort rolnictwa.

Rolnicy ryczałtowi nie stracą

Tak, jak dotychczas dla rolników ryczałtowych stawka zwrotu ryczałtu podatku VAT wyniesie 7 procent.

- Rolnicy ryczałtowi sprzedający produkty rolne będą jak dotychczas otrzymywać należności za sprzedane produkty wraz ze zryczałtowanym zwrotem podatku wynoszącym 7 proc. – zapewnia MRiRW.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera