Stawki dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Poznaj szacowane kwoty do hektara gruntów i sztuki zwierząt

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W nowej perspektywie unijnej nie zmienią się podstawowe zasady przyznawania wsparcia – wysokość dopłat będzie uzależniona od rzeczywistego stanu jednostek produkcyjnych w gospodarstwie, a w przypadku płatności niezwiązanej do tytoniu – również od ilości surowca z okresu referencyjnego.
W nowej perspektywie unijnej nie zmienią się podstawowe zasady przyznawania wsparcia – wysokość dopłat będzie uzależniona od rzeczywistego stanu jednostek produkcyjnych w gospodarstwie, a w przypadku płatności niezwiązanej do tytoniu – również od ilości surowca z okresu referencyjnego. pixabay.com
Jakie będą stawki dopłat od 2023 roku? Dopłaty dla rolników zmienią się, a to za sprawą między innymi ekoschematów. Co z wysokością dopłat? Będą niższe czy wyższe? Ministerstwo rolnictwo swego czasu postanowiło wyjaśnić tę kwestię. Jakie stawki mają obowiązywać w płatnościach bezpośrednich? Znane są szacowane kwoty podane w euro.

Spis treści

Przed rolnikami nowa unijna perspektywa 2023-2027, a wraz z nią nowe rozdanie, zasady i garść nowości. Wiele z form wsparcia, m.in. tego bezpośredniego będzie kontynuowanych. Do zmian należy dodanie kilku interwencji o nazwie ekoschematy.

Dopłaty dla rolników 2023-2027 będą wyższe czy niższe od dotychczasowych?

Wielkopolska Izba Rolnicza już zimą zachęcała producentów rolnych do zdobywania wiedzy z zakresu nowej perspektywy finansowania. Wyjaśnia, dlaczego:

Według naszych i innych ekspertów szacunków poziom dopłat dla gospodarstwa, które nie będzie wdrażało takich praktyk, spadnie do około 70% tego, co dzisiaj otrzymuje rolnik. Dodatkowo, wiele elementów tzw. zazielenienia, za które dzisiaj jest dopłata, przechodzi do „warunkowości”, gdzie brak spełnienia tych wymogów będzie skutkował potrąceniami i karami.

Ministerstwo rolnictwa przekonuje, że średnia wartość wsparcia bezpośredniego w Polsce w przeliczeniu na hektar będzie wzrastać w kolejnych latach. I tak według szacunków resortu w 2023 r. stawka płatności podstawowej w Polsce wyniesie ok. 116 EUR/ha, obecnie, w kampanii 2022 jest ok. 107 EUR/ha.

Trwa głosowanie...

Jak zapowiadają się Twoje wydatki w 2023 roku?

MRiRW: Według wyliczeń wysokość stawki płatności podstawowej w Polsce będzie zwiększała się z roku na rok, a w 2026 r. może wynieść ok. 120 EUR/ha. Jednocześnie przewiduje się, że suma stawki płatności podstawowej i średniej stawki ekoschematów (które zastąpiły płatność za zazielenienie) będzie zbliżona do sumy stawki JPO i płatności za zazielenienie (ok. 180 EUR/ha).

Szacowane stawki dopłat bezpośrednich w 2023 roku

Płatności bezpośrednie od 2023 roku to przede wszystkim kontynuacja instrumentów wsparcia realizowanych do tej pory. Będą zatem dopłaty dla młodych rolników, krów, pomidorów, buraków cukrowych czy truskawek. Pojawią się pewne zmiany w zakresie warunków kwalifikowalności.

Szacunkowe stawki jednostkowe poszczególnych płatności bezpośrednich w 2023 roku:

  • Podstawowe wsparcie dochodu (płatność podstawowa) 115,83 euro/ha
  • Uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodu (płatność redystrybucyjna) 39,10 euro/ha
  • Uzupełniające wsparcie dochodu dla młodych rolników 60,57 euro/ha

Wsparcie dochodów związane z produkcją do

  • krów 94,94 euro/sztuka
  • młodego bydła 74,21 euro/sztuka
  • owiec 25,35 euro/sztuka
  • kóz 11,08 euro/sztuka
  • buraków cukrowych 300,75 euro/ha
  • chmielu 429 euro/ha
  • lnu 100,06 euro/ha
  • konopi włóknistych 29,03 euro/ha
  • pomidorów 550 euro/ha
  • truskawek 267,36 euro/ha
  • ziemniaków skrobiowych 245,41 euro/ha
  • roślin pastewnych 101,88 euro/ha
  • roślin strączkowych na nasiona 198,36 euro/ha

To oczywiście tylko i aż szacunki, ponieważ rzeczywista wysokość stawek w Polsce będzie określana tak, jak do tej pory, czyli co roku po zakończeniu naboru wniosków, na podstawie danych zadeklarowanych przez rolników i zweryfikowanych przez ARiMR.

Dopłaty mają być wyrównywane w UE, a stawki w Polsce będą rosły

W UE zawarto porozumienie, w ramach którego przyjęto mechanizm tzw. konwergencji zewnętrznej, który określa tempo i skalę wyrównywania płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi unii. W oparciu o ten mechanizm średnia wartość wsparcia bezpośredniego w Polsce w przeliczeniu na hektar będzie wzrastać w kolejnych latach.

Resort rolnictwa wylicza, że na wzrost płatności ma wpływ transfer środków między filarami Wspólnej Polityki Rolnej i przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniająca płatność podstawowa).

Ministerstwo podkreśla, że wyrównanie płatności bezpośrednich było jednym z najważniejszych dla Polski postulatów związanych z perspektywą finansową 2021–2027, zarówno w ramach negocjacji dotyczących samych wieloletnich ram finansowych, jak i negocjacji dotyczących reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie