Stawki dopłat do materiału siewnego w 2021 roku. Ile do zbóż, ziemniaków i strączkowych?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W 2021 roku wnioski o dopłaty do materiału siewnego złożyło mniej rolników niż rok temu, co przekłada się na wysokość stawek do zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków. Projektowane rozporządzenie ma pilnie wejść w życie, by poprawić sytuację finansową rolników. "Wypłacenie dopłat pozwoli rolnikom odzyskać część środków zaangażowanych w zakup materiału siewnego w 2020 r. i 2021 r.", uzasadnia resort rolnictwa.

Stawki dopłat do materiału siewnego 2021 będą wyższe

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2021 zawiera stawki, które mają wynosić:

  • 74,76 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych;
  • 119,62 zł – w przypadku roślin strączkowych;
  • 373,80 zł – w przypadku ziemniaków.

Stawki dopłat wyliczone zostały na podstawie informacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o całkowitej wnioskowanej powierzchni dla poszczególnych grup roślin objętych dopłatami.

To też może Cię zainteresować

W 2021 r. między 25 maja a 25 czerwca rolnicy złożyli 59 261 wniosków o przyznanie dopłaty, rok temu ok. 63 tys. Budżet zarezerwowany na dopłaty do materiału siewnego lub sadzenia wynosi 75 mln zł, z czego 8755,17 zł "zostało wykorzystane na realizację dopłat w wyniku zakończenia postępowań administracyjnych rozpoczętych w latach ubiegłych".

Dopłaty do materiału siewnego 2021 - zgłoszona powierzchnia

Rolnicy złożyli wnioski o przyznanie dopłat do następujących powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany:

  • 784 089 ha – w przypadku zbóż, mieszanek zbożowych i pastewnych,
  • 28 582 ha – w przypadku roślin strączkowych,
  • 34 634 ha – w przypadku ziemniaka;

Stawka dopłat do nasion zbóż jest o niecałe 7 zł wyższa niż przed rokiem, do roślin strączkowych o niecałe 11 zł, wysokość dopłaty do ziemniaków urosła o prawie 34 zł/ha.

MRiRW: Wypłacenie dopłat pozwoli rolnikom odzyskać część środków zaangażowanych w zakup materiału siewnego w 2020 r. i 2021 r. oraz przeznaczyć je na ponowny zakup materiału siewnego co jest celem udzielanych dopłat. Tym samym należy uznać, że za takim terminem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia przemawia ważny interes społeczny i państwa, a zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera