Spis treści
Dlaczego dopłaty są niższe od spodziewanych? Dopytuje część rolników, którzy dostali już zaliczki płatności bezpośrednich. Nie ma w nich dopłat za ekoschematy. A kiedy będą?
ARiMR realizuje zaliczki dopłat, a co z ekoschematami?
Bez zadeklarowania ekoschematów dopłaty będą dużo niższe - alarmowały organizacje rolnicze już długo przed naborem. W naborze wiosną i latem 2023 roku ARiMR otrzymała ponad 1,24 mln wniosków o płatności. Jak wynika z danych agencji, o wsparcie z co najmniej jednego z ekoschematów starało się ok. 37 proc. rolników składających wnioski. Najczęściej wybieranymi ekoschematami były „Rolnictwo węglowe” z 433 tys. wnioskami oraz „Dobrostan zwierząt” – z 94 tys. deklaracji.
Wnioski złożone, kończy się wypłata zaliczek i jednocześnie trwa naliczanie płatności i realizacja przelewów. Rolnicy dostają zaliczki, jednak nie ma w nich ekoschematów. Podobnie jak jeszcze 17 listopada nie podano stawek. Przy okazji przypominamy, jakie obowiązują terminy wypłat dla dopłat bezpośrednich i stawki.
Kiedy wypłata dopłat za ekoschematy 2023?
Kiedy należy spodziewać się ustalenia stawek dopłat w ramach ekoschematów za poszczególne praktyki? Jak będzie wyglądała ich wypłata? - z tymi pytaniami zwróciliśmy się do agencji, a jej biuro prasowe odpowiedziało:
- Uprzejmie informujemy, że wysokość stawek dla poszczególnych praktyk w ramach ekoschematów zostanie określona niezwłocznie po zweryfikowaniu zadeklarowanej przez rolników powierzchni upraw, kwalifikującej się do przyznania wsparcia. Wypłaty pomocy z tego tytułu będą realizowane wraz z końcowymi płatnościami bezpośrednimi - podano 23 października.
Skoro przelewy za ekoschematy mają być realizowane z płatnościami końcowymi, to rolnicy mogą spodziewać się wypłaty między 1 grudnia 2023 a 30 czerwca 2024 roku.
Płatności w ramach ekoschematów są przyznawane rolnikowi w formie płatności:
- do obszarów z roślinami miododajnymi;
- do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi;
- do integrowanej produkcji roślin;
- do biologicznej ochrony upraw;
- do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych;
- dobrostanowej.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?