Stosowanie nawozów naturalnych jest dopuszczalne tylko do 30 listopada

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Nawozy naturalne takie jak obornik czy gnojowicę producenci mogą zastosować w terminie do 30 listopada tylko w dwóch przypadkach
Nawozy naturalne takie jak obornik czy gnojowicę producenci mogą zastosować w terminie do 30 listopada tylko w dwóch przypadkach Archiwum
Obowiązujące terminy dotyczące stosowania nawozów naturalnych pochodzenia zwierzęcego nadal sprawiają problemy niektórym gospodarzom – bo niekoniecznie współgrają ze zmianami zachodzącymi w naszym klimacie. Wcześniej nawozy naturalne można było stosować do końca listopada. Teraz również, ale tylko z pewnymi wyjątkami.

Przypominamy, że od lipca 2018 r. obowiązuje tzw. program azotanowy pn. „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, który wprowadził m.in. zmianę terminów jesiennego stosowania nawozów naturalnych. Jego celem ma być ograniczenie odpływu azotanów ze źródeł rolniczych.

Obornik można aplikować na gruntach ornych do 31 października, ale w uprawach trwałych, wieloletnich i na trwałych użytkach zielonych do 30 listopada w przypadku: niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak np. susza lub nadmierne uwilgotnienie gleby.

Potwierdziło to MRiRW, że nawozy naturalne takie jak obornik czy gnojowicę producenci mogą zastosować w terminie do 30 listopada w przypadku:

  • niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak np. susza lub nadmierne uwilgotnienie gleby. Wówczas wtedy termin stosowania nawozów naturalnych upływa 30 listopada, bez konieczności udokumentowania tej zmiany,
  • zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach (burak cukrowy, kukurydza lub późne warzywa). W takiej sytuacji stosowanie nawozów naturalnych możliwe jest do końca jesieni, czyli do 21 grudnia.

Jeżeli nawozy stosowane są pod uprawy zakładane jesienią, po późnych przedplonach to wtedy rolnik musi spełnić następujące warunki:

  • dopuszczalna dawka azotu w nawozach wieloskładnikowych nie może być wyższa niż 30 kg N/ha,
  • wymagane jest udokumentowanie informacji takich jak: termin zbioru, rodzaj, dawka i data zastosowanego nawozu, a także termin siewu uprawy.

Jeśli chodzi o niekorzystne warunki pogodowe, to one najczęściej występują lokalnie i dlatego rolnik powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące stan pogody, możliwość wykonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia (najpóźniej do końca listopada).

Czytaj też:
Powszechny Spis Rolny 2020. Podlaskie wyróżnia się w uprawie kukurydzy i hodowli bydła

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stosowanie nawozów naturalnych jest dopuszczalne tylko do 30 listopada - Gazeta Współczesna