Susza 2019 - Mazowsze. Rolnicy z północnego Mazowsza martwią się o plony

Małgorzata Jabłońska
Susza 2019 - Mazowsze. Rolnicy z północnego Mazowsza martwią się o plony
Susza 2019 - Mazowsze. Rolnicy z północnego Mazowsza martwią się o plony Małgorzata Jabłońska
Susza 2019 - Mazowsze. Uprawom dokucza susza, do tego pod koniec kwietnia 2019 we znaki dało się zapylenie powietrza. Drobinki piachu zgrzytają w zębach, niszczą młode rośliny oraz ograniczają widoczność na drogach.

Stan ozimin po zimie wyglądał bardzo przyzwoicie, ale w wiosenną wegetację rośliny weszły ze sporymi niedoborami wody. Złożyło się na to kilka czynników: zeszłoroczna susza, która odebrała zasób wilgoci w głębszych warstwach oraz uboga w opady zima. Do tego doszedł niepadający tygodniami wiosenny deszcz, który jest niezbędny do właściwego rozwoju roślin. Już wiadomo, że strat w plonach nie da się uniknąć.

W przypadku zbóż jarych wygrali rolnicy, którzy zaryzykowali wczesne siewy i ich przywałowanie. Mimo że niskie temperatury nie sprzyjały szybkim wschodom, gleba po zimie miała początkowo wystarczający zasób wody, ale umożliwić kiełkowanie ziarna. Znacznie gorzej wyglądają zboża siane w drugiej połowie optymalnego terminu. Brak opadów spowodował, że w wielu miejscach wschody nie są równomierne. Na północnym Mazowszu są pola, na których wzeszło mniej, niż połowa ziaren.

Susza 2019 - Mazowsze. Przezimowały dość dobrze, a teraz...

Marek Gut - kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Ostrołęce, zebrał dla nas informacje od rolników, którzy oceniają, że rośliny przezimowały dosyć dobrze i większości nie zaszkodził im nawet silny mróz. To, co dało się we znaki uprawom to niedobór wilgoci.

Obecna sytuacja w powiecie ostrołęckim, a mianowicie braki wody w glebie i długotrwały brak opadów, może znacznie osłabić dalszy wzrost ozimin, a także wschody zbóż jarych

- ocenia kierownik ostrołęckiego PZDR Marek Gut.

O swoje uprawy drżą także rolnicy z powiatu makowskiego, którzy martwią się o spowodowany suszą stan zbóż ozimych. Sen z ich powiek spędzają także założone późno plantacje zbóż jarych, które w wielu miejscach powschodziły w kratkę.

- Na polach panuje susza. Brak opadów ogranicza skiełkowanie nasion w zasiewach wiosennych. We wtorek 16 kwietnia 2019 lokalnie spadł deszcz, lecz w zbyt małej ilości, aby zaspokoić potrzeby roślin. Oziminy już teraz mocno odczuwają niedobory wody, a ich stan coraz bardziej niepokoi, ponieważ susza negatywnie wpływa na kondycję roślin. Obecna sytuacja w sposób znaczący może wpłynąć na obniżenie plonu - ocenił Kamil Jakubiak, doradca rolniczy PZDR Maków Mazowiecki.

Susza 2019 - Mazowsze. Niepokoi także stan rzepaku

Z podobnymi problemami borykają się rolnicy z powiatu przasnyskiego, gdzie długotrwałe braki opadów deszczu uwidaczniają się w rozwoju roślin i trwałych użytków zielonych. Ucierpiały oziminy i niektóre uprawy jare, a wschody pozostawiają wiele do życzenia. Niepokoi także stan rzepaków ozimych, które na naszym terenie właśnie szykują się do kwitnienia, a więc wchodzą w najbardziej krytyczny okres podatności na suszę. Jeśli szybko nie popada, rzepak będzie redukował liczbę kwiatów, a w konsekwencji łuszczyn, co osłabi jego plonowanie.

Tuż po Wielkanocy 2019 północne Mazowsze nawiedziły silne wiatry, które poruszają wierzchnie warstwy przesuszonej gleby, wzbudzając na polach tumany kurzu.

Zobacz materiały o burzy piaskowej i pyle saharyjskim

To zjawisko podobne do burzy piaskowej, które ma negatywny wpływ na uprawy. Zagrożone są głównie młodziutkie zasiewy jare. Drobiny piasku mogą powodować mikrouszkodzenia roślin, sprzyjające wnikaniu patogenów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Susza 2019 - Mazowsze. Rolnicy z północnego Mazowsza martwią się o plony - Tygodnik Ostrołęcki