Susza powraca na kujawsko-pomorskie pola, więc gospodarze chcą wnioskować o pomoc. Liczą na wsparcie wojewody

Lucyna Talaśka-Klich
Tak wyglądają uprawy należące do rolników z Czapelek (pow. świecki)
Tak wyglądają uprawy należące do rolników z Czapelek (pow. świecki) nadesłane
Chociaż lokalnie spadło sporo deszczu, to w wielu częściach Kujaw i Pomorza jest już bardzo sucho. Niedobór wody oraz upały zasuszyły niektóre uprawy, głównie zboża. Poszkodowani rolnicy potrzebują pomocy.

- W czasie kiedy w niektórych miejscach województwa kujawsko-pomorskiego spadło nawet 60 mm deszczu, to np. w gminie Rogowo były to zaledwie 3 mm! - mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - Różnice w wielkości opadów są coraz większe, one występują czasami nawet w obrębie jednej gminy.

Tak zmieniło się polskie rolnictwo przez ostatnich 10 lat

Jego zdaniem wielu rolników z Kujaw i Pomorza poniosło już spore straty z powodu suszy i upałów. - Problem nie dotyczy tylko upraw na najsłabszych glebach - dodaje prezes izby.

Czekają na aplikację, chcą zgłosić straty

- W przypadku zbóż największe straty na naszych polach dotyczą pszenicy - mówi Stanisław Kulwicki, rolnik z Borówna koło Chełmna, który prowadzi rodzinne gospodarstwo nasienne. - Gdy w maju i czerwcu brakowało opadów, a słupek rtęci wskazywał nawet 35 stopni Celsjusza (w cieniu), to niektóre zboża po prostu zaschły. A jeśli korzenie są już zasuszone, a kłosy puste, to nie ma co liczyć, że późniejsze opady mogą jeszcze sytuację poprawić.

Dlatego niektórzy rolnicy zamierzają wnioskować o tzw. pomoc suszową. - Powinny być powołane komisje do szacowania strat - stwierdził Zbigniew Rydziel, rolnik z Czapelek (pow. świecki), w którego rodzinnym gospodarstwie także zaschły niektóre zboża.

Jednak zmienił się sposób szacowania strat. - W wydziale rolnictwa urzędu wojewódzkiego powiedziano mi, że powinienem zgłosić straty za pośrednictwem aplikacji, ale ona nie działa - dodał Kulwicki.

- W niektórych częściach naszego województwa susza na polach jest już bardzo widoczna. Lokalnie występują duże różnice w ilości opadów- mówi Ryszard Kierzek, prezes KPIR

Jarosław Jakubowski, doradca wojewody informuje: „(...)od sezonu 2020 szacowanie strat z powodu suszy odbywa się w ramach automatycznego systemu, do którego poszkodowani rolnicy mają dostęp poprzez publiczną aplikację dostępną na stronie internetowej MRiRW – zakładka „Niekorzystne zjawiska atmosferyczne – pomoc”. Obecnie aplikacja na rok 2021 nie jest jeszcze dostępna (https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-oszacowanie-spowodowanych-przez-susze-strat-w-uprawach-rolnych). Nie posiadamy informacji o terminie jej uruchomienia.

Od czasu uruchomienia aplikacji wojewoda nie powołuje komisji ds. szacowania strat z tytułu suszy.(...)”

Klimat się zmienia, parametry też warto skorygować

Według monitoringu suszy rolniczej, prowadzonego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, na terenie woj. kujawsko-pomorskiego zagrożenie suszą występuje na najsłabszych glebach i dotyczy: zbóż jarych - w 41 gminach, zbóż ozimych - 8, rzepaku i rzepiku - 41, upraw krzewów owocowych - 29, roślin strączkowych - 1, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę - po 1, truskawek - 1 gmina. Tak wynika z piątego okresu raportowania (od 1 maja do 30 czerwca 2021 roku).

To też może Cię zainteresować

- Dane instytutu są bardzo nieprecyzyjne, monitoring nie odzwierciedla stanu upraw - uważa Kierzek. - Zwracamy się do pana wojewody z prośbą o pomoc, o zwołanie zespołu zajmującego się rolnictwem, bo straty są duże.

6 lipca Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza skierowała pismo do Mikołaja Bogdanowicza, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Czytamy w nim m.in.”(...) Monitoring „nie widzi” zagrożenia suszą dla zbóż jarych i ozimych, kukurydzy, okopowych czy strączkowych na pozostałych rodzajach gleb, co nie jest zgodne ze stanem faktycznym. Prowadzone przez nas lustracje polowe połączone z szacowaniem utraty plonów potwierdzają w pełni spostrzeżenia zgłaszane przez rolników. (...)

To też może Cię zainteresować

Izba zauważa, że w dobie (...)postępujących zmian klimatycznych kwestia ta wymaga rozwiązań systemowych, łącznie ze zmianą parametrów klimatycznego bilansu wodnego, który jest odpowiedzialny za definiowanie zagrożenia suszą rolniczą. Ponadto, w dalszym ciągu liczba stacji meteorologicznych i punktów mierzących opady deszczu jest nadal zbyt mała, co nie pozwala na obiektywną ocenę suszy rolniczej (...).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro