Susza się pogłębia, dotknęła uprawy kukurydzy. Można szacować straty

Barbara Kociakowska
Barbara Kociakowska
Michał Ozorowski z Wólki Poduchownej nie jest zadowolony z tego, jak w tym roku wygląda kukurydza
Michał Ozorowski z Wólki Poduchownej nie jest zadowolony z tego, jak w tym roku wygląda kukurydza W. Wojtkielewicz
Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w ostatnim raporcie dotyczącym suszy (obejmującym okres do 20 lipca) stwierdził, że dotknęła ona uprawy kukurydzy aż w 92 gminach woj. podlaskiego.

To ważna informacja dla rolników, bo stwierdzenie suszy przez IUNG daje możliwość szacowania strat, a później ubiegania się o przewidzianą pomoc. Poprzedni raport (obejmował okres do 10 lipca) wskazywał, że tylko w pięciu gminach woj. podlaskiego uprawy kukurydzy zostały dotknięte suszą. A więc rolnicy, którzy wcześniej nie mogli wystąpić o szacowanie strat w kukurydzy, teraz będą mogli to zrobić.

– Kukurydza bardzo odczuwa brak wody – mówi Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej. – Wyraźnie widać, że już skręcają się jej liście.

Wskutek suszy w woj. podlaskim ucierpiały wszystkie uprawy: zboża, kukurydza, użytki zielone. Rolnicy prawie w ogóle nie zebrali drugiego pokosu traw. Właśnie rozpoczynają żniwa, ale nie mają powodów do radości.

– Plony zbóż są jeszcze gorsze niż w ubiegłym roku – mówi Paweł Rogucki ze wsi Rostołty w gm. Juchnowiec Kościelny.

Michał Ozorowski z Wólki Poduchownej w gm. Wasilków ocenia, że w jego gospodarstwie w tym roku plony zbóż będą mniejsze o 40 proc. niż w normalnych latach, kiedy nie ma problemu z suszą. Z kukurydzą jest jeszcze gorzej.

– Susza mocno daje się nam we znaki - mówi Marian Bakun z Sitawki w gm. Janów. – Deszcz, który popadał dzisiaj jedynie może trochę pomóc trawom.

Rolnik tłumaczy, że w tym roku zboża z daleka wyglądają ładnie – słoma jest dorodniejsza.

– Ale ziarno bez rewelacji – opowiada– Jest porównywalne do ubiegłego roku. Kłosy są przestrzelone, nie do końca wypełnione.

Natomiast kukurydza jest mniejsza niż w ubiegłym roku. A jak będzie z ziarnem, trudno powiedzieć. Jak tłumaczy rolnik z Sitawki, do tej pory, w jego gminie nie można było szacować strat w uprawach kukurydzy. Jeśli teraz pojawiła się taka możliwość, to z pewnością z niej skorzysta.

Przypomnijmy, że w woj. podlaskim komisje ds. szacowania strat suszowych zostały powołane w 85 gminach (dane na 22 lipca). Jednak tam, gdzie liczba poszkodowanych producentów rolnych oraz powierzchnia do oszacowania strat była duża, gminy wystąpiły o powołanie dodatkowych komisji celem przyspieszenia prac związanych z dokonaniem oszacowania uszkodzonych upraw. A więc, w woj. podlaskim działa 126 komisji. Rolnicy złożyli do gmin 25 085 wniosków o oszacowanie szkód wyrządzonych suszą. Natomiast powołane komisje dokonały lustracji uszkodzonych upraw w 14 292 gospodarstwach (stanowi to 57 proc. gospodarstw zgłoszonych do szacowania).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Susza się pogłębia, dotknęła uprawy kukurydzy. Można szacować straty - Gazeta Współczesna