Susza w 2022 daje się we znaki. Naukowcy zbadali jej poziom, jest kiepsko, a zbiory w wielu miejscach spadną o min. 20 proc.

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Sytuacja na polach wyglądała już bardzo źle, jednak deszcz, który spadł 20 maja i w kolejnych dniach, uratuje wiele spragnionych roślin. Niedobory jednak wciąż są duże, a prognozowane opady jedynie przelotne.
Sytuacja na polach wyglądała już bardzo źle, jednak deszcz, który spadł 20 maja i w kolejnych dniach, uratuje wiele spragnionych roślin. Niedobory jednak wciąż są duże, a prognozowane opady jedynie przelotne. Agata Wodzień-Nowak
Stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski - podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Państwowy Instytut Badawczy prowadzi monitoring suszy rolniczej i właśnie opublikował wyniki z pierwszego okresu raportowania. W 14 na 16 województw występowanie suszy rolniczej według IUNG powoduje obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy. Na liście zagrożonych upraw są zboża jare i ozime, truskawki oraz krzewy owocowe.

Problem suszy w swoich komentarzach od tygodni podnosi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a teraz stan ten potwierdza IUNG, który opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin). Na podstawie kategorii gleb instytut określił aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.

Mamy suszę rolniczą i to niemal we wszystkich województwach

"Od 21 marca do 20 maja 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -88 mm", czytamy w komunikacie IUNG. Najgorsza sytuacja jest na terenach Żuław Wiślanych, gdzie deficyt wynosił od -160 do -179 mm. Niedobory wody notowano dla roślin uprawnych w całym kraju.

- Już widać, że rzepak będzie gorzej plonował, bo z braku wody nie rozkrzewiał się. Rośliny próbowały się ratować - komentuje jeden z kujawsko-pomorskich rolników. Problem stanowią nierówne wschody słonecznika czy warzyw.

IUNG: W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

Nieco mniejsze braki wody od -120 do -159 mm występowały na dużej powierzchni kraju, na:

  • Pojezierzach Pomorskim, Słowińskim, Wielkopolskim, Mazurskim,
  • Nizinie Wielkopolskiej,
  • w północnych rejonach Niziny Mazowieckiej, Śląskiej, Podlaskiej,
  • na Polesiu Lubelskim.

Im dalej od tego terytorium w kierunku południowo wschodnim tym deficyt wody był już mniejszy od -119 mm w części północnej tego obszaru, a w południowej wynosił -50 mm.

"Panujące warunki pogodowe obecnej wiosny z uwagi na wysokie usłonecznienie oraz dużą prędkość wiatru sprawiły, że straty plonów z powodu deficytu wody wystąpiły w 14 województwach. Nie odnotowano ich jedynie w województwie małopolskim i podkarpackim", komentuje na stronie IUNG prof. dr hab. Wiesław Oleszek.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach przedstawia występowanie suszy rolniczej na terenie kraju powodującej obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów, uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Susza rolnicza występowała na terenie województw:

  • kujawsko-pomorskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • zachodniopomorskim,
  • wielkopolskim,
  • pomorskim,
  • lubuskim,
  • łódzkim,
  • dolnośląskim,
  • podlaskim,
  • mazowieckim,
  • opolskim,
  • lubelskim,
  • śląskim,
  • świętokrzyskim.

Jare uprawy najbardziej zagrożone suszą rolniczą wiosną 2022

Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych, czyli tych sianych w czasie bezdeszczowej wiosny. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1262 gminach (zatem w połowie wszystkich gmin kraju) na obszarze 22,31 proc. gruntów ornych w Polsce. Wszystkie lub niemal wszystkie gminy IUNG uznał za zagrożone w 5 województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i pomorskim.

Suszę notowano również w uprawach zbóż ozimych. Notowano ją w 1148 gminach (46,35 proc. gmin Polski) na obszarze 14,89 proc. gruntów ornych kraju. Ten sam problem pojawił się w uprawach truskawek. W tych uprawach notowano ją w 1039 gminach (41,95 proc. gmin Polski) na obszarze 13,65 proc. gruntów ornych kraju.

Niedobory wody dały się we znaki w uprawach krzewów owocowych. W tych uprawach notowano ją w 394 gminach (15,91 proc. gmin Polski) na obszarze 2,42 proc. gruntów ornych kraju.

Źródło: IUNG

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera