Susza w Polsce 2020. Susza na polu, w ogrodzie i sadzie? Jest na to sposób!

Materiał powstał we współpracy z Aries Power Equipment
Susza w Polsce w 2020 roku jest już faktem. Mała ilość lub brak śniegu w zimie sprawił, że już wczesną wiosną mamy do czynienia z suszą hydrologiczną. Jaki wymiar będzie miała susza w Polsce? Czy ceny produktów spożywczych znowu pójdą w górę? Rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i właściciele domów jednorodzinnych mogą liczyć na wsparcie technologii. Susza nie pokrzyżuje Twoich planów na zielony trawnik czy bogate zbiory.

To kolejny rok, w którym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oprócz ostrzeżeń przed gwałtownymi zjawiskami meteorologicznymi, tworzy ostrzeżenia przed suszą. Na specjalnej stronie IMGW publikuje mapę z aktualnym stanem suszy w Polsce. Znajdziemy tam miejsca zagrożone suszą hydrologiczną.

Stan suszy rolniczej w Polsce potwierdził także Raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytut Badawczego w Puławach.

Specjaliści zaraz po lekkiej i niezbyt śnieżnej zimie ostrzegali przed suszą. Rzeczywistość nastała wcześniej, niż się tego spodziewaliśmy. Susza na polach to dramat wielu rolników, sadownicy szukają sposobu na utrzymanie swoich zbiorów, a właściciele domów zastanawiają się, czy w tym roku uda im się zachować zielone trawniki.

Susza w ogrodzie? System nawadniania trawników!

Zadbany trawnik to duma każdego działkowca i mieszkańca domu. Koszenie trawy to wiosenno-letni rytuał. Pielęgnacja trawnika to wieloetapowe działanie, w którym każdy element musi zagrać. Odpowiednie nawodnienie to jedna z ważniejszych części układanki.

Niedobór wody bardzo negatywnie wpływa na jakość trawy. Powoduje żółknięcie i zasychanie źdźbeł.

Szacuje się, że dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę wynosi 4-5 l/m2.

W okresie upałów powinno się podlewać trawę obficie i bardzo dokładnie, tak aby woda przesiąkała na głębokość 10 – 15 cm, czyli do warstwy, w której trawa jest zakorzeniona. Z kalkulacji wynika, że do jednorazowego podlania trawnika o powierzchni 100 m2 potrzeba 800 – 1 200 litrów wody.

susza

Kiedy najlepiej podlewać i zraszać kwiaty i trawniki?

Pora zraszania i podlewania ma znaczenie! Rośliny i trawniki najlepiej nawadniać wczesnym porankiem. Dlaczego?

  • Przy podlewaniu ważna jest temperatura wody. Zaleca się, by woda do polewania miała niewielką różnicę temperatury od gleby.
  • Rankiem parowanie wody jest mniejsze.
  • Nigdy nie podlewamy roślin w palącym słońcu! Właśnie z powodu różnic temperatur i dużego parowania. Krople wody pozostałe na roślinach działają jak soczewki skupiające promienie słońca i mogą powodować przypalenie.

Samodzielne nawadnianie i zraszanie może być ciekawym rytuałem, ale na dłuższą metę będzie uciążliwe. Jest na to jednak sposób! Do nawadniania małych powierzchni — trawników, ogrodów przydomowych i warzywnych można zastosować motopompę spalinową Honda WX10 do wody czystej, która jest lekka, o niewielkich gabarytach i łatwa w transporcie, a przy tym niezwykle prosta w obsłudze.

W ciągu godziny może przepompować do 7 200 litrów wody i unieść wodę na maksymalną wysokość 37 metrów!

Do trawników o większej powierzchni można zastosować nieco większy model motopompy – Honda WX15, której maksymalna wydajność wynosi 16 800 l/min, a maksymalna wysokość podnoszenia wody to 40 m.

Susza w Polsce 2020: jak sobie z nią radzić?

Ubiegłe lato było upalne, po nim przyszła jesień i bezśnieżna zima, a następnie gorący początek wiosny. Incydentalne, obfite opady nie zredukują ich braku w ostatnich miesiącach. Gleba traci wartości absorpcyjne, dlatego woda nie przenika w głąb warstwy korzeniowej. Tracą na tym uprawy, tracą drzewa i rośliny. Jak sobie z tym radzić na własnych zbiorach i trawnikach?
Deszczówka remedium na suszę w Polsce? Zbierana do specjalnych pojemników może zostać wykorzystana do podlewania roślin i nawadniania trawników. Rolnicy mają jednak do nawodnienia zdecydowanie większą powierzchnię. W tym przypadku warto zainwestować w nowe technologie. Honda WH 20X to pompa do wody czystej, która poradzi sobie także z dużymi powierzchniami.

susza

Jak zaplanować nawadnianie pól i sadów?
Rolnicy i sadownicy z niepokojem patrzą na prognozowane opady. Suche i upalne lato sprawia, że zbiory są mniejsze albo nie ma ich wcale. Rolnicy i sadownicy, nauczeni doświadczeniem z poprzednich lat, już teraz przygotowują swoje pola na suszę.
Pola uprawne i sady wymagają specjalnego sposobu nawodnienia. I tu z pomocą przychodzą efektywne pompy wysokociśnieniowe QP-205SLT czy QP-402SX wyposażone w niezawodne silniki Honda.

Taka zautomatyzowana forma nawadniania daje większą pewność dobrze wykonanej pracy i zwiększa szanse na udane zbiory.

Dodaj ogłoszenie