Świadczenia z KRUS. Prawo do emerytury, rodzicielskie świadczenie uzupełniające [porady]

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Obraz coombesy z Pixabay
Udostępnij:
Na pytanie Czytelnika odpowiada Józefa Spychała, kier. Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Czytelnik pyta: - Chciałbym zapytać w imieniu mamy, czy należy się może jej jakieś świadczenie po przepisaniu (darowizna) gospodarstwa na córkę? W tym momencie jest ubezpieczona w KRUS jako domownik. Składki KRUS opłaca już od 1983 roku, ale nie spełnia jeszcze kryteriów do emerytury bo ma 58 lat (urodzona 12.1963 r.). Mama urodziła 4 dzieci.

Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie

Józefa Spychała wyjaśnia: - Prawo do emerytury rolniczej przysługuje kobiecie, która ukończyła 60 rok życia i podlegała ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu co najmniej przez okres 25 lat. Natomiast prawo do tzw. wcześniejszej emerytury rolniczej przysługuje kobiecie, która na dzień 31 grudnia 2017 roku spełniła łącznie następujące warunki: ukończyła 55 lat, podlegała ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu przez okres co najmniej 30 lat i zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej (przekazała gospodarstwo rolne). Pana matka nie spełniła przynajmniej jednego z trzech warunków, tzn. w dniu 31grudnia 2017 roku nie miała ukończonych 55 lat.

Jeżeli Pana matka nie posiada co najmniej 25 – letniego okresu podlegania ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu może złożyć wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która spełni łącznie następujące warunki: urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, osiągnęła wiek 60 lat, nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Świadczenie nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Kwota najniższej emerytury od 01 marca 2021 r. wynosi 1.250,83 zł (brutto) miesięcznie.

To też może Cię zainteresować

Na wysokość wypłacanej emerytury rolniczej wpływa długość okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu oraz wysokość opłacanych składek w latach 1983- 1990, dlatego też  kwota emerytury rolniczej może być wyższa od najniższej emerytury.

W grudniu 2023 roku matka powinna złożyć wniosek o ustalenie prawa do emerytury rolniczej. Ustalenie prawa do świadczenia następuje na wniosek ubezpieczonej, złożony w organie rentowym, a świadczenie wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tego świadczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Świadczenia z KRUS. Prawo do emerytury, rodzicielskie świadczenie uzupełniające [porady] - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie