Światowy Dzień Chleba 2022. Fakty i mity na temat pieczywa. Ile kosztuje bochenek chleba w październiku?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pieczywo to źródło wielu składników odżywczych. Białe uznawane jest za kaloryczne, z kolei ciemne ma wielu zwolenników wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia. Na korzyść razowych czy pełnoziarnistych wypieków przemawia ich przyswajalność witamin, magnezu, potasu czy cynku.
Pieczywo to źródło wielu składników odżywczych. Białe uznawane jest za kaloryczne, z kolei ciemne ma wielu zwolenników wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia. Na korzyść razowych czy pełnoziarnistych wypieków przemawia ich przyswajalność witamin, magnezu, potasu czy cynku. Karolina Misztal/Polska Press
Każdy ma swój ulubiony. Pszenny, razowy, ziarnisty - chleba nie brakuje. Od wieków stanowi podstawę żywienia, łączy ludzi przy stole. Wypiekany bochenek doczekał się nawet swojego święta. 16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba. W naszym kraju historia pokazuje, że chleb w różnej formie, czy to kołacza, czy podpłomyka stanowił istotny element obrzędów. Do dziś nowożeńców wita się chlebem i solą, a przy wigilijnym stole rodziny łamią się pochodną w postaci opłatka. Dla katolików dodatkowo jest on świętością - symbolem ciała Chrystusa.

Wyobraźcie sobie zapach świeżego chleba, jeszcze ciepłego, kruchego i oprószonego mąką. Ślinka cieknie, prawda? Pieczywo jest nieodłącznym elementem naszej codziennej diety. Jedni wolą białe, drudzy stawiają na pełnoziarniste. Zdania na temat wpływu piekarniczych wyrobów na zdrowie są podzielone. Jak więc jest z tym chlebem?

Jak powstaje chleb? Pieczywo w codziennej diecie

Do wyrobu potrzebne są odpowiednia mąka, woda oraz drożdże lub zakwas. W procesie fermentacji, dzięki obecności dwutlenku węgla, zwiększy się masa i objętość ciasta. Smakosze często urozmaicają wypieki ziarnami lub innymi dodatkami. W zwykłym chlebie zawarte są m.in. aminokwasy, witaminy B i E oraz cynk i żelazo, z kolei ciemny dodatkowo dostarcza potasu, wapnia i sodu.

Polska jest szóstym co do wielkości spożycia chleba krajem w Europie. Produkty zbożowe w piramidzie żywieniowej są istotnym elementem, wciąż panuje jednak przekonanie, że biały chleb jest gorszy niż ten ciemny. Czy rzeczywiście? Białe pieczywo powstaje z oczyszczonej mąki, co daje wyższy indeks glikemiczny, ale odejmuje ważnych składników odżywczych. Dla osób, które mają wysokie zapotrzebowanie kaloryczne, może być jednak dobrym wyborem. Z kolei ciemne pieczywo polecane jest dla osób prowadzących zdrowy tryb życia. Na plus działa w tym przypadku wykorzystanie mąki nieoczyszczonej, co wpływa na przyswajalność witamin i spowolnione trawienie produktu.

- Pieczywo pełnoziarniste jest źródłem przede wszystkim węglowodanów złożonych, błonnika, witamin z grupy B, magnezu, potasu, czy cynku. Te na zakwasie dodatkowo dostarcza żelaza. Zapotrzebowanie na węglowodany w diecie jest zróżnicowane, ale średnio dla dorosłej osoby o zapotrzebowaniu ok. 2200 kcal powinny stanowić 45-60 proc. diety. Dzienna porcja stanowi więc ok. 2-3 kromek o wadze 90-100 g. Pamiętajmy, że zależy to od indywidualnych preferencji, stylu życia i chorób - podkreśla dietetyk Agnieszka Cuch.

Branża piekarnicza zmaga się z kryzysem. Tyle kosztuje teraz chleb

Skutki inflacji odczuwają piekarze. Rosnące ceny zbóż, a co za tym idzie i mąki, a także wyższe rachunki za prąd i gaz odbijają się na kosztach produkcji. We wrześniu za mąkę płaci się więcej o 23 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub.r., a na cenę bochenka składają się również inne czynniki – koszty pracy, marża oraz VAT. Branża, aby się utrzymać, musi podnosić ceny swoich wyrobów.

Obecnie za mały chleb pszenny płaci się średnio 4-5 złotych w marketach i sieciowych piekarniach, za duży o wadze 1 kg ok. 8-9 złotych. Zdarza się, że w promocji widnieją tańsze wyroby, ale czy jest im blisko do prawdziwego chleba, to kwestia dyskusyjna. Lokale rzemieślnicze, gdzie skład produktu jest dużo lepszy, mają wyższe stawki. Podobnie bochenki z dodatkami lub na zakwasie są droższe, w wielu miejscach powyżej 10 zł.

Fakty i mity o chlebie. Tuczy? Czy można go mrozić?

Chleb jest nieodłącznym elementem naszej diety, w ciągu lat narosło wokół niego jednak wiele mitów. Które są prawdziwe, a które to wymysł? Wielu z nas wciąż myśli, że chleb ma wpływ na naszą wagę i trzeba go całkowicie wykluczyć z diety. Wiadomo, codzienne spożywanie hurtowych ilości może odbić się na masie ciała, ale warto pamiętać, że w piramidzie żywieniowej pieczywo ma swoje miejsce – zwłaszcza pełnoziarniste dostarcza węglowodanów złożonych i pokrywa aż 45 proc. ich dziennego zapotrzebowania.

Badania Instytutu Żywności i Żywienia wskazały, że pieczywo dostępne w piekarniach nie różni się niczym od tego wypiekanego w sklepach, po wcześniejszym zamrożeniu go do ok. 80 procent. Zarówno piekarnie, jak i duże zakłady produkcyjne, wykorzystują te same surowce (na przykład zakwas) i stosują identyczne, tradycyjne metody wytwarzania pieczywa.

W społeczeństwie wciąż panuje pogląd, że zamrażanie pieczywa powoduje utratę jego wartości odżywczych. Jaka jest prawda? Jak wskazuje Stowarzyszenie Producentów Pieczywa, „mrożenie jest najstarszą oraz najbardziej popularną i jednocześnie bezpieczną metodą przechowywania żywności. Zostało zapoczątkowane w latach 60. ubiegłego wieku przez rzemieślnicze piekarnie”. Metodę chętnie zaczęli wykorzystywać klienci, a następnie przeniosła się ona do zakładów produkcyjnych. Bochenek piecze się w ok. 80 procentach, następnie mrozi, a proces dopieczenia odbywa się już w sklepie.

- Aspekt, który jest wyjątkowo istotny, to fakt, że mrożenie żywności pozwala znacznie ograniczyć jej marnowanie – w sklepach wypiekana jest wyłącznie taka ilość produktów, które realnie ma szansę zostać sprzedana. Dodatkową korzyścią jest, że dzięki temu w sklepach czeka zawsze świeże, dopiero wypieczone pieczywo – informuje Stowarzyszenie.

Skład chleba ma znaczenie. Im mniej, tym lepiej

Tak naprawdę dobry chleb nie potrzebuje wielu składników. Wystarczy mąka, zakwas lub drożdże oraz sól. Można do tego dodać ziarna lub pestki. Kluczowy jest dobór mąki – od jej rodzaju zależy efekt finalny wypieku. Choć wiele punktów dodaje spulchniacze lub konserwanty, można znaleźć takie, które stawiają na naturalne metody pieczenia.

- Warto wiedzieć, że jeżeli bezpośrednio na pieczywie nie ma etykiety ze składem, to najczęściej znajduje się ona przy stoisku z wypiekami lub możemy prosić sprzedawcę o jej okazanie – podsumowują piekarze.

Zobacz, co jeszcze powinieneś wiedzieć o chlebie:

Źródła: SPP, IŻiŻ, Monday News

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera