Święto ziemniaka, dzień kukurydzy albo dyni 2022. W Polsce lubimy świętować sezonowo. Dokąd się wybrać?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ziemniaki w różnych postaciach znajdziemy na festynach dedykowanych temu produktowi.
Ziemniaki w różnych postaciach znajdziemy na festynach dedykowanych temu produktowi. pixabay.com
Święto ziemniaka z pieczonymi pyrami i konkursem na najcięższego kartofla, dzień dyni ze wspólnym gotowaniem i dyniowym slalomem. Sezonowe imprezy powiązane ze zbieranymi akurat produktami, owocami czy warzywami to okazja do promocji polskiej żywności, spróbowania nowości, kupienia przetworów, sadzonek i świetnej zabawy. Sprawdzamy, gdzie jeszcze w 2022 wybrać się na święto ziemniaka, dyni czy kukurydzy.

Spis treści

Sezonowe święta, na przykład ziemniaków, kukurydzy albo buraka, mają z jednej strony charakter festynów, a z drugiej towarzyszy im spora porcja wiedzy dla plantatorów, którzy szukają nowych odmian, technologii uprawy czy sposobów ochrony. Są konkursy, np. w rzucie ziemniakiem, degustacja i konkursy kulinarne na dania z tytułowego warzywa.

Kujawsko-Pomorskie: Dzień Kukurydzy, Soi, Buraka cukrowego, Święto Ziemniaka

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza 18 września 2022 r. na swoje tereny. W programie Barw Lata – Darów Jesieni, którym towarzyszyć będzie Dzień Kukurydzy, soi, buraka bukrowego, Święto Ziemniaka:

  • kiermasz ogrodniczy,
  • prezentacja twórczości ludowej,
  • sprzedaż produktów pszczelarskich z gospodarstw pasiecznych,
  • sprzedaż produktów żywnościowych od lokalnych wytwórców i KGW,
  • bezpośrednia sprzedaż Karpia Nakielskiego,
  • pokaz drobnego inwentarza (króliki, drób ozdobny, gołębie, ptaki egzotyczne)

Jednocześnie na terenie ośrodka planowany jest Dzień kukurydzy, soi, buraka cukrowego i ziemniaka, czyli uczestników czeka przegląd jesiennych zbiorów. Dostępna będzie kolekcja odmian roślin późno schodzących z pola.

W programie pokazy, prelekcje, prezentacje. Święto Ziemniaka ma rozpowszechniać konsumpcję tej bulwy. Będzie:

  • prezentacja i degustacja odmian ziemniaków wiodących hodowli,
  • ocena potencjału hodowlanego prezentowanych odmian,
  • konkursy: „Na najsmaczniejszą odmianę”, „Ziemniak w tradycji Kujaw i Pomorza”

W Świętokrzyskim i Kujawsko-Pomorskim za nami już Święto Śliwki, w Świętokrzyskim odbyło się Europejskie Święto Jabłka (10-11.09.2022). Małopolskie ma za sobą XI Pogórzańskie Święto Wina, Miodu i Dziczyzny 2022. Wciąż jednak w kalendarzu ośrodków doradztwa czy gmin sporo wydarzeń.

Małopolskie: Święto Ziemniaka 2 października z konkursem na najcięższy okaz

Trzyciąż w województwie małopolskim zaprasza 2 października XV Święta Ziemniaka w Gminie Trzyciąż. Festynowi towarzyszy coroczny konkurs na najcięższą bulwę ziemniaczaną "Ziemniak Rekordzista".

Śląskie: Dzień Kartofla 24 września 2022

We wrześniową sobotę w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” od godz. 12 do 17 potrwa „Dzień Kartofla”. W programie pokaz wykopków, pieczenie kartofli, parownik, pokaz szatkowania i deptania kapusty, KGW będzie serwowało jadło.

Będzie można samemu, za pomocą kopaczki, wykopać ziemniaki z pola. Organizatorzy poczęstują gości ziemniakami z parownika, chętni będą mogli upiec pyry na ognisku. Obowiązują bilety.

Łódzkie: Dzień Kukurydzy 25 września 2022

Targi Rolne w Sercu Polski będą połączone z Dniem Kukurydzy. Początek o godzinie 9, całość rozpocznie się od mszy św. Na gości na terenie ośrodka w Bratoszewicach będą czekały m.in. wiejskie stoły, alpaki, pokazy polowe, kiermasz roślin.

Śląskie: Święto Dyni 23 września 2022

Święto Dyni, które odbędzie się 23 września 2022 r. w godz. 10-17 w Ogródku Jordanowskim w Raciborzu składa się szereg elementów. Będą to. m.in. wspólne sadzenie cebulek, „mania włóczkowania”, gotowanie zupy dyniowej, kiszenie warzyw, występy artystyczne, lampiony z dyni, slalom dyniowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera