Świnie przejadły zaliczki dopłat! - skarży się rolnik. Ceny w skupie tuczników drgnęły, ale wciąż nie pokrywają kosztów produkcji

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Niewielkie wzrosty cen skupu na krajowym rynku nie poprawiły sytuacji rolników, ponieważ nadal dokładają oni do produkcji
Niewielkie wzrosty cen skupu na krajowym rynku nie poprawiły sytuacji rolników, ponieważ nadal dokładają oni do produkcji Lucyna Talaśka-Klich
- Moje świnie przejadły już zaliczki dopłat bezpośrednich - mówi rolnik z pow. świeckiego. Producenci trzody chlewnej wciąż dokładają do produkcji.

- Ostatnią partię tuczników sprzedałem pod koniec stycznia po 3,60 zł za kilogram żywca - mówi Jarosław Saldat, rolnik z Dworzyska (pow. świecki), który zastanawia się, ile dostanie za świnie sprzedane w tym tygodniu.

Wylicza, że obecna granica opłacalności w jego gospodarstwie wynosi 4,70-4,80 zł/kg. - Przy tej cenie nie dopłacałbym do produkcji - dodaje. - Byłoby jeszcze więcej, gdybym musiał kupić zboże na paszę. Na razie mam swoje ziarno.

W skupie trzody chlewnej było jeszcze taniej

3-4 tygodnie temu w skupie świń było jeszcze taniej, bo nawet zakłady masarskie oferowały zaledwie 3,10-3-20 zł za kilogram tucznika w wadze żywej (kl. 1). Niektórzy pośrednicy skupowali takie tuczniki nawet poniżej 3 zł/kg.

Gospodarz z Dworzyska twierdzi, że od około pół roku znowu dokłada do produkcji wieprzowiny. - Moje świnie przejadły już zaliczki dopłat bezpośrednich - podkreśla.

Zdaniem Aleksandra Dargiewicza z Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej niewielkie wzrosty cen skupu na krajowym rynku nie poprawiły sytuacji rolników. „(...)Tuczniki dalej skupowane są poniżej kosztów produkcji: na wagę żywą ok. 3,60 zł/kg, w kl. E 4,70-4,80 zł/kg” - komentował w minionym tygodniu. „ Komisja Europejska rozważa uruchomienie programu prywatnego przechowalnictwa mięsa wieprzowego.(...)”

Europa w kryzysie, koszty produkcji trzody chlewnej rosną
Dargiewicz zauważa, że nadmiar żywca na rynku jest widoczny, co przy stabilnym popycie nie daje impulsu do wzrostu cen skupu. Twierdzi, że eksport do krajów azjatyckich utrzymuje wyższe ceny skupu w Hiszpanii i Danii, ale przypomina, że Niemcy (ze względu na ASF i wynikające z tego ograniczenia eksportowe oraz spadek mocy ubojowych spowodowanych pandemią Covid-19), są pogrążone w kryzysie.

To też może Cię zainteresować

Aleksander Dargiewicz podkreśla też, że zamknięte hotele i restauracje w całej UE ograniczają możliwości sprzedaży wieprzowiny na unijnym rynku: „ (...)Nadwyżka tuczników oczekujących na ubój w niemieckich rzeźniach zmniejszyła się o ok. 90 tys. sztuk. Jest to wynikiem mniejszego importu prosiąt z Danii i Holandii obserwowanego już od września ubiegłego roku. Ustalona cena skupu tuczników nie zmienia się od dwóch miesięcy.(...)

- Tymczasem koszty produkcji ciągle rosną - zauważa rolnik z Dworzyska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Świnie przejadły zaliczki dopłat! - skarży się rolnik. Ceny w skupie tuczników drgnęły, ale wciąż nie pokrywają kosztów produkcji - Gazeta Pomorska