Świnie przerastają w chlewniach, a ich wartość rynkowa spada. Ceny i sytuacja na rynku

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
ASF silnie oddziałuje na sytuację ceną trzody chlewnej
ASF silnie oddziałuje na sytuację ceną trzody chlewnej pixabay.com
Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej na przełomie lipca i sierpnia informuje o pierwszych reakcjach rynku na potwierdzone ogniska ASF w Niemczech. Sprawdzamy, ile firmy skupujące świnie płacą za nie w województwie kujawsko-pomorskim.

Zobacz wideo: Liczebność zwierząt hodowlanych w Polsce

Okazało się, że wykrycie ASF nie wpłynęło znacząco na rynek, cena pozostała bez zmian. W notowaniach VEZG 28.07.2021 Niemcy dalej utrzymali cenę 1,42 €/kg (wbc). Czekamy na notowania na Dużej Giełdzie Niemieckiej z 4 sierpnia.

Obecnie według notowań ISN różnica pomiędzy ceną skupu pomiędzy Niemcami i Hiszpanią wynosi ok. 50 eurocentów/kg w wagi poubojowej. Likwidacja gospodarstw utrzymujących świnie w Niemczech postępuje. Poza kontraktami duże rzeźnie płacą za tuczniki 7 centów mniej za kilogram wagi poubojowej.

Na niski poziom cen w UE oddziałuje ograniczenie eksportu wieprzowiny do Chin. "Wiele niezależnych źródeł podaje, że średnia waga ubojowa dostarczanych do rzeźni świń znacznie zmalała. Jeżeli te informacje się potwierdzą, to na rynku chińskim pojawi się luka, która umożliwi powrót unijnym eksporterom na ten lukratywny rynek", wskazuje KZP-PTCh.

Strefy ASF w Polsce i ich wpływ na ceny skupu

W Polsce każdego tygodnia Główny Inspektorat Weterynarii potwierdza ogniska afrykańskiego pomoru świń. Obecnie (4.08.2021) na mapie Polski jest ich 40. Najnowsze zlokalizowane w województwie podkarpackim. Kilka ostatnich ognisk stwierdzano w małych gospodarstwach, utrzymujących od 9 do 33 świń. Większa chlewnia z ASF pochodziła z Lubelszczyzny (prawie 1,7 tys. świń), było to 31. ognisko.

KZP-PTCh: W powiecie piotrkowskim została uwolniona sprzedaż świń ze stref ASF. Niestety nie ma zbyt wielu chętnych odbiorców na żywiec. Świnie przerastają w chlewniach, a ich wartość rynkowa spada. Sytuację w rejonach objętych ograniczeniami pogarsza fakt opóźnienia wypłaty odszkodowań za zlikwidowane stada.

Zdaniem związku odwrotna jest sytuacja w strefie wolnej od ASF, tu trwa intensywne poszukiwanie żywca wieprzowego przez zakłady mięsne. "Ceny na wagę poubojową gwałtownie wzrosły nawet o 20-30 gr/kg w stosunku do poprzedniego tygodnia. Powodem jest spadek podaży żywca po objęciu strefą III (czerwoną) coraz większych rejonów kraju, również tych o dużej koncentracji produkcji. W strefie wolnej od ASF zakłady płacą za tuczniki średnio 6,35 zł/kg (wbc)".

Cena tuczników i macior w Kujawsko-Pomorskiem

Notowania Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

  • warchlaki krajowe: 165-220 zł/sztuka (powiat żniński, włocławski, świecki)
  • maciory: 2,50-3,10 zł/kg
  • tuczniki kl. 1: 4,50-4,80 zł/kg
  • tuczniki kl. 2: 2,60 (pow. brodnicki) - 4,70 zł/kg (powiat grudziądzki)
  • tuczniki kl. E: 6,20-6,80 zł/kg

Źródła: KZP-PTCh, KPODR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Świnie przerastają w chlewniach, a ich wartość rynkowa spada. Ceny i sytuacja na rynku - Gazeta Pomorska