Świnie w skupach drożeją skokowo. Pasze dla tuczników niestety też. Gdzie opłacalność produkcji trzody?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ceny skupu świń rosną, zboża (niestety dla hodowców) - też.
Ceny skupu świń rosną, zboża (niestety dla hodowców) - też. pixabay.com
Rosnące ceny spędzają nam sen z powiek, jednak podwyżki to też dobra wiadomość. 1,21 zł więcej w przeciągu tygodnia? Wspaniała wiadomość! Mało tego, trend skokowych wzrostów może być kontynuowany. Nie, nie chodzi o paliwa czy kurs euro. Do grona oczekujących kolejnych podwyżek należą producenci świń i to oni cieszą się z drożejących tuczników. Optymizm wciąż studzi drogie zboże, czyli pasze dla zwierząt. Co dalej?

O 25 centów wzrosła cena podczas ostatniej sesji niemieckiej giełdy VEZG. - To wręcz kolosalny przeskok, a przy obecnym kursie walut jest to 1,21 zł w przeciągu tygodnia! - komentuje Bartosz Czarniak, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus. Analizuje sytuacje na rynku trzody chlewnej.

- To ogromna zmiana. Obecnie za Odrą płaci się 1,75 Euro, co odpowiada 8,48 zł za kg w klasie E.

Stawka ta jest tylko o 3 centy niższa od aktualnej ceny licytacji ISW z 8 marca 2022. Warto to zaznaczyć, ponieważ w porównaniu z zeszłym tygodniem, poziomy między dużą a małą giełdą wyrównały się. Czy to oznacza, że podwyżki teraz wyhamują? Niekoniecznie. - uważa hodowca.

- Jeśli spojrzymy na wykres notowań z ostatnich 4 lat, widzimy, że jeszcze daleko do maksimów, które mieliśmy w 2019 i w 2020 roku. Czy zatem czekają nas jeszcze podwyżki? Moim zdaniem tak (być może to tylko moje nadzieje), tym bardziej że obecny popyt jest niezmieniony, ale podaż w trzech głównych ośrodkach produkcji jest o wiele niższa, co wymusza poszukiwania surowca, a co za tym idzie – podwyżki.

Cena tucznika w Polsce idzie w górę. Jest kilka powodów - m.in. zbliża się sezon grillowy

Przedstawiciel związku Polsus podaje, że w polskich skupach mamy do czynienia ze sporymi podwyżkami, a zakłady gotowe są płacić nawet 8,50 zł za kg w klasie E. - Tyle że firmy, którym bardzo zależało na towarze, płaciły te stawki jeszcze na początku tygodnia, przed wzrostami dużej giełdy w Niemczech. To oznacza, że w indywidualnych negocjacjach możemy próbować zyskać dodatkowe podwyżki.

- Ceny skupu żywca wieprzowego nabierają coraz większego rozpędu na unijnym rynku - zauważa Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG na stronie związku 7 marca.

Wspomina, że w notowaniach VEZG z 2 marca 2022 cena poubojowa tuczników w Niemczech została ustalona na poziomie 1,50 €/kg (+18 ₵ t/t). - Jest to niespotykany wcześniej wzrost cenowy o 14 proc. Zadziałało tu kilka czynników jednocześnie:

  • niemieckie pogłowie świń spadło o 9,4%,
  • obostrzenia Covid-19 są stopniowo znoszone,
  • trwają przygotowania do sezonu imprez na wolnym powietrzu,
  • zbliżają się Święta Wielkanocne,
  • ceny i popyt na mięso wieprzowe rośnie.

- W Polsce obserwujemy wzrost zainteresowania ubojni surowcem przy zmniejszającej się dostępności żywca. Podaż nie nadąża za popytem - komentował Dargiewicz sytuację z początku marca.

- Ponadto drogie euro skutecznie ograniczyło import żywca i wieprzowiny do Polski. Impulsy wzrostowe stymulowane mniejszą podażą tuczników, sezonowo cieplejszą temperaturą powietrza oraz powracaniem do normalności po przejściu ostatniej fali zakażeń pandemii koronawirusa znajdują odzwierciedlenie w notowaniach krajowych - uważa szef PolPig.

Radość jak zwykle gasi cena zboża

- Niestety w tym garncu miodu mamy niezwykle dużą łyżkę dziegciu, czyli równie skokowo rosnące koszty produkcji, które skutecznie odbierają na chwilę obecną radość z podwyżek - komentuje Bartosz Czarniak.

- Pszenica konsumpcyjna obecnie dochodzi nawet do około 2000 zł za tonę! Zboże paszowe będzie nieco tańsze, ale i tak, żywiąc w ten sposób, opłacalność produkcji rozpoczyna się od progu około 7-8 zł za kg żywca…a osiągamy obecnie 6,8 zł – i to przy dobrych partiach świń, dobrych negocjacjach i posiadaniu stada w białej strefie.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo - Młynarskiego potwierdza wysokie ceny zbóż 11 marca o poranku:

W okresie ostatnich 2 tygodni pszenica podrożała w Polsce o ok. 35 procent, dochodząc do poziomów powyżej 2000 PLN/t oferowanych za towar dostarczony do portów, a kukurydza zanotowała wzrosty cen o blisko 50 proc. do poziomu ponad 1700 PLN/t także z dostawą do Gdyni czy Gdańska.

Aleksander Dargiewicz: Cieszą pozytywne trendy cenowe w skupie żywca, które powinny być kontynuowane w najbliższych tygodniach. Martwią rosnące ceny pasz, które oddziałują negatywnie na możliwość odrabiania strat hodowców ponoszonych przez wiele ubiegłych miesięcy.

Według Bartosza Czarniaka nadzieję daje paryski Matiff, który na sesji 9 marca obniżył cenę pszenicy poniżej 400 euro za tonę. To nadal dużo, jednakże wyhamowanie podwyżek pozwala zachować lekki optymizm wśród hodowców zwierząt.

- Ceny za świnie mogą jeszcze iść do góry, stabilność w środkach do produkcji może w końcu pozwolić na osiągnięcie upragnionej opłacalności. Najgorszy jednak jest strach przed wojną, która toczy się tuż za naszą granicą. Ukraina jest bardzo ważnym graczem w handlu zbożem, na szczęście, wbrew wcześniejszym obawom, handel ten nie został całkowicie wstrzymany w związku z agresją Rosji.

Zdaniem hodowcy z Polsus temat Ukrainy i agresji Rosji na nią jeszcze długo będzie wpływał na rynek, zarówno środków do produkcji, jak i samych płodów rolnych, czy też żywca. - Miejmy nadzieję, że konflikt ten nie będzie się przedłużał i nie będzie negatywnie wpływał na opłacalność produkcji rolnej w dłuższej perspektywie, ponieważ to, co piszę dziś za dzień lub dwa może być już nieaktualne, zaznacza 9 marca 2022 Bartosz Czarniak.

Źródła POLSUS, POLPIG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera