Jak sama nazwa wskazuje, lista produktów tradycyjnych zawiera wyroby, których produkcja wynika z tradycyjnych metod i sięga co najmniej 25 lat. W rozumieniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi świadczą o tym udokumentowane przekazy źródłowe.
Gdzie produkuje się najwięcej tradycyjnych produktów?
Na ten moment w całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 2 tysiące tradycyjnych produktów. Najwięcej można znaleźć w woj. podkarpackim, woj. małopolskim, woj. lubelskim – ponad 200 wyrobów na dany region oraz woj. pomorskim, woj. mazowieckim i woj. śląskim – ponad 100 pozycji w każdym z województw. Najmniej smakołyków zapisanych jest w woj. dolnośląskim i woj. zachodniopomorskim.
Co wchodzi w skład produktów tradycyjnych? Na liście m.in. sery, cydry i miody
Na liście można znaleźć produkty mleczne, produkty mięsne, produkty rybołówstwa, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, miody, gotowe dania i potrawy, napoje oraz inne artykuły.
Bułczanka z Lubelszczyzny, bundz łemkowski albo jabłka grójeckie to część lokalnych rarytasów, które znajdują się w spisie. Zobacz, co jeszcze ciekawego serwuje tradycja w poszczególnych województwach!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?