Syn pomaga w gospodarstwie. Skąd odszkodowanie za wypadek, jeśli np. złamie rękę?

AGW
pixabay.com
Dzieci często pomagają swoim rodzicom w gospodarstwach. Nawet jeśli pracują poza nim, to po swoich zajęciach idą do chlewni czy obory. Tam zdarzają się wypadki. Co z odszkodowaniem? Skąd można je dostać ?

Co z ubezpieczeniem i odszkodowaniem, jeśli pomocnik rolnika miał wypadek?

- Pracuję w firmie dostawczej, a po godzinach pomagam rodzicom w gospodarstwie - mówi 22-letni Marek z powiatu golubsko-dobrzyńskiego. - Ostatnio zaczęliśmy się zastanawiać z rodziną, kto wypłaci odszkodowanie, gdzie się o nie starać, jeśli np. złamałbym rękę w oborze. Jestem ubezpieczony w ZUS, rodzice w KRUS, a gospodarstwo ma OC.

Ubezpieczenie OC rolnika jest obowiązkowe, może być przydatne

Kwestię ubezpieczenia OC rolnika wyjaśnia na swojej stronie Rzecznik Finansowy. Jako jedno z 3 obowiązkowych ubezpieczeń rolnych ma na celu zapewnienie odszkodowania osobom, które poniosły szkodę powstałą w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa. Warto pamiętać, że chroni ono także samego rolnika, ponieważ to zakład ubezpieczeń zrekompensuje poszkodowanemu poniesione straty.

Wypadek w gospodarstwie. Co i kogo obejmuje rolnicze OC?

Ubezpieczeniem OC rolników jest objęta odpowiedzialność cywilna rolnika oraz każdej osoby, która pracując w gospodarstwie rolnym w czasie obowiązywania ubezpieczenia wyrządziła szkodę w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa. Co to znaczy? Zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie, jeśli szkodę wyrządzi sam rolnik, jak i wtedy, gdy szkodę spowoduje osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, czy też pracująca w gospodarstwie.

Przeczytaj też: Czy emeryturę można pobierać z KRUS i ZUS jednocześnie? Od czego zależy jej wysokość?

Za osobę pracującą w gospodarstwie rolnym uznaje się poza osobą mieszkająca w nim, także osobę pomagającą w gospodarstwie, dokonująca napraw czy sąsiada, który nam pomaga. Jeśli któraś z tych osób wykonując prace związane z gospodarstwem, wyrządzi szkodę tzw. osobie trzeciej np. turyście, listonoszowi czy kierowcy przejeżdżającego właśnie samochodu, zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie zarówno za szkodę będącą wynikiem uszkodzenia ciała, np. wypłaci zadośćuczynienie czy zwróci koszty leczenia, jak i za szkodę na mieniu, tj. np. za zniszczoną odzież, czy samochód, wyjaśnia Rzecznik Finansowy.

Z OC skorzysta sam rolnik, jak i jego pracownicy

Bywa i tak, że przy pracy w gospodarstwie szkodę poniesie osoba pracująca w tym gospodarstwie - np. spadnie z drabiny, która była z winy rolnika w złym stanie technicznym. Zdarza się też, że z winy osoby pracującej w gospodarstwie szkody dozna sam rolnik. W obu tych przypadkach zakład ubezpieczeń również wypłaci odszkodowanie, lecz będzie ono obejmowało jedynie roszczenia związane z uszkodzeniem ciała, np. zadośćuczynienie czy zwrot kosztów leczenia.

Od czego zależy wypłata odszkodowania?

To, czy zakład ubezpieczeń odpowiedzialności przejmie odpowiedzialność, jest zależne od kilku warunków.

 • Rolnik lub osoba pracująca w jego gospodarstwie będą zobowiązani do naprawienia powstałej szkody tylko wtedy, gdy można im przypisać winę za zaistniałe zdarzenie. Wina ta może przybrać postać zarówno działania, tj. wykonania przez rolnika jakichś czynności, które doprowadziły do szkody, np. nieprawidłowe przepędzanie stada, jak również zaniechania, czyli niepodjęcia przez niego działań niezbędnych dla uniknięcia szkody - może to być np. nienaprawienie dachu, w wyniku czego spadające deski czy dachówki spowodują powstanie szkody.
 • Odpowiedzialność rolnika - i zakładu ubezpieczeń - zależy także od tego, czy pomiędzy działaniem rolnika a powstałą szkodą istnieje bezpośredni związek przyczynowy. Szkoda musi być tzw. normalnym następstwem działania lub zaniechania rolnika. Jak tłumaczy Rzecznik Finansowy, szkoda jest normalnym następstwem, gdy jej wystąpienie w normalnym biegu rzeczy jest bardzo prawdopodobne i w danych okolicznościach można ją przewidzieć. Zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie tylko wtedy, gdy szkoda jest bezpośrednim skutkiem zawinionego działania lub zaniechania rolnika.
 • Czynności, które były przyczyną szkody, miały bezpośredni związek z posiadaniem gospodarstwa, a więc warunkiem jest, aby istniał związek funkcjonalny pomiędzy czynnościami rolnika a gospodarstwem. Nie jest istotne, gdzie doszło do szkody - podczas koszenia łąki, czy na terenie samego gospodarstwa - najistotniejsze jest to, by czynności wykonywane przez rolnika lub osobę pracującą w gospodarstwie były pracami związanymi z posiadaniem gospodarstwa.

Kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

 • Po zgłoszeniu szkody zakład ubezpieczeń ma - przypadku ubezpieczenia OC rolnika - 30 dni od dnia zawiadomienia zakładu ubezpieczeń o powstaniu szkody na wypłatę odszkodowania.
 • Jeśli wystąpi konieczność wyjaśnienia okoliczności mających wpływ na odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń lub wysokość szkody, termin ten może być wydłużony. Wówczas odszkodowanie musi być wypłacone najpóźniej w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe.
 • Termin likwidacji szkody nie może przekroczyć 90 dni.
 • Jeśli zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania w ustawowym terminie, poszkodowany może domagać się zapłaty odsetek na podstawie art. 481 k.c.

Z pytaniem Czytelnika zwróciliśmy się do oddziału ZUS w Bydgoszczy, skoro to tam jest ubezpieczony

- Mógłby Pan starać się np. o jednorazowe odszkodowanie, gdyby złamanie ręki było uznane za wypadek przy pracy - odpowiada Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Chodzi jednak o wypadki przy pracy związane z zatrudnieniem Czytelnika, a nie gospodarstwem. Rzeczniczka dodaje: - Wniosek o jednorazowe odszkodowanie może złożyć osoba, jeśli jest objęta ubezpieczeniem wypadkowym; na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ma orzeczony stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu.

Jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje ubezpieczonemu w ZUS, gdy:

 • wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów bhp, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa
 • albo w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych ubezpieczony przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Nie dotyczy to wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Jednorazowe odszkodowanie z KRUS przysługuje:

 • ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi, pomocnikowi rolnika*), który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej,

 • członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

 • spowodował wypadek umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa lub

 • będąc w stanie nietrzeźwości, lub będąc pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych, lub innych środków o podobnym działaniu, sam w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku.

Źródło: rf.gov.pl, ZUS, KRUS

* Od 18 maja 2018 r. na podstawie ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 858) prawo do jednorazowego odszkodowania przysługuje ubezpieczonemu pomocnikowi rolnika, który uległ wypadkowi podczas wykonywania czynności określonych w umowie o pomocy przy zbiorach.

Wideo

Materiał oryginalny: Syn pomaga w gospodarstwie. Skąd odszkodowanie za wypadek, jeśli np. złamie rękę? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie