„Systemy agrotroniczne”. Uczniu, belfrze - darmowy poradnik będzie czekał w sieci

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
pixabay.com
- Początkowo miał to być podręcznik. Podstawa programowa jest płynna, więc pomyśleliśmy o poradniku agrotronicznym dla uczniów i nauczycieli - opowiadał o książce pod roboczym tytułem "Systemy agrotroniczne” dr hab. Adam Ekielski.

To pierwsza publikacja z mechatroniki w rolnictwie dla uczniów szkół zawodowych i średnich. Mowa o poradniku "Systemy agrotroniczne". Wystarczy, że zalogujesz się, a wkrótce będzie dostępny do ściągnięcia na stronie internetowej wydawcy, czyli Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Dodajmy, że za darmo.

Prezentacja książki była jednym z punktów spotkania pod hasłem "Rolnictwo precyzyjne – organizacja kształcenia", które zorganizowano w Toruniu. Wzięli w nim udział nauczyciele ze szkół rolniczych z całego kraju.

- "Systemy agrotroniczne” mają wypełnić lukę związaną z brakiem publikacji omawiających najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w rolnictwie - powiedział dr hab. Adam Ekielski, autor prowadzący. - Książka była konsultowana z nauczycielami, otrzymałem sporo cennych uwag i wskazówek, które uwzględniłem. Kto chce się jeszcze nimi podzielić, może skontaktować się ze mną mailowo, a otrzyma rozdział lub dwa do oceny. Uwzględnię je, jeśli dotrą w ciągu dwóch tygodni. Ten poradnik zawiera wiele zdjęć, schematów mających za zadanie ułatwić czytelnikom zapoznanie się z omawianymi zagadnieniami. Na stronie PIGMiUR - do końca maja - w zależności od potrzeb będzie można ściągnąć całość lub rozdziały albo tylko rysunki w dobrej rozdzielczości.

Kilkaset egzemplarzy trafi w wersji papierowej do szkół. W planach jest również e-book. Dodajmy, że treści zawarte w książce spełniają w większości podstawy programowe kształcenia w zawodzie: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, dla kwalifikacji: eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie.

Jak zdradził Ekielski, najbardziej futurystyczne fragmenty dotyczą skanerów i czujników upraw. Mowa także o zdalnym monitorowaniu upraw, dronach. - Książka składa się z czterech rozdziałów. To rolnictwo 4.0 i podstawowe pojęcia, podstawy Agro-mechaniki, rozwiązania konstrukcyjne oraz systemy zarządzania gospodarstwem - wymienił.

  1. Rolnictwo 4.0, pojęcia podstawowe

  2. Podstawy Agromechatroniki

    • Mechatronika w rolnictwie
    • Zasada przesyłania sygnałów (CAN, ISOBUS)
    • Czujniki i układy pomiarowe
    • Napędy Hydrauliczne
    • Napędy Pneumatyczne
    • Napędy elektryczne
    • Nawigacja satelitarna i telematyka
    • Dokumentacja techniczna.
  3. Rozwiązania konstrukcyjne

    • Pojazdy rolnicze
    • Maszyny rolnicze (kombajny, opryskiwacze, siewniki, maszyny uprawowe)
    • Skanery i czujniki upraw
    • Zdalne monitorowanie upraw, drony
  4. Systemy zarządzania gospodarstwem

Dodatek A: Oznaczenia wykorzystywane w dokumentacji technicznej.

Treści przekazywane w każdym rozdziale podzielone zostały na trzy części: zasada pracy urządzenia, opisy urządzeń występujących na rynku, zadania i ćwiczenia do wykonania przez uczniów. Publikacja zawiera ponad 80 rysunków i schematów - wskazuje PIGMiUR.

O książce mówił również mgr inż. Karol Wesołowski, który jest autorem części o opryskiwaczach.

Spotkanie zorganizowali Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Toruniu oraz Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.

Uczniowie ze szkoły w Rusocinie remontują stare ciągniki:

Źródło: TVN Turbo
Dostawca: x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Systemy agrotroniczne”. Uczniu, belfrze - darmowy poradnik będzie czekał w sieci - Gazeta Pomorska