Spis treści
Rolnik rolnikowi wsparciem
Kto ma hodowlę lub produkcję, dobrze wie, jak ciężki jest to kawałek chleba. W starciu z wielką wodą wiele gospodarstw było bezradnych. Rolnicy uważają, że za mało pokazuje się dramatu na wsiach.
Na kilkudziesięciu tysiącach hektarów zostały zalane pola, uprawy, buraki cukrowe, kukurydza, zasiany rzepak, pola pod zasiewy, wskazuje członek OOPR.
W tych trudnych chwilach jednoczy się cała branża. Od pierwszych minut pomagają, jak mogą. Ratują dobytek swój, innych, pożyczają sprzęt, czy też układają worki z piaskiem tam, gdzie woda może jeszcze wylać.
(…)żeby chronić dobytek nie tylko nasz, ale dobytek wszystkich ludzi, którzy nie mają takiego sprzętu, słyszymy na nagraniu.
Czego potrzeba powodzianom?
Tego, co już zniszczone, wiele gospodarstw nie odzyska. O zbiorach można zapomnieć, ciężko będzie też odbudować glebę pod nowe rośliny. Teraz najważniejsze jest stanąć na nogi i działać. Na wsiach czeka ogrom pracy – osuszanie chlewni lub obór, porządki w magazynach, sprzątanie gruzowisk. Lista jest długa.
OODR stworzył mapę z numerami telefonów do osób, które organizują zbiórki darów. Oni też na dalszym etapie zajmą się transportem i osobistym rozwożeniem potrzebnych artykułów do domostw. Czego potrzeba najbardziej? Przedstawiciele branży wskazują:
- pasz,
- słomy,
- siana,
- kiszonki,
- zbóż, także do siewu,
- agregatów prądotwórczych,
- pomp,
- osuszaczy,
- latarek,
- baterii,
- łopat,
- łomów.
Zobacz więcej: Potrzeba zboża, pasz i siana. Rolnicy wspólnie ratują swoje gospodarstwa
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?