Szalej jadowity można spotkać w Polsce. Gdzie spotkać tę truciznę?
„Najadłeś się szaleju?” - wielu z nas słyszało to powiedzenie. Wypowiadamy je wtedy, gdy naszym zdaniem, ktoś postradał zmysły i zachowuje się irracjonalnie. Sama roślina, czyli szalej jadowity, rośnie na terenach podmokłych, spotkamy ją przy stawach lub rowach. Uważa się ją za jeden z najniebezpieczniejszych trujących okazów przyrody. Przechodząc obok, można ją uznać za przyjemną dla oka, na wysokiej łodydze znajdują się baldachy pełne małych białych kwiatów. Z daleka może przypominać chrzan lub pole dzikiej pietruszki.
Nie bez powodu szalej to cykuta. Cykutoksyna jest silnie trująca
Cykuta, bo tak też nazywa się szalej jadowity, znana była w czasach starożytnych. Mówi się, że największą ofiarą spożycia zioła był wtedy Sokrates. Szalej należy do roślin wieloletnich z rodziny selerowatych, a za toksyczne działania odpowiada cykutoksyna zawarta w środku. Każda jego część jest trująca, ale najwięcej niebezpiecznego związku znajduje się w kłączu. Wystarczy spożycie kilku gramów, aby odnieść poważne konsekwencje. Na niepozornie wyglądające gąszcze rośliny możemy się natknąć od lipca do września.
Zatrucie szalejem. Wystarczy 20 minut
W ramach zeszłorocznej kampanii „Bezpieczny wypoczynek”, prowadzonej przy współpracy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie oraz Nadleśnictwa Gorlice – Lasy Państwowe, informowano o roślinach, które w Polsce uważane są za trujące. Znalazły się wśród nich m.in. pokrzyk wilcza jagoda, bluszcz pospolity, tojad, cis pospolity, konwalia majowa, swoje miejsce ma też szalej. Pierwsze objawy po spożyciu szaleju pojawiają się do 20 minutach. Można zaobserwować:
- ślinotok,
- pieczenie w jamie ustnej,
- mdłości,
- rozszerzanie źrenic,
- drgawki
- oraz trudności przy oddychaniu.
Najgorszym etapem są drgawki i problem ze złapaniem powietrza, wtedy dochodzi do paraliżu układu oddechowego. Porażenie najczęściej prowadzi do śmierci. Po spożyciu cykuty liczą się każde sekundy. Toksyny ekspresowo przenikają do organizmu, więc tylko szybka reakcja daje szanse na uratowanie. Pierwsza pomoc najczęściej sprowadza się do nawadniania i wywoływania wymiotów. Lekarze często dokonują płukania żołądka, podają też tlen i niezbędne leki.
Wśród roślin z rodziny selerowatych można znaleźć inne trujące gatunki, m.in. szczwół plamisty oraz blekot pospolity.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?