Szarek komośnik niszczy uprawy buraka cukrowego. Jak się go pozbyć? Krajowa Spółka Cukrowa zapowiada wsparcie dla plantatorów

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Rolnicy często mają problem ze zlokalizowaniem osobników szarka komośnika. Dzięki ubarwieniu łatwo kamufluje się on w ziemi.
Rolnicy często mają problem ze zlokalizowaniem osobników szarka komośnika. Dzięki ubarwieniu łatwo kamufluje się on w ziemi. GettyImages/Tomasz Klejdysz
Od kilku lat plantatorzy buraka cukrowego walczą z szarkiem komośnikiem. Na początku owady widziane były głównie na wschodzie kraju, dziś obserwuje się je praktycznie w całej Polsce. W okresie wiosennym insekt może uszkodzić wschodzące rośliny. Biorąc pod uwagę zagrożenie powodowane żerowaniem szkodnika, Krajowa Spółka Cukrowa postanowiła wesprzeć rolników w ochronie upraw. Jak rozpoznać szarka komośnika? Czy istnieją domowe sposoby na walkę z nieproszonym gościem?

Szarka komośnika ciężko zlokalizować

Chrząszcze szarka komośnika ciężko czasem wykryć, gdyż pokryte szarawymi plamkami łatwo znikają wśród ziemi. Uaktywniają się w nocy i powodują szkody w plantacji, zwłaszcza gdy ich obsadzenie na 1m2 jest dość liczne.

Jak zwalczyć szarka komośnika?

Rolnicy ustawiają pułapki feromonowe, które mają zlokalizować miejsce żerowania szarków i ich liczebność. Domowe sposoby nie działają na plagi robaków. Niekiedy stosuje się zabiegi spulchniania, czasem nawet ustawia rzędowo pułapki, najczęściej jednak w celu zwalczenia szkodników wybiera się preparaty ochronne.

- Intensywny żer szkodnika przyczynia się do całkowitego niszczenia części zielonych i zamierania młodych roślin, co prowadzi do zmniejszenia obsady, a w konsekwencji do obniżenia plonu korzeni. Ze względu na biologię szkodnika skuteczna ochrona plantacji jest niezwykle trudna, gdyż wychodzenie szarka z miejsc spoczynku zimowego i przemieszczanie się na plantacje buraka jest rozłożone w czasie i ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych – informuje Krajowa Spółka Cukrowa.

Krajowa Spółka Cukrowa wesprze plantatorów w walce z szarkiem komośnikiem

KSC, zwracając uwagę na zagrożenie powodowane działaniem szarka komośnika, podjęła decyzję o wsparciu plantatorów w ochronie upraw buraka cukrowego. Udzielona pomoc ma objąć możliwość nabycia środków do insektycydowej ochrony plantacji wraz z adiuwantem w promocyjnej cenie 1 zł.

Plantatorzy, aby móc skorzystać z oferty, muszą prowadzić monitoring plantacji, wystawić przynajmniej jedną pułapkę feromonową oraz dokumentować fotograficznie odłowione szkodniki.

- Wsparcie dotyczy zakupionych w cukrowniach KSC preparatów na dwa zabiegi ochrony insektycydowej na szarka komośnika obejmujące insektycyd Cyperkil Max 500 EC (cypermetryna 500 g) łącznie z adiuwantem BetaPlus na areał nie większy niż podany w umowie kontraktacyjnej – dodaje spółka.

Źródło: KSC

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera