Jakie dźwięki wydaje rafa koralowa? Postanowili to sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii. Wszystko, rzecz jasna, w celach naukowych. Stworzyli oni program sztucznej inteligencji, który jest w stanie określić stan zdrowia raf koralowych jedynie poprzez słuchanie wydawanych przez nie dźwięków.
Ulubione przeboje koralowców
Rafy koralowe to żywe organizmy złożone z kolonii polipów, które znajdują się na dnie mórz i oceanów. Okazuje się, że wydają złożone dźwięki i odgłosy związane z przepływaniem pomiędzy nimi ryb i innych zwierząt.
Analiza tych specjalnych piosenek za pomocą sztucznej inteligencji pozwala naukowcom uzyskać dane przydatne do pomiaru stanu zdrowia koralowców i w razie potrzeby rozpocząć projekty renowacji.
W badaniu prowadzonym przez profesora Bena Williamsa algorytm został przeszkolony przy użyciu obszernej bazy danych dźwięków pochodzących zarówno ze zdrowych, jak i zdegradowanych raf koralowych, umożliwiając maszynie nauczenie się różnicy pomiędzy nimi.
Sztuczna inteligencja została następnie wykorzystana do analizy nowych nagrań i była w stanie z powodzeniem określić stan raf koralowych w 92 procentach przypadków. Do tej pory takie analizy opierały się na bardzo pracochłonnych i skomplikowanych metodach. Brali w nich udział tylko specjalnie do tego przeszkoleni naukowcy.
– Rafy koralowe stoją w obliczu wielu zagrożeń, w tym zmian klimatu, dlatego monitorowanie ich stanu i powodzenie projektów ochrony ma kluczowe znaczenie. Nasze odkrycia pokazują, że komputer może wykryć wzorce, które są niewykrywalne dla ludzkiego ucha. Może nam powiedzieć szybciej i dokładniej, jak radzi sobie rafa – wyjaśnia profesor Ben Williams.
Dlaczego monitorowanie stanu raf jest ważne?
Nagrania wykorzystane w badaniu zostały wykonane w Indonezji, gdzie niektóre z lokalnych raf są poważnie uszkodzone. Naukowcy podkreślają, jak duże możliwości daje „zatrudnienie do pracy” sztucznej inteligencji. Rejestratory dźwięku i sztuczna inteligencja mogą być używane na całym świecie do monitorowania stanu raf i odkrywania, czy próby ich ochrony i przywracania działają.
– W wielu przypadkach łatwiej i taniej jest rozmieścić podwodny hydrofon na rafie i pozostawić go tam niż wielokrotne odwiedzanie rafy przez doświadczonych nurków w celu jej zbadania – podkreśla dr Tim Lamont, współautor badania.
Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska około 25-50 procent światowych raf koralowych zostało zniszczonych, a kolejne 60 procent jest zagrożonych. Ekosystemy te są ważnymi źródłami pożywienia i chronią wybrzeża krajów wyspiarskich.
850 milionów ludzi mieszka w promieniu 100 km od rafy koralowej i czerpie korzyści ekonomiczne z najbliższej rafy.
Źródło: Lifegate
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót