Szwajcarskie lodowce są o połowę mniejsze niż w 1931 roku. Naukowcy udokumentowali skalę strat na zdjęciach. Cofanie się lodowców postępuje

Justyna Madan
Justyna Madan
Cofanie się lodowców przyspiesza. W ciągu 85 lat szwajcarskie lodowce zmniejszyły się o połowę.
Cofanie się lodowców przyspiesza. W ciągu 85 lat szwajcarskie lodowce zmniejszyły się o połowę. Getty Images
Szwajcarskie lodowce skurczyły się o około połowę w ciągu 85 lat między 1931 a 2016 rokiem – taką informację opublikowano w czasopiśmie naukowym „The Cryosphere”. Aby zrekonstruować skalę utraty lodowca w Szwajcarii w XX wieku, zespoły naukowców z ETH Zurich i szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badań nad Lasem, Śniegiem i Krajobrazem (WSL) wykorzystały technikę zwaną stereofotogrametrią, która od dawna jest stosowana w Szwajcarii.

Stan szwajcarskich lodowców jest coraz gorszy?

Szwajcarskie lodowce zajmują około połowę wszystkich lodowców w Alpach Europejskich. W kraju znajduje się około 1400 lodowców, zgodnie z najnowszym szwajcarskim wykazem lodowców opublikowanym w 2021 r. Alpy Berneńskie, Alpy Środkowej Szwajcarii i Alpy Valais to pasma górskie, w których znajduje się większość szwajcarskich lodowców.

W okresach krótkoterminowych, a konkretnie w latach dwudziestych i późnych latach siedemdziesiątych XX wieku, można było obserwować krótkotrwały przyrost lodowcowej masy. Jednak rosnące temperatury sprawiły, że w ostatecznym rozrachunku XX wiek, był dla lodowców zdecydowanie niekorzystny.

– Chociaż mógł występować wzrost w okresach krótkoterminowych, ważne jest, aby mieć na uwadze ogólny obraz. Nasze porównanie lat 1931 i 2016 wyraźnie pokazuje, że w tym okresie nastąpiło znaczne cofanie się lodowców – wyjaśnia Daniel Farinotti, współautor badania i profesor glacjologii na ETH Zurich i WSL.

Rekonstrukcja utraty lodu w XX wieku

Analiza naukowców opierała się na naziemnym archiwum obrazów znanym jako TerrA. To archiwum zawiera 57 385 zdjęć uzyskanych w pierwszej połowie ubiegłego wieku, obejmujących większość szwajcarskich gór. Z tej sumy 38 procent pokrywają lodowce. Te 21 703 zdjęcia wykonane w latach 1916-1947 obejmują około 86 procent szwajcarskich lodowców na co najmniej dwóch zdjęciach historycznych.

Naukowcy wykorzystali nowoczesne techniki fotogrametryczne i oprogramowanie Agisoft Metashape do półautomatycznego ponownego przetworzenia obrazów w celu zrekonstruowania topografii procent szwajcarskich lodowców z 1931 roku. Ich analiza doprowadziła do oszacowania, że objętość lodowca zmniejszyła się o połowę.

W północno-wschodniej Szwajcarii tracą masę dwa razy szybciej niż te w południowo-zachodniej części kraju. Czynnikami wpływającymi wydają się być poziom płaskości końca lodowca, jego wysokość i ilość gruzu.

– Cofanie się lodowców przyspiesza. Uważna obserwacja tego zjawiska i ilościowe określenie jego historycznego wymiaru jest ważne, ponieważ pozwala nam wnioskować o reakcjach lodowców na zmieniający się klimat. Informacje te są potrzebne do opracowania wiarygodnych scenariuszy przyszłych zmian lodowców – powiedział Farinotti.

Badanie z 2022 r. pomaga nam zrozumieć przeszły, obecny i przyszły stan lodowców w regionie w czasie dramatycznego wzrostu temperatury atmosferycznej i pokazuje, w jaki sposób technologia może pomóc nam lepiej zrozumieć historię naszej planety.

Źródło: Lifegate

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera