32 ogniska ASF u świń i 2916 przypadków zarażonych dzików - to dotychczasowe dane o afrykańskim pomorze świń, do 5 sierpnia 2020. W przypadku zwierzyny dzikożyjącej liczba już jest wyższa od ubiegłorocznej. W całym 2019 r. mieliśmy niecałe 2,5 tys. przypadków dzików. Poprzedni rok przyniósł 48 ognisk ASF u świń.
Najnowsze, 32. ognisko jest zlokalizowane w powiecie biłgorajskim, województwo lubelskie.
Wójt Gminy Goraj informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Nr 25 Wojewody Lubelskiego z dnia 29 lipca 2020 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie Gminy Goraj ustalono obszar zagrożony występowaniem ASF, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie miejscowości naszej gminy: Abramów, Albinów Duży, Albinów Mały, Bononia, Giłów, Goraj, Hosznia Abramowska, Hosznia Ordynacka, Jędrzejówka, Kndraty, Majdan Abramowski, Średniówka, Wolka Abramowska, Zagrody, Zastawie.
To Cię może też zainteresować
Na terenie miejscowości uznanych za obszar zagrożony zakazuję się:
- wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii;
- transportu świń po drogach publicznych lub prywatnych, z wyłączeniem dróg w gospodarstwie;
- organizowania targów, wystaw zwierząt oraz polowań zbiorowych i odłowów zwierząt.
Na terenie w/w miejscowości nakazuje się:
- oczyszczanie, odkażanie, a jeżeli jest to konieczne, także dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu: zwierząt, tusz, środków żywienia zwierząt, nawozów naturalnych, przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby;
- zachowanie zasad higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w szczególności odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące;
- niezwłoczne powiadamianie właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii przez posiadaczy świń o wszystkich przypadkach padłych lub chorych świń w gospodarstwie.
Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na obszarach zagrożonych.
Wcześniejsze ogniska ASF, potwierdzone w ostatnich dniach, na przełomie lipca i sierpnia 2020:
- Ognisko ASF nr 18 w 2020 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń (2 warchlaki, 5 tuczników), położonym w miejscowości Dębówka, w gminie Trojanów, w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim.
- Ognisko ASF nr 19 w 2020 r. - 26 świń (13 warchlaków, 9 tuczników, 3 lochy i 1 knur), położonym w miejscowości Bukwałd, w gminie Dywity, w powiecie olsztyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim.
- Ognisko ASF nr 20 w 2020 r. - w gospodarstwie hodującym 1960 świń (warchlaki), położonym w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.
- Ognisko ASF nr 21 w 2020 r. - 6 świń (4 tuczniki i 2 lochy), położonym w miejscowości Szpikołosy, w gminie Hrubieszów, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim.
- Ognisko ASF nr 22 w 2020 r. - 16 świń (8 prosiąt, 5 warchlaków, 3 lochy), w Stefankowicach, w gminie Hrubieszów, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim.
- Ognisko ASF nr 23 w 2020 r. - 3 świnie (2 tuczniki, 1 locha), w Stefankowicach, w gminie Hrubieszów, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim.
- Ognisko ASF nr 24 w 2020 r. - 9 świń (7 tuczników, 2 lochy), w miejscowości Brody, w gminie stary Sulechów, w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim.
- Ognisko ASF nr 25 w 2020 r. - utrzymywano 1 świnię (tucznik), w miejscowości Ułazów, w gminie Stary Dzików, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim.
- Ognisko . ognisko ASF nr 26 w 2020 r. - 1024 świń (79 loch, 350 prosiąt, 290 warchlaków, 304 tuczniki oraz 1 knur), gospodarstwo w miejscowości Zaburze, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim.
Źródła: WETGIW, www.goraj.eu