Tadeusz Kulkiewicz Świętokrzyskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii. Jakie stawia zadania?

Marzena Ślusarz
Tadeusz Kulkiewicz został powołany przez Głównego Lekarza Weterynarii na szefa świętokrzyskiej weterynarii. Za cele stawia przeorganizowanie systemu kontroli oraz wprowadzenie nowoczesnych metod pracy, jak elektroniczne książki leczenia zwierząt. Marzeniem są podwyżki dla zatrudnionych w weterynarii.

Nowo powołany Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w zawodzie pracuje od 31 lat. Od 1990 do 2014 był powiatowym lekarzem weterynarii w Końskich. W 2014 został wojewódzkim inspektorem weterynaryjnym do spraw zdrowia zwierząt. I z tego stanowiska 8 maja został powołany na szefa weterynarii w województwie. Zastąpił na tym stanowisku Bogdana Konopkę, który w ubiegłym tygodniu został powołany właśnie na Głównego Lekarza Weterynarii. CZYTAJ TAKŻE: Bogdan Konopka Głównym Lekarzem Weterynarii! Doktor ze Świętokrzyskiego został powołany przez ministra rolnictwa
- Naszym marzeniem, mówię o wszystkich lekarzach weterynarii, są podwyżki. Zarobki w stosunku do wykonywanych obowiązków są bardzo niskie. Inspektorzy wykonują mnóstwo skomplikowanych prac, przede wszystkim o charakterze kontrolnym, dochodzeniowym. Badane są gospodarstwa, stan zwierząt. Nie są to sprawy proste, a należy mieć na uwadze, że każda działalność, która niesie ryzyko nałożenia kary nie spotyka się z przychylnością. Sam wielokrotnie słyszałem groźby. Nałożyłem wiele kar, w tym dwie w wysokości 44 tysięcy złotych. Były one w pełni uzasadnione, a jednak gospodarz miał inne zdanie. To rodzi niebezpieczne sytuacje, a praca jest konieczna do przeprowadzenia. Chodzi o życie i zdrowie zwierząt, a w dalszej perspektywie i o bezpieczeństwo żywnościowe - wyjaśnia Tadeusz Kulkiewicz.

Jak tłumaczy, praca inspektora obejmuje także kontrole handlarzy i badanie, między innymi jak przewożone są zwierzęta, czy wszystko się zgadza w dokumentach, w tym zgłoszeniach do odpowiednich instytucji, czy samochody są dezynfekowane. - Należy wykonać szereg czynności, by dokładnie przeanalizować dany przypadek, zgromadzić dokumentacje i dowody. Jeśli powstaje podejrzenie przestępstwa, sprawa jest kierowana do prokuratury, a więc potem inspektor bierze udział w postępowaniu, jest wzywany na przesłuchania - wyjaśnia.

- Liczba kontroli, jakie musimy wykonywać i czasu, jakie możemy na nie poświęcić, nie współgra. Chciałbym, by system kontroli został tak przeorganizowany, by inspektor mógł poświęcić taką liczbę godzin, czy dni, która wystarczy na rzetelne przeanalizowanie sprawy. Nie ukrywam, że brakuje lekarzy weterynarii. W powiecie jest dwóch, trzech, czterech. To zdecydowanie za mało, by na kontrole jechało dwóch inspektorów, choć uważam, że tak powinno być. Raz - dla bezpieczeństwa, dwa - dla zmniejszenia ryzyka podważenia wyników.

Kolejna sprawa to kontrole farmaceutyczne, czyli antybiotyków i innych leków stosowanych w gospodarstwie. Usprawnienia metod pracy doktor Kulkiewicz widzi w elektronicznych książkach lekarskich zwierząt. - Każda metoda, która w jakikolwiek sposób utrudnia oszustwo, mobilizuje do przestrzegania przepisów. Wiemy, że w gospodarstwach dochodzi do samowolnych decyzji o tym, jakie leki podawane są zwierzętom. Konieczność wypełniania dokumentacji elektronicznej wpłynęła by na ukrócenie takich praktyk.

- Weterynaria to instytucja, która prowadzi kontrole, dochodzenia, zbiera dokumentację dla prokuratury, zleca ubój zwierząt, zajmuje się ich utylizacją i wypłaca hodowcy pieniądze. Przypomnijmy, że przez dwa ostatnie lata ponadto wykonywaliśmy kontrole związane z bioasekuracją przez wirusem afrykańskiego pomoru. W 2017 tych kontroli było cztery tysiące, w 2018 - osiem tysięcy. Jest tak wiele obowiązków, że zmiany są potrzebne. Nie chodzi o rewolucję, bo to co jest, działa, tylko potrzeba usprawnień. Gotowe rozwiązania działają w krajach zachodnich. Mamy wzorce, czerpmy z nich. Mam nadzieję, że dzięki wsparciu ze strony Głównego Lekarza Weterynarii Bogdana Konopki uda się system przeorganizować, by praca przebiegała efektywnie i przynosiła rezultaty w postaci lepszej ochrony zdrowia i życia zwierząt oraz bezpieczeństwa żywności - podsumowuje Świętokrzyski Wojewódzki lekarz Weterynarii.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Stawki dopłat i kluczowe działania PROW po 2021




II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Potrzebna pomoc dla grup, wejście na półki marketów

II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. KRUS przestrzegał rolników [zasady bezpiecznej pracy]



Z unii na świętokrzyską wieś. Tyle pieniędzy poszło



Chłop Roku i jego niespotykana uprawa warzywna [zdjęcia]



Najbardziej fotogeniczne zjawiska atmosferyczne. Zobaczcie zdjęcia i filmy



Rolnik szuka żony... A może ty szukasz kogoś jak on?



NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ



PLAN NAWOŻENIA AZOTEM – JAK SPORZĄDZIĆ


ZOBACZ TAKŻE:
II Świętokrzyskie Forum Rolnicze o dopłatach i stawkach pomocy z Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tadeusz Kulkiewicz Świętokrzyskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii. Jakie stawia zadania? - Echo Dnia Świętokrzyskie