Tajemnica sukcesu to dobre geny. SHiUZ Bydgoszcz partnerem EFR

Strefa Agro
nadesłane/pixabay
Wyższa produkcja mleka i zdrowotność, skrócenie odstępu między pokoleniami, większa ostrość selekcji, możliwość oznaczenia markerów u obu płci oraz lepszy wybór jałówek na remont stada. Jak zaznacza Wiesław Drewnowski – prezes zarządu SHiUZ Bydgoszcz, polskiego lidera genetyki i rozrodu zwierząt oraz technologii stosowanych w inseminacji, dzięki stosowaniu wyceny genomowej hodowcy mogą przyśpieszyć postęp hodowlany. Najnowsza i precyzyjna genetyka zapewnia również lepszy wybór jałowic na remont stada, nowe rodziny bydła do hodowli i, co bardzo ważne, spowolnienie wzrostu inbredu.

SHiUZ Bydgoszcz, która w 2004 roku stworzyła pierwszy w Polsce bank DNA buhajów oraz wyposażyła laboratorium genotypowania bydła, podczas Europejskiego Forum Rolniczego zaprezentuje innowacyjne rozwiązania z zakresu wdrażania selekcji genomowej.

„Naszą misją jest propagowanie polskiej hodowli, która już osiągnęła światowy poziom. Znamy jej realia i dla niej szukamy najlepszych rozwiązań oraz rozwijamy swój potencjał. Posiadamy zorganizowaną sieć sprzedawców i grupę ok.3000 punktów unasieniania w całej Polsce. Podczas Forum, chcemy zaprezentować nasze innowacje, które wprowadzamy już od 2004 roku wraz z certyfikowaniem własnego laboratorium genotypowania bydła. Właściwe prace nad wdrożeniem technologii selekcji genomowej, sfinansowane całkowicie samodzielnie, rozpoczęliśmy już w 2007 roku. Jako pierwsza i jedyna w Polsce firma zajęliśmy się tym zagadnieniem. Obecnie wszystkie nasze buhaje posiadają ocenę wartości hodowlanej na podstawie genomu,” mówi Wiesław Drewnowski – prezes zarządu SHiUZ Bydgoszcz.

Embriotransfer oparty na polskiej hodowli

SHiUZ Bydgoszcz jest także prekursorem i liderem masowego zastosowania embriotransferu do realizacji programu hodowli bydła i jako jedyna spółka inseminacyjna posiada swój własny dedykowany temu Ośrodek w Piątnicy. Prowadzony w niej program oceny i selekcji buhajów oparty jest na polskiej hodowli – większość buhajów wchodzących do programu pochodzi od polskich hodowców. Realizowanie programu oceny i selekcji rozpłodników pozwala spółce oferować nasienie posiadające wysoką wartość hodowlaną na światowym poziomie i jednocześnie sprawdzone w warunkach krajowych.

W 2015 roku SHiUZ rozpoczął realizację projektu dotyczącego rasy holsztyńsko-fryzyjskiej pod nazwą European Breeding Program (EBP). To unikalne w skali kraju przedsięwzięcie ma na celu: zapewnić polskim hodowcom dostęp do najlepszej i najnowszej genetyki, ułatwić współpracę w zakresie wymiany nasieniem oraz wykorzystanie wieloletnich doświadczeń w zakresie embriotransferu. Współpraca obejmuje wiodące ośrodki hodowlane w całej Polsce i Europie – a to, aby pozyskać jak największą ilość nowych linii genetycznych o jak najlepszych parametrach genomowych.

„Program EBP to kluczowa inwestycja - oddaliśmy do użytkowania nowy ośrodek w Sztumie, który wspiera nasze hodowle w dziedzinie rozrodu zwierząt. Pomagamy również w pozyskiwaniu wysokiej klasy zarodków, po najlepszych na świecie parach rodzicielskich oraz namnażanie jak największej ilości super jałowic i buhajków w oborach hodowców biorących udział w Programie Oceny i Selekcji Buhajów. To właśnie jest przyszłość i ambicja naszej firmy” – mówi Drewnowski.

Nowe technologie, które pomagają w hodowli

Jedną z technologii wspomagających produkcję nasienia buhajów ras mlecznych i mięsnych oraz nasienia knurów są komputerowe systemy oceny nasienia – C.A.S.A. (Computer Assisted Semen Analysis). Umożliwiają one precyzyjną i obiektywną ocenę jego jakości. SHiUZ Bydgoszcz jest również prekursorem wprowadzenia na rynek Polski technologii unasieniania loch – katetera GEDIS oraz jej najnowszej odsłony – SelFix. Technologia ta – kateter i pojemnik na nasienie, stanowiące jedną całość, daje możliwość samodzielnego unasieniania loch przez hodowcę zapewniając wysoką skuteczność, bioasekurację, oszczędność czasu i wygodę stosowania.

SHiUZ Bydgoszcz jest partnerem Europejskiego Forum Rolniczego, które odbędzie się w dniach 23-24 marca 2018 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa.

Jakie rozwiązania będą wpływać na poprawę funkcjonowanie, konkurencyjność i zrównoważony rozwój rolnictwa? W ramach ekspozycji Europejskiego Forum Rolniczego zostaną zaprezentowane najnowsze technologie oraz innowacje m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, finansowania i obniżania kosztów oraz ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko. Forum to również okazja, aby zapoznać się z prezentacjami producentów nasion rolniczych, hodowców bydła i trzody, dostawców usług i sprzętu dla rolnictwa, firm z sektora finansów i ubezpieczeń oraz branży nawozowo-chemicznej. Więcej informacji: www.forum-jasionka.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Tajemnica sukcesu to dobre geny. SHiUZ Bydgoszcz partnerem EFR - Nowiny