Targi ogrodnicze w Szepietowie. Pomimo niskich temperatur, nie brakowało kupujących

Redakcja
Szkółkarze zauważają, że od dwóch sezonów modne są trawy ozdobne
Szkółkarze zauważają, że od dwóch sezonów modne są trawy ozdobne W. Wojtkielewicz
Różnego rodzaju trawy, kolorowe wrzosy, drzewka i krzewy owocowe – tego poszukiwały osoby odwiedzające Jesienne Targi Ogrodnicze i Targi Leśne w Szepietowie. Natomiast na stoiskach nadleśnictw można było uzyskać fachowe porady dotyczące pielęgnacji lasów.

– Podczas Jesiennych Targów Ogrodniczych klienci kupują rośliny, by uzupełnić nasadzenia w ogrodach – szukają tzw. perełek – tłumaczył Jerzy Grzymała, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego Cztery Pory Roku w Łomży. – Największe zakupy robią wiosną.
Podkreśla on, że  targi w Szepietowie rozpropagowały rośliny ozdobne, mieszkańcy woj. podlaskiego przez lata tworzą swoje ogrody. 

– Przyzwyczaili się, że na tych targach można dostać wszystko, również fachową poradę – zauważa  Jerzy Grzymała. – Można dowiedzieć się np. dlaczego rośliny chorowały w tym roku.

 

W tym roku w Szepietowie poszukiwane były nowości, rośliny szczepione, odwiedzający chętnie kupowali też wrzosy, które dostępne były w różnych kolorach – od białych, poprzez żółte, po wrzosowe. 

Paweł Ignaciuk do Szepietowa przyjechał z woj. lubelskiego – przywiózł trawy, krzewy, byliny. Nie narzekał na brak klientów. 

– Widać, że jest moda na trawy – mówi. – Cieszą się one dużym zainteresowaniem już drugi sezon. Klienci mają coraz większą wiedzę na ten temat. 

 

Marcin Dąbrowski ze szkółki Bylin w  Olsztynie zauważył, że sadzenie roślin w ogrodzie utrudnia susza. 
– Ale, z drugiej strony, susza pokazała także, które rośliny się sprawdzają w trudnych warunkach – stwierdził.
Są rośliny bardziej odporne na suszę – np. wszelakie trawy, hemerocallisy, liliowce. Warto też zwrócić uwagę na astry, które pięknie kwitną jesienią oraz wszelakie rośliny skalne. 

– Jesień to także sezon na trawy – mówi. – Im przymrozki nie szkodzą , wręcz przeciwnie – mówi Marcin Dąbrowski. – Pomagają się wybarwić, dzięki czemu trawy wyglądają ładniej.  

 

Zainteresowaniem cieszyły się także stoiska nadleśnictw. Na przykład leśnicy z Rudki uczyli jak rozpoznawać nasiona i  gatunki drzew leśnych oraz rodzaje  drewna.
– Na naszym stoisku właściciele lasów, mogą uzyskać porady odnośnie zagospodarowania lasów, zalesień w ramach PROW 2014-2020 – mówił Krzysztof Maliszewski z Nadleśnictwa Rudka. – Pytają oni np. w jakiej więźbie należy sadzić drzewa, czy są one dostępne w szkółce, o legalizację – czy drzewo należy legalizować i w jaki sposób to zrobić. 

Nagrody Targów Ogrodniczych

  • Hit targów – malina nowej odmiany „Podlasie” z gospodarstwa szkółkarskiego Mirosława Szymali z Siemiatycz
  • Najatrakcyjniejsze stoisko – spółka „Duet” z Pełki koło Radzymina
  • Najbogatsza oferta targowa – Henryka i Kazimierz Suszkowie z okolic Końskowoli w powiecie puławskim.

Nagrody Targów Leśnych

  • Hit targów - białostocki Hydrofast
  • Dodatkowe wyróżnienia otrzymali: Jar-Drew z okolic Korycina i Hydrog z Białegostoku

Barbara Kociakowska
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Targi ogrodnicze w Szepietowie. Pomimo niskich temperatur, nie brakowało kupujących - Gazeta Współczesna