Te gatunki ryb złowisz we wrześniu. Możesz bez obaw zasadzić się na szczupaka i sandacza

Katarzyna Zawada
Wrzesień to idealny czas na wędkowanie.
Wrzesień to idealny czas na wędkowanie. pixabay.com/arki1960/zdjęcie ilustracyjne
W 2024 roku wędkarzy nie dotknęły większe zmiany, ale na ten moment muszą oni liczyć się z przepisami zeszłorocznego rozporządzenia o zasadach ochrony i amatorskiego połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych. Określają one m.in. jakich ryb nie wolno łowić w poszczególnych okresach. Na co więc wybierzesz się we wrześniu?

Spis treści

Te zmiany obowiązują wędkarzy w 2024 roku

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków ochrony i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych zastąpiło obowiązujące dotychczas rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, informowała Strefa Agro.

W myśl wprowadzonych przepisów trzeba liczyć się z nowymi wzorami kart wędkarskich, zasadami połowu, a także ograniczeniami w użyciu narzędzi połowowych. Istotnym elementem są wymiary i okresy ochronne ryb. Te wprawdzie nie uległy zmianie w odniesieniu do ostatnich lat, jednak pojawiły się zmiany – dodano korektę łacińskiego nazewnictwa oraz uregulowano kwestie uśmiercania gatunków inwazyjnych.

Zobacz więcej: Idziemy na ryby. Kto nie musi mieć karty wędkarskiej? Te osoby są zwolnione z posiadania dokumentu

Okresy ochronne ryb. Popularne gatunki można łowić

Za oknem jeszcze idealne temperatury, bez przeszkód można łapać za wędkę. Pod koniec lata wiele ryb uaktywniło się, a to oznacza udane połowy. Trzeba pamiętać, że niektórych gatunków nie wolno łowić we wskazanych terminach, jednak na początku jesieni ograniczeń jest mniej.

Polski Związek Wędkarski przypomina, że okresy ochronne ryb określają moment największego rozrodu danych gatunków, wtedy też wymagają szczególnej ochrony. Gdy zakończą tarło, rozpoczynają aktywne żerowanie w wodach.

We wrześniu można bez obaw łowić m.in. sandacza, szczupaka, suma, lipienia, sieję, miętusa czy sielawę. Wielu wędkarzy zwraca uwagę, że póki słupki termometrów wskazują wysokie wartości, można wybrać się na jazie, krąpie, liny, leszcze i klenie. Aktywność wskazują jeszcze ciepłolubne karasie i karpie.

Od 1 września okresy ochronne obejmują zaś:

  • certę - do 30 listopada w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia,
  • pstrąga potokowego - do 31 stycznia w rzece Wiśle i jej dopływach od źródeł do ujścia rzeki San, w rzece San i jej dopływach, w rzece Odrze i jej dopływach od granicy z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy, w rzece Bystrzycy i jej dopływach oraz w pozostałych wodach,
  • troć jeziorową – do 31 stycznia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro