Te nowotwory zagrażają rolnikom, budowlańcom, rybakom i żeglarzom. Sprawdź, czy jesteś w grupie największego ryzyka

s
pixabay.com
Kto najczęściej przebywa na słońcu? Żeglarze i rybacy, narciarze, rolnicy oraz budowlańcy. Słońce daje nam witaminę D i dobry humor, ale nie zapominajmy o jego ciemnej stronie - długotrwałe narażenie na promienie słoneczne można przypłacić życiem. Wśród czyhających zagrożeń są choćby czerniak i nowotwór jamy ustnej.

Te dane są wyjątkowo smutne - choroby onkologiczne stanowią drugą przyczynę zgonów wśród Polaków (24,5 procent). Szczególnie uważać na siebie powinny osoby pracujące na świeżym powietrzu.

Nowotwór jamy ustnej w połowie przypadków dotyczy mężczyzn. Wśród czynników zachorowania są - wiek powyżej czterdziestki, palenie, alkohol (ba, ich mieszanka zwiększa zachorowalność piętnastokrotnie!), mechaniczne urazy warg oraz w obrębie jamy ustnej. Na liście sprawców tej choroby nie brakuje promieniowania UV - wyjątkowo zagrożeni są zatem rolnicy, pracownicy branży budownalej oraz osoby bardzo często przebywające na słońcu (na przykład wodniacy, narciarze).

Rak jamy ustnej

Jeśli zostanie rozpoznany odpowiednio wcześnie, szanse na przeżycie wynoszą od 80 do 90 procent. Niestety, połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno.

Objawami tego nowotworu są:

  • biała, rzadziej czerwona plama lub inna zmiana zabarwienia błony śluzowej
  • nadżerka lub owrzodzenie
  • trudności z połykaniem i żuciem
  • zgrubienie/guzek na błonie śluzowej
  • utrata masy ciała
  • nagłe seplenienie

Rakiem, który lubi słońce jest czerniak. O ironio, dość łatwo go zdiagnozować, a bardzo często jest zbyt późno zdiagnozowany. Ten złośliwy nowotwór skóry lub błon śluzowych jest wyjątkowo agresywny i również niebezpieczny dla pracujących na roli czy w branży budowlanej. Dodajmy, że jeszcze bardziej narażone na czerniaka są osoby, które spędzają cały rok w domu, a - podczas urlopu - non-stop się opalają.

Czerniak

Ten nowotwór charakteryzuje się szybkim wzrostem i wczesnymi przerzutami. Czerwona lampka powinnam zapalić się nam w przypadku m.in. nagłego pojawienia się zmiany barwnikowej czy wypukłej powierzchni zmiany. Obserwujmy więc swoje ciało.

Aby chronić zdrowie i życie, warto nie eksponować się na słoneczne promienie w godzinach 11-15. Co z kremami z filtrem UV? Wprawdzie nie zabezpieczą nas w stu procentach, jednak zmniejszą ryzyko rozwoju tego nowotworu. Póki co, na dworze ponuro, ale w słoneczne dni pamiętajmy też o okularach przeciwsłonecznych - ponad 20 procent nowotworów skóry jest bowiem zlokalizowanych w okolicach powiek . W przypadku podejrzanych zmian nie wahajmy się, odwiedźmy dermatologa lub onkologa.

Profilaktyka raka prostaty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Te nowotwory zagrażają rolnikom, budowlańcom, rybakom i żeglarzom. Sprawdź, czy jesteś w grupie największego ryzyka - Gazeta Pomorska